Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Cudze chwalicie, swego nie znacie - mówi stare przysłowie. Kto chce lepiej poznać najbliższe okolice? Do tego namawia do Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna we Frankfurcie nad Odrą / Słubicach. Przygotowała wyjątkowe propozycje!

koscioly ffo

To propozycja dla tych, którzy chcą lepiej przyjrzeć się Słubicom i Frankfurtowi: od maja do września, w każdą pierwszą sobotę miesiąca będzie można wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu najbliższych okolic z przewodnikiem. Każdy spacer będzie trwał 90 minut i będzie miał swój własny temat, związany np. z architekturą, literaturą czy historią. Część z nich będzie odbywała się po niemiecku, a część z tłumaczeniem na j. polski.

To nie wszystko – oprócz zwiedzania tematycznego, Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna we Frankfurcie nad Odrą / Słubicach przygotowała również propozycje wycieczek rowerowych i rejsów po Odrze - również bezpłatnych.

Rowerem będzie można wybrać się m.in. do Lebus i zwiedzić Krainę Miłka Wiosennego czy poznać „małe Morze Bałtyckie”, jak nazywa się jezioro Heleny, leżące niedaleko Frankfurtu. A statkiem dopłynąć do Kostrzyna nad Odrą.

- Zapraszamy, to będzie wyjątkowy sezon! – zachęcają organizatorzy.

Aby wziąć udział w bezpłatnych wycieczkach czy zwiedzaniu, należy się wcześniej zgłosić: e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +49 335 6100 800.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Komentarze   

#1 Lechita 2019-03-18 15:01
Mam nadzieję, że będzie wzmianka o tym, że Słubice i Frankfurt wywodzą się z osady, której prawo składu nadał piast Henryk I Brodaty w 1225 roku. Natomiast w 1226 roku powstał obecny Kościół Pokoju (ten z dwiema wieżami przy moście). Dopiero w 1249 tereny przeszły pod władanie Niemców, a w 1253 roku osada otrzymała prawa miejskie.
#2 Pirlo 2019-03-18 23:31
Obawiam się, że Henryk Brodaty może nie pasować do idei "dwumiasta"...
#3 wolanin 2019-03-19 09:39
Bardzo proszę o podanie potwierdzonego i wiarygodnego źródła historycznego o tym, że to wspomniany Piast założył Frankfurt i Słubice.
#4 Pirlo 2019-03-19 12:02
@wolanin. Wystarczy poszperać w internecie. Tutaj masz pierwszą z brzegu publikacje- nowahistoria.interia.pl/historia-polski-do-1795/news-rzady-mieszka-platonogiego-henryka-brodatego-i-henryka-ii-po,nId,2312851,nPack,1. Obszary te w drugiej połowie XII i pierwszej XIII wieku znajdowały się pod wpływami Piastów śląskich i wielkopolskich, Wiązało się to oczywiście z inwestycjami (prawa miejskie i prawa składu) dla grodów i osad, które już rzecz jasna wcześniej na tych terenach istniały i się rozwijały.
#5 wolanin 2019-03-19 13:48
na stronie co podałeś nie ma slowa o tym, że ziemie dzisiejszych slubic i frankfurtu należały do piastów i że brodaty nadal nam prawa miejskie, proszę o konkertne źródło lub dokument, kronike itp

