Cudze chwalicie swego nie znacie – głosi stare przysłowie. Może warto poznać nasze lokalne atrakcje, na przykład kościoły we Frankfurcie? Skrywają wiele tajemnic, na których odkrywanie zaprasza Polsko- Niemiecka Informacja Turystyczna.
W tym i przyszłym roku Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna zaprasza do spacerowania i zwiedzania – podczas bezpłatnych wycieczek, pieszych, rowerowych i rejsów po Odrze. - W ich trakcie zachęcamy do opuszczenia znanych ścieżek i próby odkrycia nowych, często nieznanych, a równie atrakcyjnych miejsc europejskiego dwumiasta – podkreśla Aneta Szcześniewicz z Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej.
Charakterystyczne dwie wieże
Najbliższy spacer poprowadzi szlakiem najważniejszych budowli sakralnych Frankfurtu. Przewodnik pomoże w poszukiwaniach śladów religii katolickiej, ewangelickiej, żydowskiej czy prawosławnej – gdyż od setek lat na naszym terenie stykały się ze sobą różne kultury.
Zwiedzanie rozpocznie się od Kościoła Mariackiego. – Jest to najbardziej rozpoznawalny symbol Frankfurtu nad Odrą. Jego największym skarbem są niewątpliwie trzy fascynujące, dwunastometrowe, kolorowe witraże z okresu średniowiecza. Cykl 117 szklanych mozaik przedstawia historię stworzenia, dzieje Jezusa oraz apokryficzną legendę Antychrysta – opowiada A. Szcześniewicz. Świątynia, która jest jedną z najwybitniejszych budowli północnoniemieckiego gotyku ceglanego została poważnie uszkodzona w kwietniu 19345 roku. Po częściowej rekonstrukcji służy jako ekumeniczne centrum kulturalne.
Sztuka sakralna i kamienie pamięci
W jej pobliżu znajduje się jeszcze jedna ciekawa świątynia – Kościół Św. Getrudy. Nie każdy wie, że znajdują się tam cenne skarby sztuki sakralnej. - Mierzący 4,70 m siedmioramienny brązowy świecznik, chrzcielnica tej samej wysokości z brązu oraz pozłacany ołtarz z tryptykiem wyróżniający się misternymi, bogatymi rzeźbieniami – zdradza A. Szcześniewicz. I obiecuje, że więcej na temat tych zabytków będzie można dowiedzieć się podczas spaceru.
Następnie szlak wycieczki poprowadzi śladami związanymi z kulturą żydowską. - Pokażemy, gdzie mieściła się stara synagoga, albo gdzie dzisiaj można poszukać "Kamieni Pamięci" – mówi A. Szcześniewicz. Dodaje, że w trakcie zwiedzania będzie też okazja do tego, aby zastanowić się, jaki wpływ i miejsce w historii miasta miała każda z odnalezionych narodowości i religii - oraz jak przyczyniły się do rozwoju dzisiejszego dwumiasta.
Zapisy na zwiedzanie
Zwiedzanie będzie odbywało się w j. polskim. Udział jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio w informacji turystycznej Große Oderstr. 29, Frankfurt.
Termin: 3.12.2018, godz. 15. Miejsce: zbiórka przy Domu Bolfrasa, Große Oderstraße 29, Frankfurt (między ratuszem a Kościołem Mariackim).
---
Oferta wycieczek realizowana jest w ramach projektu "Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Słubice&Frankfurt nad Odrą", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.