Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Słubicki szpital podpisał umowę na rozbudowę i modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Prace rozpoczną się po uzyskaniu niezbędnego pozwolenia i… potrzebnych środków. Sam remont będzie wiązać się z pewnymi niedogodnościami dla mieszkańców, ale po jego zakończeniu SOR będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie.

umowa SOR

O tym, że Szpital Powiatowy im. prof. Z. Religi w Słubicach otrzymał dofinansowanie na rozbudowę i modernizację SOR-u, informowaliśmy jeszcze w marcu (ZOBACZ). Teraz projekt wchodzi w kolejny etap.

30 października prezes zarządu szpitala Łukasz Kaczmarek podpisał umowę z wykonawcą - spółką IT-Tender z Plewisk (woj. wielkopolskie), którą repreezntował Piotr Mika. Szefowi naszej lecznicy w tej ważnej chwili towarzyszył starosta Leszek Bajon.

Nowoczesny SOR

Jak zmieni się słubicki SOR? Przypomnijmy, przebudowany czterokondygnacyjny budynek być wyposażyony w nowoczesny sprzęt, a nowy, dwustanowiskowy podjazd dla karetek będzie spełniał wymagania ministerstwa zdrowia i Unii Europejskiej.

Dodatkowo w okolicach ul. Rzepińskiej powstanie nowoczesne i spełniające wymogi lądowisko dla śmigłowców wraz z drogą dojazdową. W razie potrzeby nowy oddział, a także lądowisko będą służyly również sąsiadom zza Odry.

- Możemy śmiało stwierdzić, że jest to pierwszy, ale i najważniejszy krok w kierunku dostosowania szpitala do warunków i wyposażenia na poziomie europejskim – podkreśla Ł. Kaczmarek, podkreślając, że po modernizacji słubicki SOR będzie najnowocześniejszym tego typu oddziałem w regionie.

Inwestycja rozpocznie się w momencie spełnienia wymagań formalnych – obecnie szpital czeka na wydanie zamiennego pozwolenia na budowę. Prace mają zakończyć się w I kwartale 2021 roku.

Będą niedogodności

Niestety, modernizacja będzie wiązała się z pewnymi niedogodnościami. Jak przyznaje Ł. Kaczmarek, zamknięte będzie wejście na SOR od ul. Nadodrzańskiej, co oznacza, że zarówno pacjenci przywożeni karetkami, jak i ci, którzy zgłaszają się na oddział, korzystać będą z wejścia od parku przy ul. Kopernika. Nie będzie można również korzystać z wewnętrznego parkingu od strony ul. Nadodrzańskiej.

Jednak bardzo proszę mieszkańców o wyrozumiałość, będziemy robić wszystko, żeby te niedogodności zminimalizować – obiecuje Ł. Kaczmarek.

Potrzebny wkład własny

Koszt inwestycji to ok. 15,8 mln zł, z czego 8,5 mln zł to środki przekazane z UE i ministerstwa zdrowia. Reszta, czyli ok 7,3 mln zł, to wkład własny, który zgromadzić musi szpital. Ł. Kaczmarek przyznaje, że lecznica zwróciła się do gmin, a także do powiatu, z prośbą o wsparcie realizacji tej inwestycji (zapytamy samorządy o tę pomoc). Prezes liczy się również z tym, że będzie trzeba zaciągnąć kredyt.

Ł. Kaczmarek zdradził również, że szpital przymierza się do powołania fundacji, która będzie pomagała w zbieraniu środków dla szpitala, stanie się to najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Do tematu będizemy wracać.

---

Poniżej wizualizacje SOR udostępnione przez Starostwo Powiatowe w Słubicach.

SOR modernizacja_1

SOR modernizacja_1

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ja28rek 2019-10-31 16:33
No i po co to, skoro brakuje u nas specjalistów i nie ma komu leczyć. Karetki tylko rozwożą po okolicznych szpitalach a jak się przyjdzie o własnych siłach to odsyłają z kwitkiem typu radź se sam.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.