właśnie tacy domorośli historycy co "szperają w internecie" są najgorsi, w internecie wyszperałem tez teorie o wielkiej lechii, mam tu wstawić?
#6 Pirlo 2019-03-19 14:39
@wolanin. Po pierwsze- zamiast urządzać sobie wycieczki zerknij na rok 1226. Po drugie- to jest normalny materiał publicystyczny. Po trzecie- jeśli chodzi Tobie o kronikę, to na pewno warto zapoznać się choćby z Kroniką Wielkopolską. I rzecz ostatnia- to, że te ziemie należały jednak niegdyś do Piastów wynika m.in z tego, że w roku 1124 (a więc za panowania jeszcze Bolesława Krzywoustego) w Lubuszu powstała diecezja podległa bezpośrednio pod Gniezno. Nie muszę chyba wspominać, że w tamtych czasach założenie tego typu biskupstwa miało charakter przede wszystkim polityczny, a nie religijny. W następnych dekadach natomiast obszary te były ściśle związane z terenem władania właśnie Piastów śląskich- m.in Henryka Brodatego. PS- jeśli chodzi o literature to możesz zerknąć też do "Książąt Piastowskich Śląska" Zygmunta Borasa. Wydaje się, że ciągle jest do pożyczenia w naszej bibliotece. Pozdrawiam.
#7 Lechita 2019-03-19 14:40
@ wolanin - nie kompromituj się i nie porównuj faktów na temat Piastów i Henryka I Brodatego do bajek o "Wielkiej Lechii". Na temat osady kupieckiej, której prawo składu nadał Henryk I Brodaty wspomina Wikipedia i to niemiecka ze źródłem w postaci książki "Christian Wilhelm Spieker: Geschichte der Stadt Frankfurt an der Oder. Erster Teil: Von der Gründung der Stadt bis zum Königtum der Hohenzollern. Frankfurt/Oder 1853".
#8 wolanin 2019-03-19 15:15
dlaczego mnie obrażacie i piszecie o kompromitacji? ja tylko zapytałem o źródła, bo takowych nie znam a skoro wy się wypowiadacie że tak było to pewnie je znacie - dlatego poprosiłem o podanie

wikipedia wiarygodnym źródłem historycznym?? sam się teraz skompromitowałeś

za tytuły książek dziękuję - pirlo nie chodziło mi o konkretną kronikę, ale dzięki za wskazanie tytułu, rozumiem, że tam jest napisane, że Frankfurt założył Henryk Brodaty?

a sam henryk to de facto kim był? Niemcem Polakiem Ślązakiem?

Przypominam, że jego matka Krystyna była Niemką, a żona Jadwiga, córką księcia Meranu, Bertolda VI, była spokrewniona z cesarzami Niemiec. A sam Henryk w trakcie panowania układał się przede wszystkim z rodami niemieckimi.

I jeszcze jedno - ówczesna ziema którą władał wchodziła w skład czegoś co można dziś nazwać Polską? Nie, to było księstwo śląskie.

A tereny obecnego Frankfurtu i Slubic od 1218 roku były już poza granicami tego księstwa.
cała tzw. ziema lubuska i tereny obecnych Slubic były w panowaniu henryka łącznie 12 lat

Dziękuję, dobranoc.
#9 Lechita 2019-03-19 15:36
@ wolanin - gdzieś zostałeś obrażony? Wytykanie komuś rażących błędów, to teraz obraza? Aha..ciekawa logika.

Przechodząc do rzeczy: "wikipedia wiarygodnym źródłem historycznym?? sam się teraz skompromitowałeś" - nie! To Ty się kompromitujesz po raz kolejny. Artykuł o Frankfurcie nad Odrą na niemiecka Wikipedii bazuje na poważnych źródłach, no ale tak, to przecież Niemcy piszą o historii swojego miasta same głupoty. ""Christian Wilhelm Spieker: Geschichte der Stadt Frankfurt an der Oder. Erster Teil: Von der Gründung der Stadt bis zum Königtum der Hohenzollern. Frankfurt/Oder 1853" - książka na której bazuje niemiecka Wikipedia, jest ona dostępna w internecie, proszę sobie sprawdzić i się nie kompromitować.

"Nie, to było księstwo śląskie." - a Śląsk to kosmici czy Reptilianie ? Czy może zgodnie z niemiecką propagandą "Schlesien"? "A sam Henryk w trakcie panowania układał się przede wszystkim z rodami niemieckimi." - może i tak było, ale proszę przedstawić konkretne źródła. "A tereny obecnego Frankfurtu i Slubic od 1218 roku były już poza granicami tego księstwa.
cała tzw. ziema lubuska i tereny obecnych Slubic były w panowaniu henryka łącznie 12 lat" - źródła prosimy.

