Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Propozycja zmiany przeznaczenia działki przy ul. Folwarcznej poruszyła opinię publiczną. Na terenie pierwotnie przypisanym pod sport i rekreację, prywatny inwestor chciałby prowadzić działalność handlową. Burmistrz i radni zastanawiają się nad zmianami, a głosów sprzeciwu nie brakuje.

dzialka folwarczna
Teren, na którym miałby stanąć obiekt handlowy

Działka przez wiele lat służyła jako ważny element traktu pieszego łączącego centrum Słubic z jego sportowym zapleczem. Nominalnie przeznaczona na cele sportowo-rekreacyjne, w marcu 2018 roku trafiła w ręce prywatnego inwestora. Ten nabył ją w drodze przetargu od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego, który zarządzał nieruchomością w imieniu skarbu państwa. KROW wcześniej aż sześciokrotnie próbował sprzedać teren, jednak nie było na niego chętnych. Ostatecznie sześciohektarowa działka poszła za niecałe 3 mln zł. ZOBACZ PLAN DZIAŁKI

Nowy właściciel złożył do Urzędu Miejskiego w Słubicach wniosek o zmianę w studium zagospodarowania przestrzennego. Takie przekształcenie pozwoliłoby mu na tym terenie uruchomić działalność handlowo-usługową, a także znacznie podniosłoby wartość gruntu. Eksperci szacują, że nawet parokrotnie więcej niż wynosiła cena zakupu.

To jeszcze nie zmiany

Jak na wniosek zareagowały władze Słubic? – Każdy mieszkaniec, a tym bardziej przedsiębiorca ma do tego prawo. Zdecydowaliśmy się nad nim pochylić i poddać pod głosowanie – powiedział nam burmistrz Mariusz Olejniczak. 24 października Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporzadzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Słubice (ZOBACZ).

Co to oznacza w praktyce? -To jest dopiero podjęcie decyzji o przystąpieniu do prac nad zmianami w studium. Jakie one będą i czy w ogóle do nich dojdzie, tego jeszcze nie wiadomo, będzie to dopiero przedmiotem ustaleń. A te z kolei będą musiały zostać ponownie uchwalone przez radę – wyjaśnia burmistrz.

Burmistrz Olejniczak
Burmistrz przekonuje, że dyskusja nad zmianami dopiero się zaczęła

Jego zastępczyni Adriana Dydyna-Marycka podkreśla, że tzw. władztwo planistyczne (ZOBACZ) jest po stronie gminy. - Będziemy w bardzo wyważony sposób pracować nad zmianami i dużo zależy od nas. Na pewno chcielibyśmy zachować możliwość bezpiecznego przejścia przez teren działki, z którego od lat korzystają mieszkańcy, szczególnie ci odwiedzający Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji – przekonuje.

Teren sportowy czy handlowy?

A co konkretnie miałoby tam powstać? Nieoficjalnie mówi się o markecie budowlanym. Mariusz Dubacki, ekspert rynku nieruchomości i jeden z przeciwników zmian w studium, kontrkandydat M. Olejniczaka w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, uważa, że obecna władza chce tą decyzją spłacić wyborcze zobowiązania. - Jeśli ktoś kupuje działkę o przeznaczeniu sportowo-rekreacyjnym z myślą o działalności handlowej, to musi być pewien jej późniejszego przekształcenia – powiedział naszej redakcji.

Mariusz Dubacki
Mariusz Dubacki jest przeciwny zmianom w studium

Nie wierzy też, że chodzi tylko o skład budowlany. - Jeśli zmiany się dokonają, nikt nie będzie w stanie kontrolować tego, czy powstanie tam jeden market, czy może całe centrum handlowe. A także to, czy teren ten zostanie sprzedany ze znacznym zyskiem jakiejś dużej sieci – uważa M. Dubacki. Dziwi się też, że gmina, jeszcze za rządów poprzedniego burmistrza Tomasza Ciszewicza, nie zdecydowała się na zakup działki. – Można było wtedy dokonać odpowiedniego przekształcenia i np. sprzedać po cenie rynkowej, co byłoby poważnym zastrzykiem do budżetu – dodaje.

Podaje też swoją propozycję rozwiązania obecnej sytuacji. - Można odkupić działkę od właściciela z niewielkim narzutem, wybudować basen i sprzedać część terenu na cele komercyjne, takie jak hotel, spa itp. To pozwoliłoby sfinansować dużą część budowy basenu - uważa.

