Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

panele sloneczne

Energia odnawialna cieszy się coraz większą popularnością. I nie ma w tym nic zaskakującego, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że tylko w ciągu godziny na Ziemię dociera więcej energii słonecznej, niż ludzie zużywają w ciągu całego roku. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą panele słoneczne i kolektory słoneczne – zobaczmy zatem, co opłaca się bardziej.

Panele słoneczne vs. kolektory słoneczne - zasada działania i wyjściowa postać energii

Panele słoneczne i kolektory słoneczne są często mylone, bez względu na to, że ich zastosowanie i sposób działania znacznie się od siebie różnią. W ogniwach fotowoltaicznych promienie padają bezpośrednio na krzemowe panele, które sprawiają, że energia jest konwertowana na energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd może zostać wykorzystany na różny sposób np. na zasilanie domowych urządzeń, przygotowanie ciepłej wody lub do zasilania oświetlenia. W przypadku kolektorów słonecznych promienie słoneczne trafiają na absorber. Główną różnicą jest to, że promienie słoneczne ulegają konwersji na energię cieplną, która może zostać zastosowana wyłącznie do ogrzania wody.

Panele słoneczne vs. kolektory słoneczne - montaż

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie paneli oraz kolektor w kierunku południowym, ponieważ zapewnia to największe nasłonecznienie. Warto również postarać się o takie ustawienie, aby promienie świetlne padały na panele pod kątem prostym. O kącie prostym (lub chociażby zbliżonym do niego) możemy mówić tylko w okresie letnim, ponieważ wraz ze zmianą pór roku warunki do wykorzystywania fotowoltaiki się nieco pogorszą. Same kolektory i panele powinny być wiec zamontowane pod kątem nachylenia, który jest najbardziej uniwersalny, czyli 45%. Jeżeli zdecydujemy się na montaż kolektorów słonecznych, trzeba pamiętać o konieczności połączenia kolektora rurami z zasobnikiem (pomieszczeniem kotłowni) w taki sposób, aby łączyła je możliwe najkrótsza droga, a same rury były dobrze zaizolowane. Z tego powodu kolektory słoneczne najczęściej znajdują swoje zastosowanie na dachu lub ewentualnie elewacji budynku. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne, będziemy mieć kilka możliwości więcej – np. możliwość zainstalowania ich na gruncie lub w budynku gospodarczym nieco oddalonym od domu.

Panele słoneczne vs. kolektory słoneczne – co z nadwyżką energii?

Jednym z głównych minusów kolektorów słonecznych jest to, że energia powstała po przetworzeniu promieni słońca z ich pomocą nie może być magazynowana. Oznacza to, że ta energia, która nie zostanie wykorzystana, będzie stracona. Możliwość magazynowania energii istnieje jednak w przypadku paneli słonecznych. W praktyce oznacza to, że nadmiar energii, który z całą pewnością pojawi się latem, będzie mógł zostać wykorzystany zimą lub nocą, kiedy dostęp promieni słonecznych jest ograniczony lub nie ma go wcale.

Panele słoneczne vs. kolektory słoneczne – ile to kosztuje?

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji jest bez wątpienia cena. W przypadku instalacji solarnej wyposażonej w 2/3 kolektory, zasobnik 300 l i cały osprzęt wynosi ona około 10 000 - 12 000 zł. Jest to rozwiązanie dostosowane do potrzeb czteroosobowej rodziny, a sama inwestycja zwraca się po ok. 10 latach. Na nieco szybszy zwrot z inwestycji możemy liczyć w przypadku instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zgodnie z przewidywaniami zwróci się ona po ok. 7/8 latach. Cena za 1 kW mocy wynosi ok.5/6 tysięcy złotych, a standardowe instalacje mają moc 3/5 kW. Na inwestycję trzeba więc przeznaczyć pomiędzy 20 000/ 30 000 złotych.

Panele słoneczne vs. kolektory słoneczne – co wybrać?

Podsumowując, oba z rozwiązań można określić opłacalnymi inwestycjami. Znacznie lepiej sprawdzi się jednak fotowoltaika i panele słoneczne, ponieważ powstała energia może zostać wykorzystana w znacznie bardziej różnorodny sposób. Napotykamy także na mniej ograniczeń przy samym montażu – panele słoneczne nie muszą być koniecznie umieszczone na dachu bądź elewacji budynku.

Artykuł przygotowała firma Columbus Energy.

Komentarze   

#1 ja28rek 2019-12-30 05:52
Inwestycja raczej zwraca się po co najmniej 15 latach jak już. Trzeba brać pod uwagę różną wydajność paneli w zależności od pór roku i nasłonecznienia. Za nadwyżkę energii nam nikt nie zapłaci i po roku ona przepada( takie mamy prawo w PL), więc prostym kalkulatorem który powie nam kiedy się zwróci to policzyć ile płacimy w ciągu roku za prąd i podzielić przez kwotę inwestycji.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.