Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Granica

23 lutego weszło w życie nowe rozporządzenie polskiego rządu, które określa katalog ograniczeń związanych z pandemią. Czy przepisy zmienią sytuację na granicy, głównie, jeśli chodzi o pracowników transgranicznych? Mamy stanowisko Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. 

Centrum opublikowało informację, w której wyjaśnia, że nowe rozporządzenie i wprowadzone w nim zmiany w zakresie obowiązku kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski, nie dotyczą pracowników transgranicznych. Szczegóły poniżej.

Stan prawny w Polsce

Rozporządzenie z 22 lutego 2021 r. w sprawie obostrzeń nie wprowadza żadnych istotnych zmian na zachodniej granicy. Na razie rozszerzono tylko katalog osób zwolnionych z kwarantanny, które przyjeżdżają do Polski transportem publicznym m.in. o dzieci przedszkolne i ich opiekunów.

Przyjeżdżający transportem prywatnym przez granicę polsko-niemiecką nadal nie są objęci kwarantanną. Nie są także objęci kwarantanną pracownicy przygraniczni przyjeżdżający transportem zbiorowym (np. busami pracowniczymi).

Stan prawny w Brandenburgii

Obecne rozporządzenie odnośnie kwarantanny obowiązuje do 4 marca 2020 r. Zmiany nastąpią, jeżeli Polska stanie się obszarem wysokiej zapadalności na Covid-19 (tzn. gdy wskaźnik zachorowań przekroczy 200 - w tej chwili Polska ma wskaźnik w wysokości 134). Wówczas wejdzie w życie obowiązek testu dla każdego przyjeżdżającego (poza tranzytem i pracownikami transportu).

Kto bez kwarantanny?

Nowe rozporządzenie doprecyzowuje katalog osób zwolnionych z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy (określonych na podstawie wcześniejszych przepisów).

Są to:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki,
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem,
  • studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia,
  • doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową,
  • osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w UE.

Co należy zrobić w przypadku ewentualnej kontroli na granicy? Rozporządzenie mówi o tym, że pobieranie nauki, objęcie wychowaniem, kształcenie się lub prowadzenie działalności naukowej trzeba odpowiednio "udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej".

LINK DO ROZPORZĄDZENIA

Kompletny katalog osób uprawionych do zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski znajduje się na stronie internetowej Straży Granicznej. Jest to oficjalny komunikat zaktualizowany 23 lutego.

OSOBY ZWOLNIONE Z KWARANTANNY

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalną stronę www.gov.pl/koronawirus.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Stomatologia-Słubice 2021-02-26 21:59
Przypominamy, że zgodnie zarówno z prawem niemieckim jak i polskim, można przekraczać granicę bez konieczności odbywania kwarantanny w celu pilnego leczenia.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.