Głosów sprzeciwu jest znacznie więcej. Mieszkańcy, gdy dowiedzieli się o proponowanych zmianach, zaczęli je szeroko komentować. – To jedyne sensowne miejsce, gdzie można w przyszłości wybudować basen czy aquapark – pisał jeden z internautów. – Beton i jeszcze raz beton, chcemy więcej betonu – stwierdziła ironicznie inna z komentujących osób.

Kontrapunkt z koncepcją zagospodarowania

Przeciwnikiem zmian jest Adrian Mermer ze Stowarzyszenia Kontrapunkt. Jeszcze w 2017 roku na naszym forum opublikował koncepcję zagospodarowania tego terenu na potrzeby sportu i rekreacji (uwzględniającą m.in. tor hippiczny i zadaszoną halę sportową) - ZOBACZ. Postulował też przejęcie działki przez gminę. Jego stowarzyszenie złożyło nawet stosowny wniosek do budżetu. Nie spotkał się on jednak z uznaniem ówczesnych władz Słubic. Potem działka została sprzedana.

Kilkanaście dni temu ponownie apelował o odrzucenie uchwały. - Niezrozumiałe jest, dlaczego władze chcą inwestorowi umożliwić taką zmianę, mimo obowiązujących od 2000 roku planów miejscowych, które jednoznacznie zakładają na tym obszarze funkcję sportowo-rekreacyjną – pisał na naszym forum.

dzialka folwarczna_2
Czy uda się zachować trakt pieszy z centrum miasta na SOSiR?

Radni podzieleni


Z jego argumentami nie zgadza się m.in. szef rady Grzegorz Cholewczyński, który był jednym z siedmiorga radnych głosujących 24 października za uchwałą (pięcioro było przeciw, dwoje się wstrzymało). - Aktualnie na żadnym etapie gmina nie określiła nowego przeznaczenia tego terenu. Dopiero praca urbanistów, a następnie etap zbierania wniosków i uwag do dokumentu dadzą odpowiedź, czy taka zmiana jest w ogóle możliwa – napisał w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Jak przekonuje radny, ochrona terenów zielonych stanowi dla niego priorytet we wszystkich podejmowanych decyzjach. Pełna treść jego oświadczenia dostępna jest TUTAJ.

radni glosowanie
Wynik głosowania w sprawie uchwały

Przedsiębiorcy sceptyczni

Sceptycznie do pomysłu przekształcenia podchodzą okoliczni przedsiębiorcy. Bazarowicze obawiają się, że nowy obiekt handlowy zabierze im klientów.  – Panują kiepskie nastroje.  Wokół bazaru wybudowali mnóstwo konkurencji. Dlatego handel jest na równi pochyłej. Widać spadki obrotów – powiedział nam Paweł Sławiak, prezes Stowarzyszenia Handlowców Targowisk Miejskich w Słubicach „Odra”

Zbulwersowany jest także Maciej Piosik, współwłaściciel pobliskiego centrum ogrodniczego, notabene absolwent studiów na kierunku gospodarka przestrzenna. - Tu największe wątpliwości budzi fakt zakupu działki przez inwestora, gdy była jeszcze ujęta w studium pod sport i rekreację. Czy już w momencie zakupu był pewien zmian w studium? – pytał na jednym z forów internetowych. W rozmowie z naszą redakcją stwierdził, że takie decyzje powinny być konsultowane z mieszkańcami. – Tym bardziej, że to jeden z ostatnich terenów w naszym mieście nadających się pod rekreację – uważa.

Argumenty na tak

Z kolei burmistrz podkreśla korzyści z ewentualnej zmiany. - Tereny te ponad 30 lat stały odłogiem, zarastały i nikt się nimi nie interesował. Dzięki inwestycji teren zostałby zagospodarowany, a gminny budżet miałby wpływu z tytułu podatków. Będziemy je mogli potem przeznaczyć potem na realizację naszych planów - podkreśla.

Zgadza się z nim część mieszkańców oraz lokalnych aktywistów, m.in. Piotr Karp ze stowarzyszenia Nowe Słubice. - Utrzymanie dotychczasowego "status quo" wcale nie będzie mieszkańcom służyć. Dlaczego? Ponieważ oznaczałoby to, że grunt ten nadal będzie leżeć odłogiem. Też wolałbym basen, hipodrom i stok narciarski, ale wiem, że dziś teren ten należy do prywatnego inwestora, który chce realizować teraz swoje założenia biznesowe – uważa.

A co z dojazdem?

