Projekt ruszył 10 kwietnia ubiegłego roku i trwał aż do końca października 2019. Czym konkretnie się zajmował? - Był skierowany do osób dotkniętych przemocą w rodzinie, miał również na celu zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy – wyjaśnia Monika Dutkiewicz ze stowarzyszenia.
Jego realizacja odbyła się przy wsparciu finansowym gminy Słubice w ramach tzw. zadania powierzonego, na które stowarzyszenie otrzymało 15 tys. złotych na każdy rok trwania projektu. Dzięki dotacji udało się pomóc blisko 150 osobom w każdym wieku – dzieciom, młodzieży i dorosłym.
Pomoc bezpośrednia i profilaktyka
Jak podkreśla M. Dutkiewicz, projekt skupił się na dwóch głównych obszarach. Pierwszy to pomoc osom doświadczającym przemocy lub będącym jej świadkami. Drugi to działania profilaktyczne w szkole.
- Uczyliśmy dzieci jak radzić sobie z własnym emocjami, jak je poprawnie rozpoznawać i nazywać. Dowiedziały się, jak walczyć ze stresem, pozbywać się złych emocji, a także radzić sobie w grupie, w działaniach pod presją – wyjaśnia koordynatorka projektu.
Poniżej zestawienie zrealizowanych zadań
- Konsultacje / terapia psychologiczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych - 120 godzin z których skorzystało 21 osób (rok 2018), 120 godzin z których skorzystało 19 osób (rok 2019).
- Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci – 8 godzin z których skorzystało 27 dzieci (rok 2018), 8 godzin z których skorzystało 27 dzieci (rok 2019). Działanie realizowane w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Słubicach.
- Warsztaty Trening Zastępowania Agresji dla dzieci – 36 godzin z których skorzystało 17 dzieci podzielonych na dwie grupy (rok 2018) oraz 36 godzin z których skorzystało 12 dzieci podzielonych na dwie grupy (rok 2019). Działanie realizowane w Szkole Podstawowej nr 2 Słubicach.
- Warsztaty Trening Zastępowania Agresji dla rodziców – 9 spotkań w których wzięło udział 11 osób (rok 2018) i 9 spotkań z których skorzystało 12 osób (rok 2019). Działanie realizowane w Szkole Podstawowej w Kunowicach (2018) oraz Szkole Podstawowej nr 2 w Słubicach (2019).
Terapeutki ze stowarzyszenia są zadowolone z efektu projektu, ale nie chcą na tym poprzestawać. - Zajmujemy się programem przeciwdziałania przemocy już od 2013 roku. Od tego czasu zrealizowaliśmy 5 projektów finansowanych ze środków gminy Słubice. Planujemy również w kolejnych latach kontynuację tego działania – podsumowuje M. Dutkiewicz.
Więcej informacji o Stowarzyszeniu po PROstu i jego działaniach można znaleźć na stronie www.stowarzyszeniepoprostu.pl.