Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Granica

Mamy kolejne, ważne informacje w sprawie planowanych zmian w sposobie przekraczania granicy polsko-niemieckiej. Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą wydał dzisiaj zarządzenie precyzujące kwestie testowania przed wjazdem do Brandenburgii.

Na podstawie jego zarządzenia skrócone opracowanie przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Poniżej treść.

---

Na wypadek ogłoszenia przez RKI (www.rki.de/risikogebiete) Polski obszarem o wysokiej zachorowalności, na podstawie zarządzenia nadburmistrza będą obowiązywać następujące regulacje:

Dwa testy tygodniowo (a nie co 48 h) PRZED wjazdem do Brandenburgii wykonują:

  • pracownicy przygraniczni świadczący pracę na podstawie umowy o pracę w Brandenburgii lub mieszkający w Brandenburgii i pracujący w Polsce,
  • uczniowie i studenci szkół w Brandeburgii,
  • osoby odwiedzające członków rodziny pierwszego stopnia, małżonków lub partnerów w Brandenburgii lub wyjeżdżające w tym celu z Brandenburgii do Polski.

Osoby przyjeżdżające raz na tydzień do Brandenburgii na maksymalnie 48 h wykonują jeden test PRZED wjazdem.

Jeżeli nie jest możliwe wykonanie testu PRZED wjazdem do Brandenburgii, wyjątkowo można wykonać test PO wjeździe, ale PRZED podjęciem pracy lub nauki albo PRZED odwiedzinami u rodziny. Do czasu uzyskania negatywnego wyniku nie wolno świadczyć pracy ani pobierać nauki ani spotykać się z rodziną.

Wszystkie w/w osoby muszą posiadać dowód na zatrudnienie lub pobieranie nauki w Brandenburgii lub w Polsce. Ze sobą należy również nosić dowód negatywnego wyniku testu.

Pozostałe osoby (nie wymienione powyżej) są zobowiązane posiadać negatywny wynik testu PRZED wjazdem do Brandenburgii, nie starszy niż 48 h albo poddać się kwarantannie stosownie do regulacji obowiązujących dla przyjeżdżających z krajów o wysokiej zachorowalności.

Z posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są wyłącznie (na podstawie federalnego rozporządzenia):

  • dzieci do szóstego roku życia,
  • osoby, które ze względów zawodowych transportują przez granicę osoby, rzeczy, towary lub pocztę, o ile przebywają w Niemczech nie więcej niż 72 h,
  • osoby przejeżdżające tranzytem przez Brandenburgię lub które jechały przez Polskę jedynie tranzytem.

O możliwościach testowania się na granicy oraz kosztach testów poinformujemy w osobnym komunikacie. Czekamy wciąż na decyzję RKI o ewentualnym zakwalifikowaniu Polski jako kraju o "wysokiej zachorowalności". Ma być znana dziś wieczorem.

---

ŹRÓDŁO: zarządzenie nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą z dnia 19.03.2021

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Daro33 2021-03-19 19:06
:o minka była zbyt krótkim komentarzem więc dodałem ten tekst.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.