Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
To było historyczne i pierwsze tego typu wydarzenie – 15 października we frankfurckim Kościele Pokoju spotkali się biskupi kościołów katolickich i ewangelicznych, które znajdują się nad Odrą i Nysą. Tak uroczyście obchodzono 25-lecie Europejskiego Centrum Ekumenicznego z Frankfurtu.

Ekumeniczne konsultacje

Jubileusz był okazją do zorganizowania „Pierwszych Ekumenicznych Konsultacji Biskupów nad Odrą i Nysą". O kondycji i jedności chrześcijaństwa rozmawiali hierarchowie kościelni z obu krajów. We frankfurckim Kościele Pokoju pojawili się m.in.: ks. abp prof. Henryk Muszyński (Prymas-Senior Polski z Gniezna), ks. bp Waldemar Pytel (Diecezja Wrocławska Ewangelicko-Augsburskiego Kościoła w Polsce), ks. abp dr Heiner Koch i ks. bp dr Matthias Heinrich (obaj z Diecezji Berlińskiej) oraz ks. bp elect Tilman Jeremias (Ewangelicko-Luterański Kościół w Północnych Niemczech). Łącznie kilkunastu najważniejszych hierarchów z polsko-niemieckiego pogranicza.

Słowo powitalne wygłosił ks. abp H. Muszyński. Duchowni wszystkich obecnych kościołów zgodnie zadeklarowali, że na podstawie "Karty Ekumenicznej" ("Charta Oecumenica") kościoły nad Odrą i Nysą pragną pogłębiać swoje dobre sąsiedztwo na rzecz jedności Europy. Padły mocne i odważne słowa o tym, że dzięki takim konsultacjom tworzy się nowa historia – Polski, Niemiec i Europy.

- Takie spotkania to wyraz jedności chrześcijaństwa – tych wszystkich, którzy wierzą, że jeden Bóg pojednał ludzi w Chrystusie. Biskupowie przypominali, że pojednanie jest darem, jest laską, daną po to, aby stawała się darem dla innych – podkreśla ks. Rafał Mocny, jeden z organizatorów wydarzenia.

Konsultacje ekumeniczne

Uroczystość zakończyło uroczyste nabożeństwo ku czci Św. Jadwigi ze Śląska, które miało oczywiście ekumeniczny charakter. Na początku odczytano w obu językach Psalm 34, zaczynający się od słów: „Chcę błogosławić Pana w każdym czasie, na ustach moich zawsze Jego chwała!”

Po nabożeństwie przyszedł czas na przemowy i gratulacje. Słowa podziękowania za dotychczasową działalność skierowali do ECE m.in. włodarze Słubic i Frankfurtu - Mariusz Olejniczak i Rene Wilke - oraz prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

M. Olejniczak podkreślił, że ekumenizm na pograniczu ma do odegrania szczególną rolę. - Zarówno słubiczanie jak i frankfurtczycy mają świadomość, że na drugim brzegu Odry jest sąsiad, który mówi innym językiem, celebruje inne święta. I choć to nas różni, to jednak nie dzieli – powiedział burmistrz.

Podziękował również przedstawicielom Europejskiego Centrum Ekumenicznego za to, że w swojej działalności, poprzez różne aktywności, uczy sąsiedztwa, a także pomaga przezwyciężać uprzedzenia i buduje prawdziwe mosty pojednania.

Wydarzenie uświetnił również koncert polsko-niemieckiego chóru Adoramus oraz oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry dętej z Frankfurtu.

Na uroczystości byliśmy obecni z naszym redakcyjnym obiektywem. Poniżej fotorelacja.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.