Słubice pamiętały o 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość z udziałem burmistrzów Słubic i Frankfurtu odbyła się na pl. Sybiraków. Z kolei na pl. Bohaterów osobne spotkanie zorganizowały władze powiatu słubickiego.
W uroczystości, która odbyła się na pl. Sybiraków z inicjatywy burmistrza Mariusza Olejniczaka, wzięła udział delegacja z sąsiedniego Frankfurtu. Przewodniczył jej nadburmistrz Rene Wilke, obecny był także Martin Patzelt, były nadburmistrz, a obecnie poseł do Bundestagu.
Niech pamięć trwa
- Spotkaliśmy się dziś, w dniu, który zapisany jest na kartach historii, jako najtragiczniejszy w dziejach naszego narodu. 1 września hitlerowskie Niemcy dokonały zbrojnej napaści na Polskę. Chore wizje imperialistyczne i totalitarne ówczesnego wodza III rzeczy doprowadziły do tragedii miliony ludzi na całym świecie – przypomniał zgromadzonym M. Olejniczak.
Podkreślił, że pamięć o tych wydarzeniach, mimo upływu ponad 80 lat powinna być wciąż żywa, ponieważ ofiara złożona przez pomordowanych patriotów nie może pójść na marne. - Nigdy więcej wojny – podkreślił burmistrz.
Dodał, że codzienna współpraca z sąsiednim Frankfurtem pokazuje, jak bardzo zależy nam na dialogu. - To my, my sami możemy sprawić, że takie konflikty już nie wrócą – podsumował na zakończenie.
Współpraca zamiast konfliktów
Rene Wilke podkreślił, że dla frankfurckiej delegacji to zaszczyt być dzisiaj w tym miejscu. – To bardzo ważne, że po tych wszystkich latach, możemy być tu razem i uczcić ofiary tych tragicznych wydarzeń. Razem składamy hołd ofiarom – mówił R. Wilke.
Podkreślił, że dzień ten jest również dniem wdzięczności za to, że żyjemy w czasach, kiedy możliwa jest współpraca między naszymi narodami. – Chciałbym, aby dobra współpraca przełożyła się również na dobre i pozytywne relacje w naszych społeczeństwach, żeby nie dochodziło w nich do podziałów. Nigdy więcej wojny, nigdy więcej nazizmu – zakończył R. Wilke.
Za wszystkich, którzy zginęli
Modlitwę za wszystkich Polaków, którzy zginęli na polach walki II wojny światowej w obronie ojczyzny zmówił ks. proboszcz Tomasz Partyka. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje pod pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę.
Hołd dla bohaterów
Osobną uroczystość, ale skromniejszą, zorganizowało Starostwo Powiatowe w Słubicach na pl. Bohaterów. Tam również zajrzeliśmy z redakcyjnym obiektywem.
Pod pomnikiem spotkali się członkowie zarządu powiatu oraz Rady Powiatu Słubickiego. - Jesteśmy tutaj, by oddać hołd bohaterom i ofiarom najkrwawszego konfliktu w dziejach świata – mówili starosta Leszek Bajon i szef rady Wiesław Kołosza.
Oprócz samorządowców z powiatu w uroczystości wzięli udział również przedstawiciele słubickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zebrani wspólnie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem.
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/16303-mieszkancy-i-samorzadowcy-uczcili-81-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej#sigProId23560b5b75
Komentarze
1. Też tego nie rozumiem, plac Bohaterów, szczególnie po tej renowacji, wydaje się być naturalnym miejscem do tego typu imprez. Inaczej po co ten cały beton? Na jedną imprezę w roku z jedzeniem na kółkach?
2. Władze powiatowe zupełnie się nie popisały. Na ostatnią chwilę zrobiły własną imprezę, jakby 1 wrzesień był mój, wasz czy nasz. Jest jeden, polski. Pan Bajon znów pokazał jak małym i małostkowym człowiekiem jest.
@Wolanin nie przesadzaj, w samorządach są gorsi. Śmierdzące lenie i plotkarze. Przez całe marne życie judzą i donoszą, tak coś na obraz TW. Ale niech tylko zrobi niewłaściwy ruch.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.