Gdzie wyrzucać zużyte rękawiczki i maski? Problem jest palący, bo tego typu odpadów powstaje każdego dnia sporo. Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia, co robić z takimi odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem.
Maseczki i rękawiczki na ulicach
Obowiązek używania rękawiczek podczas zakupów sprawił, że coraz więcej trafia ich do koszy na śmieci. A przynajmniej powinno, bo w praktyce jest z tym bardzo różnie.
Niedawno publikowaliśmy zdjęcia, udostępnione przez jedną z czytelniczek, która sfotografowała kilkanaście miejsc, zaśmieconych zużytymi jednorazowymi rękawiczkami. Leżały na ulicach, w pobliżu studzienek kanalizacyjnych, na trawnikach, na chodnikach.
Post oburzył wielu internautów. „Spadnie deszcz i zapchają się studzienki”, „Brudasy i tyle po co im rękawiczki, narażają drugiego, tego kto je będzie zbierał”, „Jak tak można, skrajna nieodpowiedzialność” – pisali w komentarzach.
GIS reaguje
Sprawą odpadów w czasie epidemii, zwłaszcza tych, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, zajął się Główny Inspektorat Sanitarny.
6 kwietnia wydał wytyczne dla gmin, zdrowych osób w izolacji, osób objętych kwarantanną oraz dla podmiotów zajmujących się odbiorem odpadów i gospodarowaniem odpadami.
Gdzie wyrzucać środki ochrony?
Najważniejsze wytyczne dotyczą postępowania ze zużytymi środkami ochrony osobistej.
Maseczki i rękawiczki stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane.
GIS informuje, że takie opady powinny być uprzednio zebrane workach i zawiązane przed wyrzuceniem. W wielu marketach, także na terenie Słubic, są już wydzielone miejsca, gdzie można wrzucać zużyte podczas zakupów rękawiczki.
Pozostałe odpady, np. plastik, metal, papier, powinny być normalne segregowane i wrzucane do odpowiednich pojemników, jak do tej pory.
Powyższe zasady dotyczą zarówno osób zdrowych, jak i przebywających w profilaktycznej kwarantannie, np. po powrocie z pracy w Niemczech.
Wytyczne dla osób w izolacji
Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób przebywających w izolacji, czyli chorych lub podejrzanych o to, że są chore. Tu GIS wydał szczegółowe wytyczne i katalog postępowań.
Jakich? Np. przed przekazaniem worka do odbioru należy np. odczekać 72 godziny. Wcześniej, w miarę możliwości, należy spryskać worek preparatem wirusobójczym. A osoba odbierająca takie odpady, np. pracownik firmy komunalnej, powinna być w rękawiczkach i masce. Zapytamy słubicki PUK o wdrażanie i stosowanie tych zasad.
Szczegółowe informacje znajdują się w komunikacie GIS. Odsyłamy do jego lektury.