Pamiątkowe zdjęcia na moście granicznym (fot. UM Słubice)
Wizyta miała miejsce 5 sierpnia. Podczas rozmów w Collegium Polonicum goście poznali m.in. najważniejsze wytyczne zapisane w przyjętym 9 maja tego roku Słubicko-Frankfurckim Planie Działania na lata 2020-2030.
Jak podkreślali burmistrzowie, oba miasta kładą nacisk na transgraniczne kształcenie, rozwój gospodarki i przyciąganie inwestorów. Przekonywali, że chcą iść w kierunku wspólnej infrastruktury komunalnej, wzmacniać rynek usług, a także włączyć mieszkańców w proces integracji oraz stworzyć nowe płaszczyzny wymiany informacji.
Burmistrzowie opowiedzieli też szefowi niemieckiego MSZ o tym, co udało się osiągnąć. Była mowa m.in. o transgranicznej komunikacji, która istnieje od blisko 7 lat, wspólnej sieci ciepłowniczej, która zapewnia obu miastom bezpieczeństwo energetyczne, polsko-niemieckim przedszkolu w Słubicach, wymianie młodzieży, wspólnej informacji turystycznej czy Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji.
M. Olejniczak i R. Wilke towarzyszyli też niemieckim politykom w wizycie w Gimnazjum im. Karla-Liebknechta we Frankfurcie, gdzie wspólnie się uczy polska i niemiecka młodzież. H. Maas i D. Woidke odwiedzili też Miejskie Centrum Integracji we Frankfurcie nad Odrą, gdzie migranci otrzymują pomoc związaną z pobytem w Niemczech - zakwaterowaniem, nauką języka, opieką zdrowotną, itp.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.