Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Granica

Tylko do 12 czerwca będą obowiązywać obostrzenia związane z przekraczaniem granic wewnętrznych Polski. Po tym terminie granice zostaną otwarte – zarówno dla Polaków, jak i wjeżdżających do naszego kraju obcokrajowców. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

Niemieckie doniesienia

O planowanym otwarciu granic mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza dowiedzieli się w ciągu dnia z... niemieckich mediów, które z kolei otrzymały tę informację z kancelarii rządu Brandenburgii i jej premiera Dietmara Woidke. Ten miał zostać o tym poinformowany przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niemiecki polityk ocenił tę decyzję jako „powrót do europejskiej normalności”.

Co na to polskie służby?

Przez kilka godzin polskie oficjalne źródła milczały w tej sprawie i nie mogliśmy potwierdzić doniesień niemieckich mediów.

Pytana przez nas rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły obiecała przekazać dalsze informacje po zakończeniu odbywającej się dzisiaj wideokonferencji z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

Doniesień o otwarciu granic nie potwierdziła także por. Agnieszka Golias, rzecznik Komendanta Głównego Straży Granicznej. - Oficjalnie takich informacji jeszcze nie mamy. Też czekamy na potwierdzenie z MSWiA - przekazała w rozmowie z naszą redakcją.

Próbowaliśmy dodzwonić się do biura prasowego ministerstwa, ale telefon nie odpowiadał. Na stronie MSWiA nie było również żadnego komunikatu.

Premier potwierdza

Informację o otwarciu granic potwierdził dopiero premier RP Mateusz Morawiecki. - Od 13 czerwca otwieramy granice Polski na państwa Unii Europejskiej. Potrzebne są jak najszybciej kontakty z krajami UE - napisał przed godz. 16 na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Kiedy otwarcie granic?

Wewnętrzne granice Polski (z Niemcami, Czechami, Litwą i Słowacją) mają zostać otwarte w nocy z piątku na sobotę (równo o północy z 12 na 13 czerwca). Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo, w taki sam sposób jak przed pandemią. 

Bez kwarantanny

Od 13 czerwca zostanie zniesiony także obowiązek kwarantanny przy wjeździe do naszego kraju. Dotyczy to zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Będzie można bez przeszkód wjeżdżać, wyjeżdżać i przemieszczać się przez terytorium RP.

ŹRÓDŁO: www.gov.pl/web/koronawirus/13-czerwca-otwieramy-granice--kontrole-tylko-wyrywkowo

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 cinek88 2020-06-10 16:02
Hmm... ja i wielu moich znajomych zacząłem przyzwyczajać się do spokoju w naszym mieście. Nareszcie koniec kolejek zablokowanych zakorkowanych ulic kolejek w dużych sklepach wolne miejsca parkingowe a przede wszystkim mniejszy hałas i czystsze powietrze!!

ps. Zdrowia wszystkim życzę!
#2 p.trajkowski 2020-06-10 16:51
To nic ze polowa Słubiczan nie zarabia, wazne ze mniej ludzi w sklepach :) Ludzie dali sie zmanipulowac, a wystarczy sprawdzic statystyki zachorowan na grype z poprzednich lat. Kopalnie nie rentowne to wirus jak ta lala im na reke hehe :)
#3 cinek88 2020-06-10 17:14
To miasto przez ostatnie 30 lat poza krótkim okresem w 97 nieustannie się rozwijało. Pogoń za kasą pogoń za mamoną, drożyzna, zablokowane całe miasto, przeciętny mieszkaniec Słubic nic z tego nie miał. Dużo u nas ludności napływowej i być może oni teraz najbardziej ucierpieli...

ps. Największym pracodawcą są nasi sąsiedzi zza Odry, każdy kto chce może od 2011 legalnie tam pracować.
#4 p.trajkowski 2020-06-10 18:20
Przeczytaj ze zrozumieniem zwoj wywod :) Miasto rozwijalo sie, dzieki pogoni za mamoną i co w tym zlego? Zawsze mozesz zamieszkac na Wsi z dala od "ludnosci naplywowej" ;)
#5 Dr. Sommer 2020-06-10 20:15
Oby nam w sobotę na dzień dobry zaraz całego papieru toaletowego nie wykupili dziwolągi.
#6 cinek88 2020-06-10 20:59
Dr. Sommer#
Nie wykupią, wcześniej tu jeden pisał, cytuje: obywatele Niemiec obrazili się na Polskę bo im granice zamknęli.

ps. nie od dziś wiadomo kto tu na zakupy jeździł, większość to Rentner i zawodowi Hartz 4-Empfänger. Obywatele byłego DDR to specyficzny naród, gdyby nie wielki brat z zachodu do pięt by nam nie sięgali.
#7 Stomatologia-Słubice 2021-02-26 22:00
Przypominamy, że zgodnie zarówno z prawem niemieckim jak i polskim, można przekraczać granicę bez konieczności odbywania kwarantanny w celu pilnego leczenia także obecnie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.