Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rząd podjął decyzję o zmianach w funkcjonowaniu powiatu słubickiego. Będą one głębsze niż do tej pory spekulowano. Siedziba starostwa zostanie przeniesiona do… Rzepina. Powiat przestanie więc już być słubicki, a stanie się rzepiński. Zdecydowało o tym kilka ważnych czynników.

Powiat Słubicki

Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć naszej redakcji od jednego z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu, pod koniec marca w Warszawie zapadły kluczowe decyzje dotyczące powiatu słubickiego. Był on przedmiotem zainteresowania ze względu na toczące się procesy sądowe związane z wzajemnymi roszczeniami powiatu i skarbu państwa.

Ale decyzje podjęte przez rząd mogą być dla wielu zaskoczeniem. Przy tej okazji zdecydowano o głębokiej restrukturyzacji powiatu – i przeniesieniu jego siedziby do pobliskiego Rzepina. Powiat Rzepiński ze stolicą w Słubicach i Rzepinie, istniał już w latach 1945–1958 (de facto do 1975, po przekształceniu w powiat słubicki), obejmował tereny obecnego powiatu słubickiego i częściowo sulęcińskiego. Ale zmiana związana jest nie tylko z nawiązaniem do historii, ale ma przede wszystkim uzasadnienie w teraźniejszości.

- Wpływ na tę decyzję miał fakt, że Rzepin ma obwodnicę, jest zlokalizowany w pobliżu autostrady, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, które przyjeżdżają do starostwa, ma również lepsze połączenia kolejowe, czego brak w Słubicach – wylicza nasz rozmówca.

Nie bez znaczenia jest również to, że w Rzepinie kończy się właśnie modernizacja Starego Rynku – będzie to miejsce reprezentacyjne, na którym będą mogły odbywać się uroczystości powiatowe.

rynek kapsula

Choć formalnie decyzje już zapadły, to ich ogłoszenie zaplanowano na 3 maja, podczas uroczystego otwarcia Starego Rynku w Rzepinie. Przenosiny będą też jednym z tematów dzisiejszej wizyty prezydenta Andrzej Duda w woj. lubuskim. Kancelaria głowy państwa zapowiedziała w tej sprawie krótką wizytę w Słubicach (i Rzepinie).

Co na to obecne władze powiatu? Czekamy na oficjalny komentarz.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 slubfurt79 2019-04-01 17:10
He he, to się Słubice doigrały... Nie wiem czy śmiać się czy płakać!?
#2 victory79 2019-04-01 17:21
Prima aprilis
#3 slubfurt79 2019-04-01 18:15
Ha ha ha :D Dobre!
#4 Redakcja Słubice24.pl 2019-04-01 22:21
Powyższy artykuł to nasz żart z okazji Prima Aprilis. Mamy nadzieję, że wam się spodobał. :) Siedziba powiatu oczywiście zostaje na swoim miejscu. Przynajmniej na razie. :lol:

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.