Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Statek zefir

Sześć samorządów, będących współwłaścicielami Zefira i Laguny, statków wycieczkowych, które w minionych latach pływały po Odrze, podjęły decyzję o ich sprzedaży. Lagunę wykupi Nowa Sól, a Zefir, który cumował na zmianę w Słubicach i Krośnie Odrzańskim, trafi na sprzedaż.

Zefir i Laguna to nazwy dwóch statków, którymi zarządza stowarzyszenie Odra dla Turystów. Pierwszy z nich cumował w Słubicach, Krośnie Odrzańskim czy Frankfurcie, a drugi – Nowej Soli, Głogowie, Cigacicach i Bytomiu Odrzańskim. Niestety, czas kiedy statki pływały po wyznaczonych trasach między przystaniami dobiega końca.

Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, 20 grudnia sześć samorządów, współwłaścicieli Laguny i Zefira, podjęło decyzję o zbyciu statków. Jest to spowodowane tym, że Odra na lubuskim odcinku ma problemy z żeglownością.

Jakie będą losy statków? - Lagunę przejmie Nowa Sól, a Zefir, dla którego portem macierzystym jest Krosno Odrzańskie, trafi na sprzedaż. Smutny to czas... - napisał M. Cebula. Zefir wypływał również ze słubickiej mariny.

M. Cebula przytacza także argumenty, dlaczego Krosno Odrzańskie nie planuje zakupić statku. - Na wykup udziałów od pozostałych samorządów - współwłaścicieli potrzebowalibyśmy, już na przyszły rok, kilkaset tysięcy złotych. Jednomiesięczny koszt utrzymania statku w zimie: 20-25 tys. zł. Miesiąc pływania w sezonie, ubezpieczenie, serwisowanie może nas kosztować kilkadziesiąt tysięcy – wylicza M. Cebula i dodaje, że w budżecie Krosna nie ma „wolnych” pieniędzy.

A co ze Słubicami? Czy z podobnych powodów burmistrz Mariusz Olejniczak nie zdecydował się na odkupienie udziałów i zakup Zefira? Zadamy to pytanie władzom gminy.

Jak myślicie, czy Słubice powinny stać się właścicielem statku, który tak często u nas cumował?

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Grzegorz123 2020-12-20 20:55
Niech się werzną za pogłębianie Odry potopień nie będzie i statki dalej będą pływać.
#2 Dr. Sommer 2020-12-20 21:04
Tak jak z nas chcą zdzierać za wywóz śmieci to Słubice będzie na poduszkowce stać. 10 cm wody wystarczy.
#3 yon 2020-12-21 14:04
Jakoś odnoszę wrażenie , że nasze władze starają się działać jedynie na wzór handlarzy z przełomu wieków - dopaść jakąś niszę, wydoić ile się da i rzucić w kąt przy najmniejszym objawie zbliżającego się trudniejszego okresu. Jakoś dziwnie nie mogę się do was przekonać, a wasze działania kojarzą mi się tylko ze szkodnictwem.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.