Przedstawciele ECE podczas odbierania nagrody
Europejskie Centrum Ekumeniczne działa na od 1994 roku. Od samego początku przyświeca mu jeden cel – chodzi o stworzenie warunków do dialogu i spotkań ludzi o różnych wyznaniach i pochodzących z różnych krajów, nierzadko wychowanych w zupełnie innych realiach historycznych. W swojej działalności stowarzyszenie kieruje się słowami Jacquesa Delorsa: „Jeżeli nie uda się dać Europie duszy, naznaczyć jej duchowością i głębokim sensem, to przegramy”.
Najbardziej znane wydarzenie organizowane przez ECE to droga krzyżowa, w której uczestniczą wspólnie mieszkańcy Słubic i Frankfurtu (ZOBACZ). Ale to nie wszystko. Są jeszcze nabożeństwa ekumeniczne, wystawy, a także ceniony cykl spotkań „Rozmowy na granicy”.
- Te wszystkie formy budują więzi duchowe mieszkańców obu miast – podkreśla ks. Rafał Mocny, dyrektor Katolickiego Centrum Studenckiego w Słubicach i jednoczenie członek władz ECE. To właśnie on był w gronie osób odbierających nagrodę podczas uroczystości, która odbyła się 23 stycznia w kościele św. Kanizjusza w Berlinie, podczas jednego z nabożeństw tzw. tygodnia modlitw o jedność chrześcijan.
ECE doceniono m.in. za organizację spotkania biskupów kościołów chrześcijańskich
O przyznaniu wyróżniona zadecydowało jeszcze jedno ważne wydarzenie organizowane przez Europejskie Centrum Ekumeniczne, które obiło się szerokim echem na naszym pograniczu – spotkanie biskupów kościołów chrześcijańskich z diecezji przylegających do Odry i Nysy, o czym mieliśmy okazję pisać (ZOBACZ). - Spotkanie to było czasem nawiązania kontaktów hierarchów kościołów chrześcijańskich oraz podjęciem planów wspólnych inicjatyw ekumenicznych na pograniczu polsko niemieckim – wyjaśnia R. Mocny.
Jak powiedział naszej redakcji, nagroda to tylko dodatkowa mobilizacja i dowód, że to, co robi Europejskie Centrum Ekumeniczne i skupieni wokół niego ludzie, jest ważne i potrzebne. Ale jego członkowie nie spoczywają na laurach. – Zapraszamy do udziału w tworzeniu miejsca wymiany myśli. Wszystkich, bez względu na rasę, płeć czy wyznanie. Także tych niewierzących – podsumowuje nasz rozmówca.
O kolejnych wydarzeniach organizowanych przez ECE będziemy informować.