Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wczorajsza awaria wodociągu na ul. Konopnickiej dała się we znaki mieszkańcom Słubic. Problemem była nie tylko sama przerwa w dostawie bieżącej wody, ale również kolor „kranówki” po przywróceniu ciśnienia. Czy taka woda nadaje się do spożycia?

brudna woda

O wyjaśnienie poprosiliśmy Kazimierza Górę, prezesa spółki zarządzającej wodociągami, czyli Zakładu Usług Wodno-Ściekowych. – Woda pod względem bakteriologicznym jest w pełni bezpieczna – wyjaśnia. Skąd więc taki kolor? – Awaria na sieci zawsze powoduje zaburzenie kierunku przepływu wody. Zostają poruszone osady, które zalegają w rurach. Zawierają min. mangan i żelazo, stąd takie właśnie zabarwienie – dodaje.

Czytelnicy pytali nas również, czy z takiej wody można bezpiecznie korzystać? Wg prezesa ZUWŚ można jej bez obaw używać w domu do celów gospodarczych, zmywania naczyń, ogrzewania, itp.

Jednak od bezpośredniego spożycia lepiej się wstrzymać do czasu zmiany barwy na przezroczystą. - Po tego typu awarii kolor wody powinien wrócić do normy po około kilkunastu godzinach. Dziś rano w większości gospodarstw domowych powinna już lecieć woda w odpowiednim kolorze – mówi K. Góra.

O jakość wody zapytaliśmy Dariusza Kuczyńskiego, kierownika technicznego ZUWŚ. - Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem. Nad wszystkim czuwa Sanepid, pobierane są próbki wody, przy każdej awarii postępujemy wg ściśle okreslonych procedur - wyjaśnia .

A jaki był powód awarii, i to dwukrotnie w tym samym miejscu? - Awarie niestety były, są i będą. Sieć wodociągowa w Słubicach w wielu miejscach pamięta jeszcze początki XX wieku. Także ten na ul. Konopnickiej, który wczoraj uległ uszkodzeniu - dodaje.

awaria konopnicka

Awaria i jej skutki mocno wzburzyły mieszkańców, którzy na naszym profilu facebookowym (ZOBACZ) w dosadnych słowach komentowali zaistniałą sytuację. Padały też pytania o zadośćuczynienie np. z tytułu uszkodzonych pieców CO.

- Oczywiście każdy ma prawo złożyć reklamację. Wszystkie przypadki będziemy analizować indywidualnie – wyjaśnia K. Góra. Jak zaznacza, reklamacje rozpatrywane są w oparciu o „Regulamin dostarczania wody i odprowadzenia ścieków” przyjęty przez Radę Miejską w Słubicach w 2016 roku. Dokument dostępny jest na stronie internetowej spółki. - Zapisy dotyczące reklamacji zawarte są również w ogólnych warunkach umowy, które podpisuje każdy klient słubickich wodociągów – dodaje prezes.

Na problemy z brudną wodą w kranie mieszkańcy skarżą się już od dłuższego czasu. Jeden z takich przypadków miał miejsce w październiku 2018 roku. Wtedy zgłosiła się do nas jedna z czytelniczek, która chciała iść z tym do sądu. ZUWŚ wydał wtedy oświadczenie wyjaśniające problemy z wodą oraz precyzujące procedurę składania reklamacji. ZOBACZ

Sprawie będziemy się przyglądać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 vader 2019-03-20 10:35
panie prezesie ta woda się nadaje najwyżej do spłukania kupy w kiblu...
serio pan też w domu myje w niej naczynia i pierze pranie? a piachem z kranu żona myje włosy? większych pierdół nie slyszalem

nie wiem na co idą te milionowe projekty skoro rury nadal mamy sprzed wojny, za to się weźcie w 1 kolejności !!!!
#2 Redakcja Słubice24.pl 2019-03-20 14:11
Jeden z naszych czytelników postanowił opisać na forum swoje perypetie związane z brudną wodą. Ta uszkodziła mu piec CO.

www.slubice24.pl/forum/9-Miasto-mieszka%C5%84cy-problemy/34378-Brudna-woda-zdrowia-nie-doda
#3 matkapolka2 2019-03-21 14:05
mimo, że popieram tego pana to szczerze nie sądze aby dało sie załatwić
a może sąd? pozew zbiorowy? ciekawe jakby to zinterpretowali, może wreszcie ktoś z tym zawalczy zamiast tylko płakać na fejsie i w internetach
#4 dziunia31 2019-03-21 15:50
Cała sprawa przypomina mi kabaret "TEY". Bolek co się zepsuło? Koło w traktorze. Co się martwisz, jeszcze 3 są całe.

Tak na poważnie, to indywidualne rozpatrywanie reklamacji przez ZUWŚ może pozostawiać wiele do życzenia. Innymi słowy jednemu damy, a drugiemu nie.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.