Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zarząd powiat

1 września obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Słubiccy samorządowcy nie uczcili jednak tego dnia wspólnie - gmina i powiat zorganizowały osobne uroczystości. Zarząd powiatu postanowił wyjaśnić powody takiej sytuacji.

Poniżej treść oświadczenia, jakie redakcja portalu Słubice24 otrzymała ze Starostwa Powiatowego w Słubicach (pisownia oryginalna).

---

Szanowni Radni Gminy Słubice

1 września to niezwykle ważna data dla każdego Polaka. Kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej przypominają o początku najkrwawszego konfliktu w dziejach świata, są one też okazją do wspólnego oddawania hołdu ofiarom i bohaterom tamtych dni. Podobne uroczystości śmiało można nazwać świętami demokracji – znikają podziały, politycy różnych opcji stoją ramię w ramię, by oddać cześć tym, którzy oddali życie za ojczyznę. Tyle teorii.

Od paru lat możemy zaobserwować pogłębiający się coraz bardziej podział wśród społeczeństwa, mający swój oddźwięk także przy organizowaniu różnorodnych świąt państwowych. Ostatnie obchody 40 – lecia podpisania porozumień sierpniowych czy uroczystości związane z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej na Westerplatte pokazują to aż nadto.

Niestety, postępujące w tej kwestii rozłamy nieubłaganie dosięgają również samorządy. Zapewne wielu mieszkańców naszego powiatu zadawało sobie pytanie, dlaczego tegoroczne, słubickie obchody wybuchu II wojny światowej odbyły się w dwóch różnych miejscach. Spieszę z wyjaśnieniem: podczas organizowanej przez Gminę Słubice uroczystość przy pomniku Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę, hołd bohaterom września 1939 roku mieli złożyć m.in. samorządowcy, jak wynikało z programu zamieszczonego na stronie gminy. Niestety, ani ja, ani wicestarosta, ani żaden członek zarządu powiatu, ani żaden radny, nie zostaliśmy na ww. uroczystość zaproszeni.

Sytuacja ta jest bez precedensu i nie ma sobie równych w historii polskiego samorządu. Jest rzeczą niedopuszczalną, by mieszkańcy powiatu, przedstawiciele tutejszych organizacji i instytucji, którzy zapragnęli wziąć udział w celebrowaniu tak doniosłej rocznicy, byli świadkami podobnych, a co ważniejsze, świadomych posunięć Gminy Słubice, mających na celu zdyskredytowanie powiatowych władz w tak ważnym dniu.

Możemy się różnić i w wielu sprawach nie zgadzać. Ale podczas podobnych uroczystości musimy mówić jednym głosem, głosem wolnym od podziałów i politycznych niesnasek. Niestety, dla niektórych, jak widać, są one pretekstem do pokazania drugiej stronie „gdzie jej miejsce”.

Mimo nieotrzymania zaproszenia na gminne obchody wybuchu II wojny światowej, nie wyobrażałem sobie nie oddać hołdu bohaterom. Dlatego wraz z członkami zarządu powiatu oraz prezydium Rady Powiatu uczyniłem to pod pomnikiem przed starostwem. W odróżnieniu od pana burmistrza zrobiłem to nie oglądając się na różnej maści podziały czy polityczne opcje, waśnie i konflikty. Bo pamięć o narodowych bohaterach jest najważniejsza. I nic, a już na pewno żadne podziały, tego nie zmienią.

Zarząd Powiatu Słubickiego

---

Relację z obu uroczystości przygotowaną przez naszą redakcję znajdziecie TUTAJ.

 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Redakcja Słubice24.pl 2020-09-04 15:59
Na prośbę starostwa zaktualizowaliśmy powyższy artykuł i wstawiliśmy poprawioną wersję oświadczenia.
#2 Zenobiusz 2020-09-04 20:35
I zniknął fragment o tym, jakoby radna gminna miała powiedzieć komuś z powiatu: "co wy tu robicie, to nie wasza impreza". :lol:
#3 Lechita 2020-09-04 21:21
Powiat bawi się w oświadczenia itd., nawet znaleźli flagę Białorusi z lat 1991-1995, którą wywiesili, a czy powiat w końcu znalazł miejsce pod WORD, który miałby być w Słubicach?
#4 kreplas 2020-09-04 22:26
Dziecinada.
Dziwię się, bo znam osobiście obu Panów: Starostę i Burmistrza.
Wystarczyła odrobina dobrej woli i wykonanie telefonu. Po cholerę jeszcze w taki sposób dzielić społeczeństwo? Już jeden zwykły poseł podzielił, wystarczy!
#5 mateuszek 2020-09-04 23:32
Na Placu Bohaterów to wyglądało tak jak w dawnych czasach, zebrała się egzekutywa i bez publiczności, (czytaj bez mieszkańców) złożyła wiązanki kwiatów by uczcić rocznicę wybuchu II-wojny światowej, wstyd dla powiatu.
#6 Graendail 2020-09-06 10:14
A ja jestem właśnie wdzięczny władzom powiatu za złożenie kwiatów w tym miejscu. W żadnej mierze nie utożsamiam się z kiczowatym pomnikiem na placu Sybiraków i jego natrętną, zasłaniającą prawdę "symboliką". Ten pomnik postawiło sobie jedno stowarzyszenie pod patronatem poprzedniego burmistrza i w żadnej mierze nie było to pomyślane jako łączący nas wszystkich symbol. Część lokalnego środowiska usiłuje nam za jego pomocą, np. poprzez ciągłe organizowanie tam imprez, narzucić swoje widzenie historii, marginalizując inną wrażliwość, która także jest obecna w mieście. Więc cieszę się, że o pomniku przy placu Bohaterów ciągle się pamięta, mimo celowych działań poprzednich władz miejskich zmierzających do umniejszenia jego znaczenia poprzez przebudowę placu Bohaterów.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.