Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z ważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym kościoła katolickiego. W tym roku święto wypadło wyjątkowo późno, bo 20 czerwca. W Słubicach wierni spotkali się na tradycyjnej procesji, która tym razem wyruszyła spod kościoła NMP Królowej Polski.

Boże Ciało

To właśnie w tym kościele najpierw odbyło się nabożeństwo, od którego rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała. Mszy przewodniczył proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski ks. Tomasz Partyka, który wygłosił również kazanie. Mszę koncelebrowali z nim ks. Henryk Wojnar (proboszcz parafii pw. Ducha Świętego) oraz ks. Rafal Mocny (duszpaszterz akademicki).

Księża przypomnieli wiernym, czym tak naprawdę jest to święto. - To dziękczynienie za niepojętą miłość Boga wobec człowieka. Za to, że pozostał z nami pod postaciami nikłego chleba i wina, i w tych postaciach dał nam swoje ciało jako pokarm na życie wieczne - mówił ks. T. Partyka podczas kazania.

Potem przyszedł czas na procesję eucharystyczną. Kapłani w otoczeniu wiernych ruszyli ulicami Słubic. Na trasie prowadzącej przez ul. Kościuszki, Konopnickiej, Podchorążych, Plac Wolności, Plac Bohaterów, ul. Piłsudskiego i Wojska Polskiego czekały cztery ołtarze. Przy nich uczestnicy procesji modlili się i adorowali Najświętszy Sakrament.

- Odczytywaliśmy fragmenty Ewangelii mówiące m. in. o cudzie rozmnożenia chleba oraz o tym, że ciało Chrystusa jest prawdziwym pokarmem, a jego krew prawdziwym napojem - opowiada organista Tomasz Jakuszewicz, który był odpowiedzialny za muzyczną oprawę. Poprowadził m.in. suplikacje, czyli błagania do Boga, aby ten zachował swoich poddanych od klęsk (powietrza, głodu, ognia i wojny), a także od nagłej i niespodziewanej śmierci.

Nie zabrakło tradycyjnego sypania kwiatów, były poczty sztandarowe, a grupa wiernych niosła figurkę Matki Boskiej Fatimskiej. Końcowym przystankiem był kościół Ducha Świętego, gdzie odśpiewano dziękczynne Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) a całe obchody zakończyły się uroczystym błogosławieństwem.

Mimo niezbyt korzystnej pogody frekwencja dopisała. W procesji uczestniczyło wielu słubiczan, którzy świętowali w skupieniu i modlitwie. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwały służby mundurowe (straż miejska, policja i straż graniczna).

Uroczystość obserwowaliśmy z redakcyjnym obiektywem. Zapraszamy do fotorelacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 cinek88 2019-06-21 03:02
A czy zwolennicy tzw. Koalicji Europejskiej nie zorganizowali swojej procesji wzorem trójmiejskiego marszu równości?

wiadomosci.wp.pl/wagina-jako-najswietszy-sakrament-zachowujecie-sie-obrzydliwie-6384867244427393a

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.