Dziś Instytut Roberta Kocha podjął decyzją o uznaniu całej Polski obszarem zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Od Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji otrzymaliśmy informację, kogo będzie dotyczyć obowiązkowa kwarantanna, a kto może być z niej zwolniony.

Poniżej pełna treść opracowania.

---

Z dniem 24 października od godz. 0.00 cała Polska będzie według Instytutu Roberta Kocha obszarem zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19.

BRANDENBURGIA

Z uwagi na powyższe osoby wjeżdżające z Polski do Brandenburgii muszą zgłosić swój adres pobytu do miejscowego urzędu zdrowia (Gesundheitsamt), a następnie:

  • odbyć 14-dniową kwarantannę;

albo

  • przedstawić zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że osoby te nie mają oznak świadczących o występowaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV 2.

Powyższe oznacza, że każdy, kto po 24 października po godz. 0.00 wjedzie do Brandenburgii z Polski, będzie musiał odbyć kwarantannę lub przedłożyć wynik testu. Nie ma znaczenia, czy osoba przebywała w Polsce przez dzień, tydzień czy godzinę.

Według rozporządzenia obowiązującego w Brandenburgii, kwarantanna nie dotyczy osób, które:

  • wjeżdżają do Brandenburgii w celach zawodowych codziennie lub na okres do pięciu dni z powodów absolutnie koniecznych i nie dających się odsunąć w czasie;
  • wjeżdżają do Brandenburgii w celach związanych z edukacją, kształceniem, dokształcaniem i doskonaleniem zawodowym;
  • podróżują przez Brandeburgię w ramach tranzytu;
  • zajmują się zawodowo przewozem osób, rzeczy, towarów, poczty;
  • są dyplomatami, przedstawicielami rządu i parlamentu, pracownikami medycznymi.

Zatem przekraczać granicę będą mogli pracownicy przygraniczni zatrudnieni w Brandenburgii lub Polsce mieszkający po drugiej stronie granicy. Podobnie obowiązek kwarantanny nie będzie dotyczył uczniów i studentów, uczących się po jednej a mieszkających po drugiej stronie.

Regulacje o kwarantannie będą dotyczyć wszystkich, którzy chcą przekroczyć granicę w celach prywatnych. A zatem każdy przyjeżdżający do Polski na zakupy, w prywatne odwiedziny będzie w Brandenburgii musiał odbyć kwarantannę lub zrobić test zwalniający z kwarantanny.

Sytuacja powyższa będzie obowiązywać dopóty, dopóki Polska nie zostanie skreślona z listy obszarów zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19 albo z momentem uchylenia rozporządzenia. Na razie rozporządzenie w Brandenburgi obowiązuje do 8 listopada 2020 r.

Za nieprzestrzeganie przepisu grozi kara do 25 tys. euro.

Link do rozporządzenia

Uwaga! Regulacje powyższe dotyczą tylko Brandenburgii. Dla każdego landu należy sprawdzać przepisy.

BERLIN i inne landy

Na chwile obecną Berlin nie posiada regulacji zwalniającej pracowników przygranicznych z obowiązku kwarantanny. Z obowiązku odbycia kwarantanny zwalnia zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że osoby te nie mają oznak świadczących o występowaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV 2.

Link do rozporządzenia (w j. polskim)

Sytuacja w Berlinie jest dynamiczna i może się jeszcze zmienić. 23 października ma zostać opublikowane nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie dzień później. W nim mają znaleźć się kolejne regulacje.

---

Sytuację będziemy śledzić na bieżąco i przekazywać aktualne informacje.

Potwierdzenie wszystkich powyższych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie rządu landu Brandenburgii - KLIKNIJ.