Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych zainteresowała się stanem dębu, który rośnie przy ul. Wodnej. Może nie wszyscy wiedzą, ale drzewo ma status pomnika przyrody. Okazuje się, że konieczne są specjalistyczne badania.

Dąb Słubice

Dąb przy ul. Wodnej - pomnik przyrody

Stan drzew w Słubicach zawsze budzi wiele emocji i zainteresowana wśród mieszkańców. W ostatnim czasie temat ten stał się szczególnie gorący, choćby ze względu na oznaczenie drzew do wycinki, m.in. na ul. Mieszka (więcej o tym już wkrótce).

Interesuje się nim również Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Jej szefowa – Natalia Duer jest Certyfikowanym Inspektorem Drzew. Niedawno opublikowała na naszej stronie obszerny artykuł na temat drzew w Słubicach (ZOBACZ).

Pomnik przyrody przy ul. Wodnej

Członkowie fundacji nie ograniczają się jednak tylko do pisania artykułów. Jednym z ich „oczek w głowie” jest dąb, który rośnie przy ul. Wodnej. Drzewo ma status pomnika przyrody. Znajduje się na terenie działki należącej do Kościoła Zielonoświątkowego „Betezda”, przekazanej przez gminę w 2018 roku.

Dziupla zamierza ratować drzewo, dlatego złożyła w Urzędzie Miejskim w Słubicach ofertę na realizację zadania publicznego pt. "Pomnik przyrody na ul. Wodnej". Chodzi o uzyskanie dofinansowania na przeprowadzenie specjalistycznego badania.

Są potrzebne badania

N. Duer wskazuje we wniosku, że stan dębu pogarsza się. Widoczne jest przerzedzenie korony i przesusz. Może to być wynikiem wcześniejszych prac budowlanych w okolicy drzewa i uszkodzenia korzeni. Jednak do pełnej diagnozy, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania.

Zatrudniony przez fundację specjalista miałby zdiagnozować stan drzewa. Jego zadaniem będzie także sformułowanie zaleceń dotyczących przyszłej ochrony.

Koszt całkowity zadania to 4100 zł, z czego wnioskowana do gminy kwota to 3200 zł.

---

 O tym, czy zadanie zostanie dofinansowane, będzie wiadomo po 23 kwietnia. Do sprawy będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Mala Nokia 2020-04-20 12:56
Witam , idziecie w dobrym kierunku , zbadać glebe . Od paru lat widziałem jak żyje ten dąb , gniazda ptaków a potem usychanie ale to przed budową . Teraz wiem , może się mylę ale to czynnik ludzki , zbadac glebe czy nie ma chemi
#2 Bogdano 2020-04-20 16:36
Chyba już trochę za późno na badanie stanu tego dębu. Kolega wspomniał o słabszej żywotności tego drzewa. Obawiam się, że dąb ten zostanie usunięty, mimo że jest pomnikiem przyrody. Argumentem będzie bezpieczeństwo osób znajdujących się w przyszłym budynku. Na działce, na której znajduje się dąb (pomnik przyrody) rozpoczęto już prace budowlane. Doprowadzono media - prąd, woda, kanaliza, chociaż na działce brak jest tablicy informacyjnej o rozpoczęciu bodowy i o obiekcie, który ma tam być wybudowany. Wiadomo, że będzie to budowla o wymiarach ok. 25 x 15 m. Nie wiadomo natomiast, czy będzie to budowla parterowa, czy piętrowa. Według palików wkopanych w grunt (po obrysie budynku) widać, że budynek ten znajdować będzie się w odległości ok. 5 m od dębu a gałęzie dębu będą znajdować się nad przyszłym budynkiem. Oznacza to, że podczas kopania fundamentu zostaną naruszone korzenie dębu.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.