Jest jeszcze jedna kwestia, który być może okazać się języczkiem u wagi całej sprawy, a mianowicie… dojazd. A. Dydyna-Marycka podkreśla, że bez przebudowy istniejącego skrzyżowania ul. Folwarcznej i drogi krajowej nr 29 się nie obejdzie. – Już informowałam właściciela działki, że będzie musiał porozumieć się w tym zakresie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Bez tego nie może być ma mowy o zmianach w studium – uważa wiceburmistrz.

dzialka folwarczna_3
Inwestycja będzie wymagała przebudowy skrzyżowana (fot. Pogranicze Lubuskie)

Jest to o tyle kluczowe, że po istniejącej drodze (ul. Folwarczna), nie mogą obecnie poruszać się pojazdy ciężarowe, a takie przecież stanowią podstawę zaopatrzenia każdego marketu. Potencjalna przebudowa to dla przedsiębiorcy kolejny koszt, możliwe, że nawet rzędu 1 mln z

---

A jakie jest wasze zdanie? Dajcie znać w komentarzach. Do tematu będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 agro 2019-10-31 12:17
zachęcam do przeczytania komentarza internauty na stronie słubickiego HTS-u, czyż nie trawfił w sedno sprawy:

www.slubice.tv/wiadomosci/8463,burmistrz-slubic-mariusz-olejniczak-o-uchwale-przystapienia-do-zmiany-studium-zagospodarowania-terenow-przy-ulicy-folwarcznej

Brawo Panie "To ja, Jarząbek" :)
#2 krowie na rowie 2019-10-31 13:32
A ja tam nie pogardzę jakąś Castoramą :))) Może być i Tesco, będzie gdzie pójść z rodziną na spacer :lol:
#3 jurek 2019-10-31 17:42
A ja wam powiem tak, niezależnie do tego co myśle a myśle, ze powinno tam coś powstać to uważam tak: dla przykładu nie zezwolić na zmiane, pokazać ze nie można kombinować z takimi przekształceniami, to bedzie idacy w śiwiat syngał dla rożnej maści hohsztaplerów, że tak się nie pogrywa

burmistrzu pokaż jaja i nie daj się omamić, widziały gały co brały, kupił pod sport i rekreacje niech kombinuje a jak nie chce sportu i rekreacji to niech sprzeda gminie

tak to każdy by chcial kupić pole na buraki za 5 zł a potem glosami radnych zrobic sobie san francisko

