Jesień przyniosła wzrost ilości wykrywanych zakażeń koronawirusem, wracają więc obostrzenia. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że tzw. „żółtą strefą” objęty zostanie cały kraj. Oznacza to, m.in. to, że ponownie wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 10 października strefa żółta będzie obowiązywać na terenie całego kraju. – Uderza w nas druga fala epidemii, musimy postępować w sposób odpowiedzialny - podkreślał premier.
Jakie obostrzenia będą obowiązywały od najbliższej soboty?
Po pierwsze – wracają maseczki, czyli obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – nie tylko w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza ich niepełnosprawność.
Kolejna sprawa to limity:
- limit jednej osoby na 4 m2 na imprezach takich jak: targi, wystawy, kongresy, konferencje;
- w kinach może być tylko 25 proc. publiczności;
- na siłowniach limit to 1 osoba na 7 m2;
- w restauracjach na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2, w zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańca;
- od 17 października w imprezach okolicznościowych i rodzinnych limit wynosi 75 osób;
- jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne, w przestrzeni zamkniętej mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności, a w plenerze może w nich brać udział maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
38 powiatów znalazło się w strefie czerwonej, gdzie obostrzenia są jeszcze większe - ZOBACZ.
Więcej informacji na temat aktualnych obostrzeń znajdziecie w rządowym serwisie poświęconym koronawirusowi:
www.gov.pl/web/koronawirus
Komentarze
pulsmedycyny.pl/sezon-grypowy-2019-2020-liczba-zachorowan-i-zgonow-na-grype-982828
W sezonie grypowym 2019/2020, w okresie od 1 września 2019 r. do 30 września 2020 r., odnotowano łącznie 4 160 550 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce. Z powodu grypy od początku sezonu zmarło 65 osób: 2 w listopadzie, 1 w grudniu, 10 w styczniu, 23 w lutym, 20 w marcu, 8 w kwietniu i 1 na początku maja - wynika z meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.