Forum Pomysłów dla Dwumiasta 2020-2030 odbyło się w dniach 4-5 grudnia w Collegium Polonicum. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz, organizacji i instytucji z obu miast, na czele z burmistrzami i radnymi. Wspólnie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie - jak powinny rozwijać się Słubice i Frankfurt w przyszłym dziesięcioleciu?
W jej szukaniu pomagali tacy eksperci jak Anna Cinzia Dellagiacoma ze Stowarzyszenia Europejskich Regionów Przygranicznych, która przekonywała o zasadności organizacji takiego przedsięwzięcia. - Władze lokalne w regionach przygranicznych są odpowiedzialne za wspieranie współpracy na poziomie administracji i mieszkańców, za budowanie struktur, które ją umożliwią i realizację zadań, które będę odpowiadały na potrzeby mieszkańców obu krajów – podkreślała.
Co już było, a co może być
Burmistrz Słubic Mariusza Olejniczaka podkreślał, że forum to nie tylko okazja do dyskusji o tym, w jakim kierunku dalej mają się rozwijać oba miasta, ale również okazja, żeby pokazać, to co już zostało zrobione. - W niektórych przypadkach staliśmy się prekursorami, np. jeśli chodzi o transgraniczną linię autobusową. Kolejny przykład to wspólna sieć ciepłownicza, która zapewniła obu miastom bezpieczeństwo energetyczne, jest to pierwszy Polsce i trzeci taki projekt w Europie - wymieniał M. Olejniczak.
Przypomniał, że we Frankfurcie powstał Dom Bolfrasa, a w Słubicach zbudowana zostanie wieża Kleista. Współpraca ma również inny wymiar - raz w miesiącu spotykają się burmistrzowie i pracownicy obu urzędów, którzy także uczą się języka sąsiada. - To wszystko pokazuje, że wybraliśmy dobry kierunek, bo dwumiasto silnie się rozwija. Dziś będziemy się wspólnie zastanawiać jak sprawić, żeby stało się jeszcze lepsze – mówił burmistrz M. Olejniczak.
W podobnym tonie wypowiadał się jego odpowiednik z Frankfurtu, Rene Wilke. - Dajemy ważny komunikat, że jesteśmy Europejczykami. Powinniśmy pozostawać wciąż dobrym przykładem współpracy i codzienną pracą bronić idei europejskiej – podkreślał nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą. Jak sam zaznaczył celem forum jest to, żeby utrzymać pozycję modelowego miasta współpracy, a motorem jest działanie na rzecz mieszkańców.
Cztery „burze mózgów”
Do tego potrzebne są kreatywne pomysły, a tych na forum nie brakowało. Uczestnicy po części pierwszej, poświęconej spojrzeniu z zewnątrz na dwumiasto, podzielili się na 4 panele tematyczne. W nich, pod czujnym okiem moderatorów, dyskutowali i pracowali nad celami i pomysłami na konkretne działania.
Pierwszy z nich dotyczył transgranicznego kształcenia, drugi – wspólnej infrastruktury komunalnej i usług, trzeci – współpracy gospodarczej i transgranicznej lokalizacji inwestycji, a czwarty – partycypacji i komunikacji.
- Obrady były efektywne. Padło wiele inicjatyw do realizacji, wybieraliśmy te najlepsze. Myślę, że wypracowaliśmy ciekawy program działania – mówiła naszej redakcji słubicka radna Krystyna Baczyńska, która brała udział w panelu dotyczącym kształcenia.
Czego dotyczyły pomysły? – Jeden z nich to edukacja w zakresie szkolnictwa zawodowego, zwracanie uwagi przydatność nauczanych zawodów do zatrudnienia na naszym terenie, żeby młodzi ludzie stąd nie wyjeżdżali. Innym jest wspieranie współpracy między poszczególnymi organizacjami i instytucjami, szkołami, żeby rozwijać dwujęzyczność, zarówno po stronie Frankfurtu jak i Słubic – wyjaśniła K. Baczyńska.
- Jednym z takich punktów, które ustaliliśmy, jest inwentaryzacja wspólnych działań po obu stronach w różnych obszarach, np. kultury, sportu, współpracy między przedszkolami i szkołami. Żeby zobaczyć, gdzie potrzebne jest dodatkowe działanie i wzmocnienie aktywności – opowiedziała Ewa Chustecka, która również zaangażowała się w prace panelu dot. kształcenia.
Most, place zabaw, ekologia
Kolejna słubicka radna, Ewa Guzik, wzięła udział w panelu dotyczącym infrastruktury. - Dużo ludzi, ogrom pomysłów – podsumowała krótko z uśmiechem E. Guzik. Jakich? - Przede wszystkim stawiamy na zagospodarowanie centrum miast po obu stronach, pojawił się na przykład pomysł budowy drugiego mostu. Jednak są to dalekosiężne plany, powiązane z budową obwodnicy Słubic – mówiła.
Podczas tego panelu pojawił się również temat basenu, kwestia parków, a także placów zabaw z prawdziwego zdarzenia, gdzie mogliby się spotykać i integrować mieszkańcy dwumiasta. - Ciekawy plan to na pewno wykorzystanie energii odnawialnej, dzięki czemu na przykład starsi ludzie nie uciekaliby ze wsi, miasto byłoby bardziej ekologiczne. Dużo rozmawialiśmy o ekologii – podkreśliła E. Guzik.
Centrum dla przedsiębiorców
Podczas forum nie zapomniano o przedsiębiorcach. W panelu poświęconym współpracy gospodarczej wziął udział Grzegorz Cholewczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach, który sam ma duże doświadczenie w prowadzeniu firmy.
Jakie pomysły padły podczas dyskusji? – Ważne, aby dla przedsiębiorstw z dwumiasta stworzyć warunki do tego, aby mogły ze spokojem wchodzić na rynek sąsiada – powiadał naszej redakcji. Inny to np. powstanie centrum doradczego dla firm, zapewniające stałą opiekę prawną, księgową, administracyjną - po to, żeby móc działać w dwumieście swobodnie i bez barier.
Dwumiasto dobrze skomunikowane
W trakcie dyskusji zwracano uwagę na kształcenie w zawodach przydatnych na pograniczu. A także skupieniu się na nauce języka sąsiada, co pomogło by w przełamywaniu barier.
Z kolei w czwartym panelu zastanawiano się, jak pracować nad komunikacją np. o różnych działaniach w dwumieście. Jeden z pomysłów to dwujęzyczna strona internetowa i dwujęzyczny profil na Facebooku. Kolejnym jest darmowa gazeta, która trafiałaby do skrzynek mieszkańców po obu stronach granicy. A także budżet obywatelski po obu stronach.
Ciekawostka to powołanie i przeszkolenie tzw. „influencerów”, którzy mieliby zachęcać do uczestnictwa w różnych działaniach po obu stronach Odry.
Będzie raport z pomysłami
Co zrobić, aby pomysły nie uciekły i miały szanse być wcielone w życie? Jak mówią organizatorzy forum, efekty pracy wszystkich zespołów zostaną opracowane i zebrane w jeden dokument.
Pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji zapowiadają, że jego pierwsza wersja ma być dostępna w lutym. Raport znajdzie się np. na stronach internetowych, a swoje uwagi będzie mógł wnieść każdy mieszkaniec dwumiasta.
---
Do tematu będziemy wracać. A tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć z forum.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/13505-slubice-frankfurt-2020-2030#sigProId0bfe7f53dd
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/13505-slubice-frankfurt-2020-2030#sigProId0bfe7f53dd
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.