Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pieniądze

Radni przyjęli uchwałę budżetową na 2021 rok. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w gminie Słubice? Łączna ich wartość to 35 mln zł, prawie 25 proc. całego budżetu. Sprawdziliśmy, na co zostaną wydane.

Sesja budżetowa odbyła się 17 grudnia. Przed głosowaniem nad przyszłorocznym budżetem burmistrz Mariusz Olejniczak zachęcał radnych, żeby nie bali się wyzwań.

13 spośród 14 radnych obecnych na sesji zgodziło się z burmistrzem i zagłosowało za zaproponowanym budżetem na przyszły rok. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Inwestycje napędzają gospodarkę

Co kryje projekt budżetu gminy Słubice na 2021 rok? - Gmina Słubice mimo niepewnej sytuacji wynikającej z pandemii koronawirusa nie zamierza rezygnować z dużych inwestycji. Dziś, gdy samorządy odpowiadają za 40 proc. publicznych wydatków inwestycyjnych nie możemy się zatrzymywać – powinniśmy działać z jeszcze większą mocą, potrzebujemy szybkich, sprawnie realizowanych inwestycji, bardziej niż kiedykolwiek – uważa M. Olejniczak.

Jak twierdzi burmistrz, konstruując przyszłoroczny budżet, było nad czym się zastanawiać. - Pod rozwagę wzięliśmy również pomysły mieszkańców. We wrześniu wpłynęło sporo wniosków z bardzo ciekawymi pomysłami, niektóre również znalazły swoje miejsce w projekcie budżetu na rok 2021 – przyznaje M. Olejniczak.

Inwestycje 2021

W 2021 roku dochody Słubic wyniosą 114,7 mln zł (to o ponad 3,1 mln zł więcej niż w 2020). Wydatki mają wynieść 140,7 mln zł. Z tego 35 mln, czyli prawie 25 proc., ma zostać przeznaczonych na inwestycje. Jakie konkretnie?

Oto kilka najważniejszych:

 • szkoła w Kunowicach (12 mln zł),
 • sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 3 (2,9 mln zł),
 • park rekreacyjny przy al. Niepodległości (2 mln zł),
 • przebudowa drogi przy ul. Kopernika (600 tys. zł),
 • dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów na ekologiczne piece (400 tys. zł),
 • koncepcja ścieżki rowerowej od ul. Sportowej w Słubicach do Drzecina (50 tys. zł),
 • stacja ładowania samochodów elektrycznych (300 tys. zł),
 • budowa odprowadzenia wód opadowych przy ul. 1 Maja (150 tys. zł),
 • budowa skateparku (200 tys. zł),
 • stacja napraw rowerów (11 tys. zł).

Blisko 18,7 mln zł gmina zamierza zainwestować w oświatę. Drugą co do wielkości inwestycją będą drogi: łącznie na ich modernizację zostanie wydanych ponad 4,7 mln zł.

Zrealizowana ma zostać również jedna z bardziej kontrowersyjnych inwestycji: 4,3 mln zł zostało zapisanych na dokończenie budowy wieży widokowej. Jest to projekt współfinansowany przez UE, Słubice dostaną na jego realizację 1 mln euro.

A co w sołectwach?

Inwestycje będą realizowane także w sołectwach. Co i gdzie przewiduje budżet na 2021?

 • modernizacja świetlicy w Starych Biskupicach – 150 tys. zł
 • modernizacja świetlicy w Lisowie – ponad 35 tys. zł
 • modernizacja świetlicy w Rybocicach – 20 tys. zł
 • projekt boiska w Drzecinie - 40 tys. zł
 • modernizacja dróg w Drzecinie, Lisowie, Nowych Biskupicach i budowa chodnika w Świecku - 63 tys. zł,
 • modernizacja placu przy świetlicy w Kunowicach – 40 tys. zł
 • siłownia pod chmurką w Starych Biskupicach – 10 tys. zł

Pozostałe wydatki

Tzw. wydatki bieżące w przyszłym roku mają wynieść 105,85 mln zł, czyli o 5,6 mln zł więcej niż w mijającym roku. Na co zostaną przeznaczone?

Najwięcej na oświatę i wychowanie (ponad 29,2 mln zł). Na wsparcie rodzin, czyli m.in. świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne, zadania w zakresie wspierania rodziny i funkcjonowanie żłobka samorządowego „Bajka” w Słubicach trafi ponad 28,7 mln zł. Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska Słubice planują wydać ponad 10,6 mln zł.

Deficyt ma wynieść 26,1 mln zł, zostanie pokryty zaciągniętymi kredytami (23,2 mln zł) i środkami z Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych (2,9 mln zł).

ZOBACZ PROJEKT BUDŻETU

---

Co sądzicie o planowanych inwestycjach? Dajcie znać w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Daro33 2020-12-19 18:46
Plus wykończenie dwóch bazarów, wywalenie ludzi na bruk. A co za tym idzie wykończenie kilkudziesięciu firm zależnych od bazaru. I wisienką na torcie będzie postawienie w ich miejsce jakiegoś Kaufland'a lub Real'a. Dobry plan?
#2 yon 2020-12-21 13:42
Czyli radni po prostu nie zauważyli, że panuje plandemia i sytuację traktują jaqk coroczną zabawę w wydawanie kasy. Zresztą, nie ma się co martwić , jakby co to się podniesie cenę wody, scieków, śmieci - pisiory daja przykład jak doić społeczeństwo - wystarczy tylko podatki nazwać jakoś inaczej i problem z podatkami znika. Gratuluję dobrego humoru - mam nadzieję, że jak ktoś będzie zdychał z głodu czy zamykał firmę i biedował to takie drobiazgi tego humoru i dobrego samopoczucia wam nie zepsuja. Bawcie się dalej - ruch w interesie przecież musi być.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.