tu mądrze rzecze pan dubacki choć akurat faceta średnio trawie
#4 mikado 174 2019-10-31 21:14
:) :) :) będzie piękny widok z wieży "kleista" - sosir, bazar i mrówka.
burmistrz i rada powinni czym prędzej przyklepać zmiany w studium i umożliwić budowę super,hiper marketu. "turyści na pewno przyjadom zobaczyć ten cyrk buhahahaha :lol: :lol: :lol:
#5 mikado 174 2019-10-31 21:18
a park przy bazarze niech dalej kona. tam gdzie bez większych inwestycji można zorganizować bardzo przyjemne miejsce do spacerów dla rodzin to się pozwala bobrom niszczyć kładki. markety stawiać i kabzę martwej instytucji zwanej SOSIR nabijać aby prezes dostał pensję - to się liczy.
#6 bannan123 2019-10-31 21:55
Hej. Zaszumiały sosny, zahuczały trąby będziemy mieli markecik, dziękuję Burmistrzu i wysoka Rado za pomysł godny pompy. Zwracam się również z prośbą o wykaz terenów w których studium pięknie brzmiące jest śliskie i może jednak ruchliwe, a raz w prawo, a może w lewo ... Naszym Słubicom potrzeba kolejnej zakorkowanej ulicy, teraz jest za dużo luzu. Może wprowadzić ruch lotniczy, będzie prościej, szybciej, dobrym pomysłem byłoby metro i problem koreczków zniknąłby na dobre, a podatki płynęłyby do kasy nie strumieniem, a rwącym potokiem. Kolejnym etapem to już tylko loty kosmiczne, cofanie się w czasie i przestrzeni.
#7 sabot 2019-11-03 15:16
Uważam, że nie ma argumentów na tak. Po pierwsze w samorządzie pan burmistrz jest już 3 a może 4 kadencję i jak do tej pory ani rada, ani obecny i poprzedni burmistrzowie nie zrealizowali obietnic wyborczych wybudowania pływalni, a potencjalne tereny przeznaczone pod pływalnię dziwnym trafem znajdowały inne przeznaczenia. Widać, że głosy mieszkańców potrzebne są tylko przy urnach wyborczych. Po drugie większe wpływy z podatków, gmina mogłaby osiągnąć np. poprzez uchwalenie max stawek od nieruchomości pod działalność gospodarczą, jak robi w przypadku stawek od budynków i gruntów mieszkalnych. Taka polityka gminy trwa już 3 kadencję. Po trzecie przez ostatnich kilka lat gmina ma nadwyżki budżetowe rzędu 5-10 mln zł/rocznie. Po czwarte gmina wykonując inwestycje nie korzysta ze środków UE, czy krajowych, czego wyrazem jest np. budowa sali przy SP nr 2 (6,5 mln zł) oraz pl. Bohaterów (4,5 mln zł). Dla przykładu Rzepin będzie przebudowywał ul. Dworcową za 1,8 mln zł, przy współudziale środków zewnętrznych. Skoro nas stać na inwestycje za własne pieniądze, więc argumenty o dodatkowych środkach na realizację jakichś "naszych planów" nie są przekonujące.
#8 lbaczynska 2019-11-03 18:36
Porzućcie marzenia o pływalni a tym bardziej o jakimś aquaparku. Miasta po prostu na to nie będzie stać. Oferty na basen w kostrzyniu oscylowały ok. 30 mln zł. Basen będzie generował rocznie milionowe straty, a wzrost cen prądu, wody, kosztów pracy spowoduje że straty będą rosły. Potem dojdą do tego remonty A jak powstanie coś podobnego w FFO to większa cześć klientów odpłynie. Mamy basen w FFO, jest w Eisenhuttenstadt, jest w Fustenwalde, można jechać do ośna do afrodyty i to wszystko w mnij niż 30 min. samochodem. Frankfurt ma 60 tys ludzi budżet około miliarda złotych a mają tylko małą pływalnie.
#9 sabot 2019-11-03 20:38
Proponuję lekturę w postaci sprawozdań finansowych gminy Słubice. Podaję link do ostatniego za 2018 r., w którym gmina osiągnęła zysk netto 17.579.529,18 zł.
bip.slubice.pl/?p=document&action=show&id=17649&bar_id=13082
Taka sytuacja trwa już nieprzerwanie od ok 5-6 lat. Gmina nie jest przedsiębiorcą, żeby osiągać zyski, tylko żeby zaspokajać potrzeby mieszkańców. Nie po to już od kilku lat funduje nam się prawie maksymalne stawki podatku od nieruchomości, czynsze za dzierżawę gruntów, czy opłaty za śmieci, żeby gromadzić pieniądze, zamiast inwestować.To nie bank. Natomiast ciągle nam się serwuje tę samą "śpiewkę", że nie ma pieniędzy i się nie da.
#10 agro 2019-11-21 20:26
Proponuje ogladnac wywiad od 25minuty, Burmistrz jak sam stwierdził:?dużo ludzi jest zadowolonych, ze powstanie tam market budowlany?- On już dziś wie, ze market jednak powstanie, przypadek??

Wywiad na hts Słubice od 25minuty, poruszony powyżej temat:

www.slubice.tv/wiadomosci/8505,minal-rok-od-zaprzysiezenia-burmistrza-slubic-mariusza-olejniczaka
#11 agro 2019-11-21 20:59
Bo My, słubiccy Przedsiębiorcy nie jesteśmy w stanie zaoferować tak szerokiej oferty jak Market Budowlany, oczywiście tylko jednej słusznej sieci - Mrówka...

Dziękujemy za wsparcie Panie Burmistrzu! ! !
#12 lbaczynska 2019-11-21 23:22
Lepsza by była castorama. Ale w sumie każdy duży market budowlany będzie dobry. Nie widzę w tym nic złego. A agro to się chyba boi żeby mu ktoś konkurencji w roślinkach zrobi. A konkurencja nie taka zła , ceny trochę spadną
#13 Graendail 2019-11-22 01:06
Wiesz ibaczynska, jest taka dobra zasada, że jak człowiek nie zna wszystkich okoliczności sprawy, to nie powinien przesądzająco zabierać głosu...
#14 Lechita 2019-11-22 02:03
"Lepsza by była castorama." - no nie sądzę. Lepszy będzie sklep z polskim kapitałem.
#15 Graendail 2019-11-22 02:20
Piwosz, rozczarowujesz mnie. Miałem nadzieję, że Twoje dotychczas często tutaj prezentowane zdroworozsądkowe podejście podpowie Ci, że ta sprawa to niezły wałek, a ty się pod tym jakby podpisujesz. Trochę nie wstyd?
#16 agro 2019-11-22 08:14
Budujmy konkurencje na uczciwych zasadach, ale nie na terenach przeznaczonych dla mieszkańców, terenach przeznaczonych pod sport i rekreację. Jestem przekonany, ze za kilkanaście lat w tym mieście zabraknie terenów pod sport i rekreację i czeka nas katastrofa komunikacyjna...w tej sprawie najbardziej bulwersująca jest łatwość zmiany Planu Miejscowego oraz hipokryzja Burmistrza i Przewodniczacego Rady- bo tu plan można zmienić, a w szkołach utworzenie MPZP, ma być gwarancja ochrony terenów... dalej uważacie, ze to taka czysta sprawa?

