Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Stół rozkładany

Niezależnie od tego, czy możesz pozwolić sobie na zaaranżowanie jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, czy z uwagi na ograniczony metraż musi ona stanowić część salonu lub pokoju dziennego, nie może w niej zabraknąć stołu. Dlaczego warto wybrać stół rozkładany? I na co szczególnie zwrócić uwagę przy jego zakupie? Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Stół do salonu lub jadalni – metraż wnętrza ma znaczenie

Planując wystrój każdego pomieszczenia, nie tylko jadalni czy salonu, jedną z kluczowych zasad, których należy przestrzegać, jest zasada właściwych proporcji. Co ona oznacza? Przede wszystkim to, że zarówno wielkość mebli, jak i ich liczba powinny być dostosowane do rozmiaru wnętrza. Dzięki temu nie tylko można swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu, ale i optycznie nie zagraca się wnętrza, a co za tym idzie – nie pomniejsza go optycznie. 

Jeśli zatem twoja jadalnia nie jest zbyt duża, nie daj się ponieść nadmiernej fantazji i nie kupuj stołu, który tylko niepotrzebnie zabierać będzie i tak już mocno ograniczoną powierzchnię. W takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem okaże się stół rozkładany, który na co dzień, przy złożonym blacie, nie zajmie aż tyle cennej przestrzeni. Zwłaszcza jeśli większa liczba miejsc przy stole jest potrzebna zaledwie od czasu do czasu, przy specjalnych okazjach. Funkcjonalny stół rozkładany znajdziesz na sfmeble.pl, gdzie dostępne są przeróżne propozycje.

Wielkość blatu – kieruj się liczbą użytkowników

Nie mniej istotne kryterium, którym warto kierować się, wybierając stół do jadalni, to liczba osób, które najczęściej będą przy nim spożywać posiłki. Zwyczajowo już przyjmuje się, że każda z osób siedzących przy stole powinna mieć do swojej wyłącznej dyspozycji przestrzeń przynajmniej 60 cm. Dzięki temu spożywanie posiłków odbywać się będzie w komfortowych warunkach, bez konieczności niezbyt przyjemnego poszturchiwania się łokciami. Przy okazji warto również rozprawić się z pewnym pokutującym chyba nadal stereotypem – jeśli decydujesz się na okrągły stół do jadalni, powinieneś pamiętać o zachowaniu podobnych proporcji. To mit, że przy okrągłym blacie zmieści się więcej krzeseł – siedzące na nich osoby, tak czy tak, powinny mieć odpowiednio dużo miejsca, aby nie być zmuszonym do wzajemnego poszturchiwania się.

Stół do jadalni – jaki kształt blatu będzie najbardziej odpowiedni?

Kupując stół do salonu lub jadalni, warto też uwzględnić kształt pomieszczenia, z myślą o którym mebel jest kupowany. Choć okrągłe stoły do jadalni cieszą się stale rosnącą popularnością, warto mieć na uwadze, że nie jest to dobry wybór do absolutnie każdego wnętrza. Twoja jadalnia jest stosunkowo wąska i/lub długa? W takim wypadku zapewne lepszym wyborem okaże się stół prostokątny. Stoły okrągłe warto natomiast wykorzystać w pomieszczeniach symetrycznych i proporcjonalnych, kształtem zbliżonych do kwadratu. 

Pamiętaj też, że stół okrągły to nie najlepszy wybór dla więcej niż 6 użytkowników. Dlaczego? Jak już ustaliliśmy powyżej, każda z siedzących przy stole osób, w trakcie spożywania posiłków powinna mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń. To z kolei oznacza, że okrągły stół do jadalni musiałby posiadać sporą średnicę, a to z kolei może nie tylko utrudniać sięganie do półmisków znajdujących się w jego centralnej części, ale i swobodną rozmowę pomiędzy osobami siedzącymi naprzeciw siebie.

Stół rozkładany – na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca jego ustawienia?

Zanim kupisz stół, w szczególności stół rozkładany, dokładnie ustal jego lokalizację w pomieszczeniu. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby znajdował się on w odpowiedniej odległości zarówno od ścian, jak i od pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Pozwoli to nie tylko na swobodne przemieszczanie się po wnętrzu i dostęp do stołu, ale przede wszystkim na wygodne wysuwanie krzeseł znajdujących się przy stole. Pamiętaj, że odległość 60-70 cm to absolutne minimum w tym temacie. Jeśli jednak tylko jest to możliwe, dużo bardziej komfortowe jest ustawienie stołu w odległości 90 cm od ściany i/lub pozostałych mebli. I tutaj pojawia się mały haczyk: jeśli decydujesz się na rozkładany stół do jadalni, upewnij się, że odległości te są właściwe zarówno w stanie jego złożenia, jak i przy w pełni rozłożonym blacie.

Krzesła do jadalni – o czym warto pamiętać?

Stół rozkładany wiąże się także z koniecznością przemyślenia jeszcze jednej kwestii – jaka ilość krzeseł będzie potrzebna. A co jeszcze bardziej istotne – co zrobić z krzesłami, które nie będą potrzebne, gdy stół będzie złożony? Możliwości jest tutaj kilka. Niektórzy decydują się po prostu na wykorzystanie nieużywanych na co dzień krzeseł w aranżacji innych pomieszczeń (krzesła drewniane świetnie sprawdzą się jako pomysłowe i całkiem dekoracyjne kwietniki). Inną alternatywą są krzesła składane. W ich wypadku musisz jednak wcześniej zastanowić się, czy dysponujesz dodatkowym schowkiem lub przestrzenią w szafie, pozwalającymi na ich przechowywanie na co dzień. Jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych wskazówek, możesz być absolutnie pewien, że wybrany przez ciebie stół będzie komfortowy w użytkowaniu, jak i idealnie wpisze się w ograniczenia, które narzucane są przez kształt i metraż pomieszczenia.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.