Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W tym roku w konkursie Działaj Lokalnie, prowadzonym przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum, konkurencja była naprawdę duża – zgłoszone zostały aż 33 projekty. Komisja wyłoniła 9, które otrzymały dofinansowanie, z czego 5 dziać się będzie w powiecie słubickim.

DL pomoc

W tym roku mieliśmy już 13. edycję tego programu grantowego. Dane liczbowe mogą robić wrażenie - od 2006 roku Fundacja na rzecz Collegium Polonicum przyznała 118 dotacji na łączną kwotę blisko 535 tys. zł.

W tym gronie znaleźli się również tegoroczni zwycięzcy. Do konkursu została zgłoszona rekordowa w ostatnich latach liczba wniosków – aż 33. Spośród nich komisja wyłoniła 9, które otrzymały dofinansowanie. Wynosi ono maksymalnie 6 tys. zł.

Zawsze, kiedy czytam wnioski zdumiewa mnie, jak wiele można zrobić za 6 tys. zł. Nie są to duże kwoty, ale okazuje się, że przy zaangażowaniu lokalnych społeczności da się sporo zmienić w swojej okolicy – mówi Marta Stachowska, koordynator programu z fundacji.

Wśród 9 dofinansowanych projektów, 5 będzie realizowanych na terenie powiatu słubickiego. Poniżej szczegółowe informacje.

Lawendowa Cybinka

Za sprawą Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO, Cybinka wkrótce rozkwitnie lawendą.

DL lawenda

- Otwieramy nową kartę historii swojego miasteczka - od tego roku wszyscy będą kojarzyć je jako Lawendową Cybinkę – podkreśla Eugenia Niedźwiedzka, prezes PRO-EKO. Przyznaje, że pomysł na projekt wziął się z tego, że pod jej domem wysiała się lawenda. Zakwitła i… E. Niedźwiedzka postanowiła zrobić wszystko, żeby lawendy było w Cybince jak najwięcej.

Dlatego stowarzyszenie będzie zachęcać innych do zasadzenia lawendy, kupi sadzonki, a także poprowadzi pachnące lawendowe warsztaty... podczas których opowie o jej wspaniałych właściwościach. Odbędzie się również konkurs fotograficzny o lawendowej tematyce, a na zakończenie – lawendowa biesiada.

Piłkarze zadbają o otoczenie

Piękniej będzie również wokół Wiejskiego Klubu Kultury w Drzeńsku, a to za sprawą członków klubu sportowego „Chrobry” Drzeńsko.

Klubowi wolontariusze zadbają o teren wokół budynku. Powstaną skwerki z zielenią, staną ławki do siedzenia i kosze na śmieci, a także stojak na rowery. Będzie również przygotowane profesjonalne miejsce na ognisko - przy którym młodzież bardzo lubi spędzać czas. W planach jest również odnowienie szachownicy plenerowej. Figury już czekają - będzie można grać!

DL drzensko

Wiata w Ługach Górzyckich

Kolejne miejsce do wspólnych spotkań powstanie w Ługach Górzyckich. To właśnie tu Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Humanitas zachęci mieszkańców do tego, żeby wspólnie zbudowali wiatę i zadbali o teren wokół niej. W wacie staną stoły i krzesła, a dookoła zostaną zasadzone kwiaty. W ten sposób powstanie miejsce do spotkań, którego we wsi brakuje.

Mobilna pierwsza pomoc

Nieco inną tematyką zajmie się grupa nieformalna „Teraz My!” Słubice. Jej członkowie Uruchomią Mobilny Punkt Szkoleniowy i będą uczyć udzielania pierwszej pomocy.

Jest to kontynuacja zeszłorocznego projektu - w ramach którego kupili fantomy i sporo innego sprzętu do nauki udzielania pierwszej pomocy. Przeszkolili łącznie niemal 200 uczniów szkół podstawowych i średnich.

Teraz grupa planuje zorganizować podobne kursy w terenie. Chcą trafić przede wszystkim do mniejszych miejscowości.

Zdrowe śniadania

Do tematyki związanej ze zdrowiem odwołuje się również projekt „Akcja wakacje – owocowo-warzywne inspiracje” grupy nieformalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy. Dzięki nim dzieci w okolicznych miejscowościach same przygotują i zjedzą zdrowe śniadania.

DL humanitas

Odbędzie się 8 takich „śniadaniowych” spotkań, każde w innej miejscowości. Rozpoczną się od gimnastyki, a potem dzieci założą fartuszki, wezmą w ręce noże, widelce... i własnoręcznie przygotują zdrowe śniadanie. Potem wezmą udział w "zdrowej" zgaduj-zgaduli, a na zakończenie wszystkie otrzymają dyplomy i drobne upominki.

---

Wszystkie projekty już trwają, ich realizacja zakończy się do końca roku.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.