I żeby było jasne- nie popieram również sprzedaży działek szkolnych!
#17 sabot 2019-11-22 12:19
A ja się nie zgadzam na zmianę planu miejscowego. Chcę terenów pod sport i rekreację oraz pływalnię.
Zgadzam się z komentarzami na HTS-ie, pod wystąpieniem burmistrza, są ważniejsze sprawy do załatwienia w mieście. Przedsiębiorcy mają przychylne warunki do działalności na strefie ekonomicznej. Czyżby ulgi/zwolnienia z podatków to było dla nich za mało. Kto chce dojedzie sobie te parę km na zakupy. Czas najwyższy pomyśleć o mieszkańcach i ich potrzebach.
www.slubice.tv/wiadomosci/8505,minal-rok-od-zaprzysiezenia-burmistrza-slubic-mariusza-olejniczaka.
#18 Lechita 2019-11-22 17:51
@Graendail - ja tylko odniosłem się do kapitału potencjalnego sklepu.
#19 lbaczynska 2019-11-22 19:02
Na tym terenie nie ma mpzp jest tylko studium. Studium nie ma takiej mocy prawnej jak mpzp. Warunki zabudowy nie muszą być zgodne ze studium, co też wydarzyło się na dziełce z przedszkolem przy 1Maja - w studium było mieszkalnictwo wielorodzinne a decyzja o warunkach jest na stację paliw
#20 Graendail 2019-11-23 20:54
@Ibaczynska - przyjrzyj się w takim razie planom miejscowym na stronie gminy. Dokładnie plan nr 6, to zobaczysz, że na tym terenie jest plan miejscowy i to od 19 lat. www.slubice.pl/pl/plany-zagospodarowania-przestrzennego Dlatego mówiłem, że najpierw trzeba się lepiej zapoznać z danym tematem, zanim zacznie się wydawać osądy.

@piwosz ;)
#21 sabot 2019-11-29 15:15
Postępowanie niektórych radnych gminnych przyjmujących uchwałę w sprawie gruntów przy szkołach, o której pisze w-ce starostwa na słubickim forum politycznym, trąci obłudą. Działania powiatu mają na celu dobro publiczne. natomiast działania radnych uchwalających zmiany przeznaczenia działki przy Folwarcznej, mają na celu tylko interes prywatny przedsiębiorcy. Panie przewodniczący rady niech się pan zajmie obwodnicą, o która pan walczył jak był jeszcze w SLD.
#22 agro 2019-11-29 17:31
Wydaję się, że sprawa zmian w Studium dla działki przy ul. Folwarcznej powróci na następnej sesji, jak wynika z transmisji ostatniej sesji Rady Miejskiej, Radny Piotr Gołdyn próbował wnieść do porządku sesji 2 uchwały:

Pierwszą zmieniającą uchwałę Rady Miejskiej z października: zmiana polegać ma na wycofaniu z tej uchwały działki przy ul. Folwarcznej...oraz drugą uchwałę, która ma dotyczyć zmian w Studium tylko na działce przy ul. Folwarcznej .

Uchwały te nie zostały wprowadzone na wczorajszej sesji, ale zgodnie ze Statuem Gminy powinny być "głosowane" na sesji grudniowej.

Pokażcie DRODZY RADNI, że zależy WAM na utrzymaniu dotychczasowej funkcji tego obszaru, przecież w 2000 roku teren ten został zabezpieczony przez wprowadznie MPZP pod SPORT i REKREACJĘ, dlaczego teraz Burmistrz oraz Przewodniczący tak zażarcie walczą o zmianę funkcji tego terenu dla prywatnego Przedsiębiorcy???

Argumenty typu : 30-lat na działce nic się nie działo są według mnie dowodem na nieudolność Władz Gminy, przecież mogliście tą działkę odkupić od KOWR-u choćby za cenę jaką zapłacił prywatny Inwestor...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.