Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Adam Niedzielski

Wiele osób liczyło na poluzowanie obostrzeń po świętach, ale rząd podjął odwrotną decyzję. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie „etapu odpowiedzialności” i wprowadzenie nowych obostrzeń, m.in. ograniczających przemieszczanie się w Sylwestra.

- Każdy, kto będzie wyłamywał się z obostrzeń dotychczasowych i obecnie wprowadzanych, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale też swoich bliskich, osób ze swojego otoczenia – powiedział dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział wprowadzenie kolejnych obostrzeń, które będą obowiązywać od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 (czyli do końca ferii zimowych).

Co się zmieni?

 • Ponownie ograniczone będzie funkcjonowanie galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
 • Ograniczone zostanie funkcjonowanie hoteli – będą dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte zostaną stoki narciarskie.
 • Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
 • Przyjeżdżający do Polski transportem zorganizowanym będą obejmowani 10-dniową kwarantanną.

Przedłużone zostaną dotychczasowe ograniczenia. Jakie?

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (wyjątkiem są półkolonie).
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os. na 15 mkw.
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.
 • Zakaz organizacji wesel, komunii itp.
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os. na 15 mkw.
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godz. 10-12.
 • Zamknięte restauracje, posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

A w Sylwestra?

Jeszcze bardziej restrykcyjne zasady będą obowiązywały w Sylwestra. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się w godz. 19-6.  Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe.

Rząd apeluje, żeby zostać w domu i nie organizować imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników.

Żeby nie było trzeciej fali

Minister zdrowia przyznał, że przed nami być może jeszcze trudniejsze dni. - Trudno liczyć, że szczepienia, na które tak bardzo liczymy, ochronią nas w tej najbliższej perspektywie, w tym najbliższym czasie, bo nawet zakładając optymistycznie, że zaczniemy się szczepić jeszcze w tym roku, to efekt szczepienia populacyjnego na pewno w styczniu, lutym się jeszcze nie pojawi - powiedział A. Niedzielski.

---

Zapis całej konferencji prasowej ministra znajdziecie poniżej.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marek67slubice 2020-12-17 23:42
Czas idiotów....
Trzeba mieć talent żeby w tak krótkim czasie zasłużyć na miano najgorszego ministra zdrowia...tragedia.... Niekompetencja tego rządu jest porażająca,ale najgorsze jest to że po nich za chwilę wrócą te szuje z rudym cudakiem na czele.....
#2 yon 2020-12-18 07:57
To nie jest zadna narodowa kwarantanna, bo nie jest uruchamiana wola narodu tylko pisiorow - pchanych strachem, histeria i interesami grupki zainteresowanej robieniem kasy bez zadnych ograniczen. Nie zwalajcie swoich win na narod bo narod potrafi dac kopa !
#3 Dr. Sommer 2020-12-18 08:26
Pierwszeństwo do szczepienia politykom i urzędnikom, gdyż są oni najważniejszym elementem społeczeństwa!
#4 mikado 174 2020-12-18 14:06
"elementem" dobrze powiedziane.
politycy to same KURkiWY i ZŁOproDZIEJE
***** ***
#5 Tomi70 2020-12-19 12:06
marek67slubice -swoją głupotą i niekompetencją sami przysłowiowo wbijają sobie gwóżdż do trumny.Zastanawia mnie tylko jedno-czy są aż tak ślepi, czy jest to zamierzone.
#6 Daro33 2020-12-19 22:03
Nie ma znaczenia kto jest u władzy, czy to Jarek z Kotem czy to Rudy cygan. Ani ja ani wy nie macie pomysłu. Nie ma złotego środka, jedni wolą odporność stadną, inni woleli by się zbunkrować na rok w domu, a ostatni będą wszystkich ganiać z igłami. Ja osobiście wolę drzemki mojej babci Andzi :)
#7 Tomi70 2020-12-20 07:44
I właśnie dlatego chciałbym, aby wszystko zostało po staremu, oczywiście z zachowaniem podstawowych środków bezpieczeństwa. :-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.