Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych wchodzi w życie 16 kwietnia i ma obowiązywać do odwołania.  Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły wchodzących w życie przepisów. Wyjaśniamy kto, kiedy i gdzie ma obowiązek zakrywania ust i nosa.

Maseczka

To było wiadomo już w zeszłym tygodniu: od 16 kwietnia wychodząc z domów, trzeba będzie założyć maseczkę (lub szalik, chustę, fragment odzieży, przyłbicę) zakrywającą nos i usta.

W jakich miejscach trzeba mieć zasłoniętą twarz?

 • We wszystkich miejscach ogólnodostępnych, czyli np. drogach i placach, kościołach, obiektach handlowych, targowiskach, urzędach, sądach, bankach, na poczcie.
 • Musimy zasłaniać twarz też wtedy, kiedy idziemy na spacer, biegamy, jedziemy rowerem czy na hulajnodze.
 • W środkach publicznego transportu i w samochodach, którymi podróżują osoby niezamieszkujące razem.
 • Na terenach zieleni, w szczególności: parkach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż.
 • Na terenach leśnych, parkingach, miejscach biwakowania, miejscach postoju pojazdów.

Gdzie nie trzeba?

Nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje w miejscach pracy – ale pracodawca może postanowić, że pracownicy będą je nosić. Ważne, żeby pamiętać, że nadal obowiązują wcześniejsze nakazy, m.in. zachowania bezpiecznego odstępu 1,5 m od innych pracowników.

Nie trzeba nosić maseczki również we własnym ogrodzie czy na własnej działce, a także w swoim samochodzie, jeśli jedziemy sami lub z członkami rodziny, z którymi mieszkamy.

Zwolnione z obowiązku zakrywania twarzy są:

 • osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, które nie obsługują klientów lub interesantów;
 • kierujący publicznymi środkami transportu zbiorowego, jeśli ich kabina uniemożliwia styczność z pasażerami;
 • duchowni sprawujący kult religijny;
 • żołnierze i funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe;
 • sprzedawcy i pracownicy punktów usługowo-handlowych, którzy mogą wykorzystywać przyłbice, jeśli wszystkie stanowiska kasowe są oddzielone od klientów przesłoną;
 • maseczek nie muszą nosić również dzieci mające mniej niż 4 lata;
 • osoby niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia twarzy;
 • osoby, które nie mogą zakrywać twarzy ze względu na stan zdrowia.

Kiedy trzeba zdjąć maseczkę?

W projekcie rozporządzenia zapisano, organy uprawnione mogą żądać odkrycia ust i nosa w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości albo konieczności identyfikacji. Powodem może być także weryfikacja tożsamości przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych.

W jaki sposób zakładać i zdejmować maseczkę?

Tego nie ma w rozporządzeniu, ale mówi o tym grafika przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Maseczka

Jak dezynfekować materiałową maseczkę?

Wiele osób ma uszyte własnoręcznie lub przez krawcowe, maseczki materiałowe. Ważne jest, żeby ją odpowiednio dezynfekować przed kolejnym użyciem.

Po zdjęciu maseczki, do czasu prania powinno się ją przechowywać w foliowym woreczku - aby uniknąć kontaktu z innym przedmiotami.

Maseczki bawełniane należy wyprać po każdym użyciu - oddzielnie, nie łącząc ich z innymi ubraniami, najlepiej w temp. 60 st. Po wypraniu i wysuszeniu dodatkowo powinniśmy je wyprasować.

Można je także dezynfekować za pomocą preparatów w sprayu na bazie alkoholu. Maseczkę należy dokładnie spryskać środkiem do dezynfekcji i poczekać aż wyschnie.

Do dezynfekcji można także wykorzystać piekarnik - należy go ustawić na temperaturę 70 st. C i zostawić w nim maseczkę na 30 minut.

Alternatywą jest także wygotowanie maseczek we wrzącej wodzie. Specjaliści doradzają, żeby umieścić je w pustym, zakręconym słoiku i gotować przez ok. 30 minut. Można też skorzystać z domowego sterylizatora, który ma wielu rodziców małych dzieci.

Gdzie wyrzucać zużytą maseczkę?

Zużyte maseczki jednorazowe możemy wyrzucać do pojemników z tzw. odpadami zmieszanymi. Jak to robić i czy należy zachować szczególne zasady ostrożności?

Pisaliśmy o tym TUTAJ.

---

ŹRÓDŁO: projekt rozporządzenia Rady Ministrów

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.