Dziękuję, dobranoc.
#10 wolanin 2019-03-19 16:40
Oj widzę, że polonijna młodzież się zbulwersowała :)

Drogi Piwoszu - dokładnie te same źródła na które ty się powołujesz. Dokładnie te same :)

A tym, którzy umieją czytać ze zrozumieniem polecam dodatkowo "Rodowód Piastów Śląskich" Kazimierza Jasińskiego. "A prawda was wyzwoli..." :)
#11 Lechita 2019-03-19 17:00
"Oj widzę, że polonijna młodzież się zbulwersowała" - ale ja mieszkam w Słubicach, a nie we Frankfurcie nad Odrą, to raczej do Polonii się nie zaliczam, no i do młodzieży też już raczej nie. ;)
#12 Pirlo 2019-03-19 17:36
@wolanin. Obawiam się, że to Ty pierwszy wyszedłeś z dość konfrontacyjnym tonem. Poza tym rządy Henryka Brodatego na tych obszarach wyniosły w sumie lat 21, a nie 12. Poza tym do połowy wieku XIII swoje władztwo na tych obszarach sprawowali również inni Piastowie- Bolesław Wysoki, Władysław Laskonogi, Henryk Pobożny, czy przez krótki okres Mieszko zwany Lubuskim. Więc ta historia piastowska stanowi rzeczywiście część dziejów tej ziemi. Co więcej Thietmar pisze nawet, że z obszarów tych trybut miał płacić już nawet Mieszko I. A to oznacza, że już wieku X tereny te musiały znajdować się przynajmniej częściowo pod władaniem dynastii Piastów.
#13 wolanin 2019-03-19 19:02
Pirlo pokaż mi konkretne źródło - tytuł, strona gdzie podane przez Ciebie informacje mają pokrycie w prawdzie i faktach. W jakich konkretnie latach ziemia na której dziś stoją Słubice i Frankfurt była we władaniu wspomnianych władców. Konkretnie.

Żadni piastowie w żadnym wieku nie mieli władzy nad terenami, gdzie dziś stoją Słubice i Frankfurt (oprócz kilkunastu lat władzy proniemieckiego Henia ze Śląska, który jak wspomniałem miał matkę Niemkę, czyli był pół Ślązakiem pół Niemcem). Dalej na wschód już tak, ale nie tutaj nad Odrą.

A jeśli powołujesz się na kronikarza Thietmara to wiedz że, ten sam kronikarz założenie takich grodów jak np. opiewany przez Ciebie Lubusz przypisuje nie Piastom a... Juliuszowi Cezarowi. Jak chcesz przytoczę Ci genezę powstania tej nazwy. I jak od Juliusza powstał Lubusz.

A jak nie chcesz to polecam samodzielną lekturę książki "1050 lat biskupstwa lubuskiego, Tom I: Niejasne i mroczne początki biskupstwa".
#14 Pirlo 2019-03-19 20:17
@Wolanin. Dostałeś ode mnie źródła, literaturę i publicystykę. Można też zajrzeć do Nadwarciańskich roczników i do Labudy. Nie wysługuj się innymi tylko sam poszperaj, bo ja też co do stronicy wszystkiego nie pamiętam. Poza tym pisanie w kontekście wczesnego w dalszym ciągu średniowiecza o tym, że ktoś był "pół Niemcem, pół Ślązakiem" sugeruje, że nie masz większego pojęcia o temacie. To samo tyczy się zdania, w którym piszesz o tym, że "żadni piastowie w żadnym wieku nie mieli władzy nad terenami, gdzie dziś stoją Słubice i Frankfurt". Skoro tak, to dlaczego biskupstwo lubuskie podlegało pod Gniezno ? O co bili się tu też Ci wszyscy Piastowie w XIII wieku ? A przypomnę, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat Lubusz był świadkiem przynajmniej kilku bitew i oblężeń. I jeszcze jedno- grodu w Lubuszu nie założyli oczywiście Piastowie. Nie napisałem zresztą tego. Twierdza została założona przez tutejszych Słowian w miejscu wcześniejszego istniejącego jeszcze od czasów epoki brązu grodu.
#15 Pirlo 2019-03-19 21:05
@Wolanin PS- pozycja, którą podałeś to przecież nic innego, jak właśnie miszmasz zrzutów z wikipedii. W dodatku z olbrzymią ilością błędów- merytorycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.