Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Spotkanie burmistrzów

Włodarze Słubic i sześciu ościennych gmin po raz drugi spotkali się, aby omówić założenia wspólnej, ponadlokalnej strategii działania. Przygotowanie takiego dokumentu na pomóc pozyskać jak najwięcej unijnych pieniędzy z perspektywy 2021-2027. Jednym z elementów może być... sieć ścieżek rowerowych.

W listopadzie w Urzędzie Miejskim w Słubicach z Mariuszem Olejniczakiem, burmistrzem Słubic, spotkali się dr Andrzej Kunt (burmistrz Kostrzyna nad Odrą), Marek Kołodziejczyk (burmistrz Cybinki), Sławomir Dudzis (burmistrz Rzepina), Robert Stolarski (wójt Górzycy) i Janusz Krzyśków (wójt Słońska). Poparcie dla wspólnych działań wyraził nieobecny burmistrz Ośna Lubuskiego Stanisław Kozłowski. Spotkanie zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego o dalszej współpracy (ZOBACZ).

1 lutego włodarze spotkali się ponownie. - Spotkanie miało na celu to, żeby porozmawiać o dalszych krokach, jakie będziemy wspólnie podejmować. Będzie to podpisanie stosownego porozumienia. Ustalone zostały grupy robocze, które będą pracowały nad tym dokumentem – powiedział naszej redakcji burmistrz Mariusz Olejniczak. Wyjaśnił, że sporządzenie ponadlokalnej strategii będzie poparte wcześniejszą diagnozą.

- Na pewno musimy przeprowadzić szczegółową analizę, która pokaże, w jakich kierunkach powinniśmy iść, pomoże wypracować i wyznaczyć wspólne cele. Dziś można zadać sobie pytanie, czy np. wsparcia wymaga obszar edukacji, czy bardziej infrastruktura, to właśnie będziemy wypracowywać – wyjaśnia M. Olejniczak. Burmistrz podkreśla, że dzięki temu będzie łatwiej aplikować o środki unijne z nowej perspektywy 2021-2027 na projekty w ramach np. sportu, kultury, ochrony środowiska czy współpracy transgranicznej.

Czy jednym z elementów, które znajdą się w strategii, mogłyby być ścieżki rowerowe? Pisali o nich czytelnicy w komentarzach pod postem, w którym informowaliśmy o pierwszym spotkaniu włodarzy gmin. M. Olejniczak przyznał, że jest to wielce prawdopodobne.

- Zapewne mógłby być to element łączący wszystkich partnerów. Mówimy tu o stworzeniu sieci ścieżek rowerowych, na to zapewne czekają mieszkańcy wszystkich siedmiu gmin – uważa M. Olejniczak. Przyznał także, że w tej sprawie toczą się również rozmowy z samorządem woj. lubuskiego, który pracuje nad własną strategią rozwoju ścieżek rowerowych. Kolejne spotkanie siedmiu włodarzy odbędzie się właśnie w Urzędzie Marszałkowskim z marszałek Elżbietą Anną Polak.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Gallus Anonymus 2021-02-05 10:34
Ścieżki rowerowe w Słubicach i okolicznych gminach to dobry pomysł. Ważne tylko, żeby były odpowiednio szerokie i dobrze utwardzone, co by można było jeździć po nich i parkować na nich SUVami.
#2 Slub22 2021-02-08 16:39
Lepiej popracować nad obwodnicami.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.