Mamy kolejne, ważne informacje w sprawie planowanych zmian w sposobie przekraczania granicy polsko-niemieckiej. Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą wydał dzisiaj zarządzenie precyzujące kwestie testowania przed wjazdem do Brandenburgii.
Na podstawie jego zarządzenia skrócone opracowanie przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Poniżej treść.
---
Na wypadek ogłoszenia przez RKI (www.rki.de/risikogebiete) Polski obszarem o wysokiej zachorowalności, na podstawie zarządzenia nadburmistrza będą obowiązywać następujące regulacje:
Dwa testy tygodniowo (a nie co 48 h) PRZED wjazdem do Brandenburgii wykonują:
- pracownicy przygraniczni świadczący pracę na podstawie umowy o pracę w Brandenburgii lub mieszkający w Brandenburgii i pracujący w Polsce,
- uczniowie i studenci szkół w Brandeburgii,
- osoby odwiedzające członków rodziny pierwszego stopnia, małżonków lub partnerów w Brandenburgii lub wyjeżdżające w tym celu z Brandenburgii do Polski.
Osoby przyjeżdżające raz na tydzień do Brandenburgii na maksymalnie 48 h wykonują jeden test PRZED wjazdem.
Jeżeli nie jest możliwe wykonanie testu PRZED wjazdem do Brandenburgii, wyjątkowo można wykonać test PO wjeździe, ale PRZED podjęciem pracy lub nauki albo PRZED odwiedzinami u rodziny. Do czasu uzyskania negatywnego wyniku nie wolno świadczyć pracy ani pobierać nauki ani spotykać się z rodziną.
Wszystkie w/w osoby muszą posiadać dowód na zatrudnienie lub pobieranie nauki w Brandenburgii lub w Polsce. Ze sobą należy również nosić dowód negatywnego wyniku testu.
Pozostałe osoby (nie wymienione powyżej) są zobowiązane posiadać negatywny wynik testu PRZED wjazdem do Brandenburgii, nie starszy niż 48 h albo poddać się kwarantannie stosownie do regulacji obowiązujących dla przyjeżdżających z krajów o wysokiej zachorowalności.
Z posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są wyłącznie (na podstawie federalnego rozporządzenia):
- dzieci do szóstego roku życia,
- osoby, które ze względów zawodowych transportują przez granicę osoby, rzeczy, towary lub pocztę, o ile przebywają w Niemczech nie więcej niż 72 h,
- osoby przejeżdżające tranzytem przez Brandenburgię lub które jechały przez Polskę jedynie tranzytem.
O możliwościach testowania się na granicy oraz kosztach testów poinformujemy w osobnym komunikacie. Czekamy wciąż na decyzję RKI o ewentualnym zakwalifikowaniu Polski jako kraju o "wysokiej zachorowalności". Ma być znana dziś wieczorem.
---
ŹRÓDŁO: zarządzenie nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą z dnia 19.03.2021
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.