Od lutego czeka nas ważna zmiana w lokalnym sądownictwie. W Słubicach nie będzie już Sądu Pracy. Wszystkie sprawy pracownicze będą trafiać do Gorzowa Wielkopolskiego.
Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało o przeniesieniu wszystkich spraw związanych z prawem pracy do Gorzowa Wielkopolskiego. Z dniem 1 lutego przestanie w Słubicach funkcjonować Sąd Pracy, czyli VI Wydziału Sądu Rejonowego.
Taka zmiana oznacza, że do Gorzowa Wlkp. będą dojeżdżać nie tylko mieszkańcy Słubic, ale również całego regionu m.in. Górzycy, Rzepina czy Kostrzyna nad Odrą.
- Uważam, że takie posunięcie godzi w interesy mieszkańców gmin z obszaru właściwości sądu, albowiem znacząco utrudni dostęp do wymiaru sprawiedliwości - powiedział naszej redakcji prawnik dr Marcin Krzymuski.
Dostrzega jeszcze jeden negatywny aspekt takiej zmiany - Przeniesienie spraw do Gorzowa Wlkp. spowoduje, że wiele osób, które już teraz ma obawy co do dochodzenia swoich praw przed sądem, jeszcze bardziej się do tego zniechęci. Problemem będą zarówno koszty, jak i odległość – wyjaśnia M. Krzymuski.
Dzwoniliśmy już do Sądu Rejonowego w Słubicach, aby upewnić się co do terminu wprowadzenia zmiany. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że faktycznie od 1 lutego wszystkie sprawy związane z prawem pracy będą trafiać do Gorzowa Wlkp.
Jak oceniacie tę zmianę? Dajcie znać w komentarzach.
Komentarze
rozumiem, że wpływ spraw nie jest duży, ale trzeba mieć świadomość, że sprawy z zakresu prawa pracy są specyficzne (o czym wspominałem). Jak już wspominałem: będzie to na dalszą metę niekorzystne dla pracowników, gdyż wielu z nich zrezygnuje z chęci dochodzenia swoich praw. Tymczasem rynek pracy w Słubicach i w okolicach rozwija się intensywnie, więc spraw może być z czasem naprawdę sporo. Proszę pamiętać, że w prawie pracy pracownik może pozwać pracodawcę w miejscu gdzie wykonywał pracę lub gdzie jest zakład pracy. Posiadanie sądu pracy "na miejscu" było niezmiernie korzystne dla pracownika.
Rozumiem, że koszty utrzymania wydziału nie są małe, ale sądownictwo to nie prywatny biznes. Po pierwsze nie sądzę, aby likwidacja wydziału wiązała się z redukcją etatów; zapewne nastąpią tylko przesunięcia, więc oszczędności będą głównie na papierze. Po drugie tu chodzi o coś więcej - o poczucie obywatela, że ma blisko sąd, do którego może się zwrócić z prośbą o ochronę prawną. Prawo do sądu to nie tylko teoretyczna możliwość złożenia pozwu do niezależnego organu ale także prawo do możliwie nieutrudnionego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. W sytuacji, gdy pracownik ma roszczenie o wynagrodzenie rzędu 3-4 tys. złotych na pewno da sobie spokój , gdy okaże się, że wiąże się to z wyjazdami do Gorzowa.
Pozdrawiam
MK
owszem, ma Pani rację, ale tylko częściowo. "W okresie koniunktury pracodawcy rzadziej decydują się na zwolnienia, a pracownicy ? na ich ewentualne zaskarżenie, bo wiedzą, że łatwo znajdą nowy etat" - stwierdza się w raporcie z 2018 r.
(cdn.)
Jednak w tym samym raporcie podkreśla się, że "Istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji o odwołaniu się do sądu może mieć też czynnik ekonomiczny. Pracownik zdaje sobie sprawę z wysiłku i kosztów, jakie wiążą się z prowadzeniem postępowania sądowego (m.in. konieczność stawiania się na rozprawach, koszt dojazdu i skorzystania z usług prawnika). Tymczasem ewentualna rekompensata jest niepewna, a co gorsze ? niewysoka."
Do tego dojdzie też kolejny czynnik: czas oczekiwanie na rozstrzygnięcie. W SR w GW będą skumulowane sprawy z rejonów a to oznacza, że ewentualne uzyskanie orzeczenia jeszcze się odwlecze a to jeszcze bardziej zdemotywuje pracownika do "walki" o swoje prawa.
Potwierdzają to nasze obserwacje z Niemiec: mimo dobrej koniunktury w Niemczech mamy mnóstwo spraw o nieuzasadnione wypowiedzenia. Praktyka pracodawców i tu i tu ma podobne źródła. Spodziewam się też, że z czasem ukraińscy pracownicy, którzy pracują legalnie, również będą skłonni do odwołań do sądów. Moim zdaniem rozwiązanie wydziału jest więc działaniem krótkowzrocznym i w dłuższej perspektywie chybionym.
Pozdrawiam.
Raport 2018: serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1136810,spada-liczba-pozwow-w-sprawie-zwolnien-z-pracy.html
Zawiedziony.
@ mafefka: wybacz, ale nie rozumiem. Co ma zmiana organizacyjna utrudniająca życie mieszkańcom Słubic do obrony sądów?
Pozdrawiam
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.