Rada Powiatu Słubickiego 2018-2023
Po dopełnieniu niezbędnych formalności, czyli wręczeniu nominacji i oficjalnym ślubowaniu, radni przystąpili do kluczowych głosowań. Kilka godzin przed sesją dowiedzieliśmy się, że została zawiązana koalicja PO-SLD-PSL (+ jeden członek KWW Radni dla Mieszkańców), której politycy mieli podzielić między siebie kluczowe stanowiska. I tak też się stało.
Najpierw wybrano przewodniczącego rady. Został nim, podobnie jak w poprzedniej kadencji, Wiesław Kołosza (PO). Jego kontrkandydatem był Jacek Chmurzyński (PiS). O zwycięstwie tego pierwszego zadecydował ledwie jeden głos (9:8). Chwilę później poznaliśmy jego zastępców: Ryszarda Chusteckiego (PO) oraz Bogdana Hajkowicza (KWW Radni dla Mieszkańców), którzy w głosowaniu pokonali Macieja Błońskiego (PiS) oraz Krystynę Skubisz (KWW Radni dla Mieszkańców).
Jak wybór przyjął W. Kołosza? - Jest duma, ale wypływa z niej pewne zobowiązanie. Jak pokazuje głosowanie, jesteśmy podzieleni. Będę apelować do radnych o współpracę, abyśmy ten powiat wspólnie „pchali” do przodu – powiedział w rozmowie z naszą redakcją. Pochlebnie wyraził się o swoich zastępcach. – Obaj są doświadczeni, spokojni. Myślę, że będą mnie merytorycznie wspierali – zaznaczył.
Prezydium rady - Ryszard Chustecki, Wiesław Kołosza, Bogdan Hajkowicz
Gdy było już ukonstytuowane prezydium rady, nastąpiło najważniejsze tego dnia głosowanie – nad wyborem starosty. Kandydatów było dwóch. Leszek Bajon (szef słubickiej Platformy Obywatelskiej) oraz Ireneusz Madej z PiS (były wicewojewoda). Temu ostatniemu kibicowała sama minister i poseł Elżbieta Rafalska, która pojawiła się w sali konferencyjnej starostwa chwilę przed głosowaniem.
A to zakończyło się podobnie jak w przypadku wyborów na przewodniczącego – stosunkiem głosów 9:8. Starostą został L. Bajon. O jeden głos więcej (10:7) otrzymał Robert Włodek, przewodniczący SLD w Słubicach, którego chwilę później wybrano wicestarostą.
- Samorząd powinien łączyć. Dziękując za wybór i zapraszam wszystkich radnych do wspólnej pracy na rzecz powiatu – mówił chwilę po wyborze L. Bajon. A co będzie dla niego najważniejsze w pracy starosty? – Priorytetem z pewnością jest szpital. Tu z pewnością duża rola będzie nie tylko nasza, ale i włodarzy poszczególnych gmin – powiedział naszemu reporterowi.
Nowego starostę zapytaliśmy również o problem zadłużenia powiatu i czy uda mu się sprawnie porozumieć w tej sprawie z wojewodą, który jest z innej opcji politycznej. – Obecnie wszystko jest na etapie Sądu Najwyższego i się tak naprawdę bilansuje. Ja ze swojej strony wyrażam chęć współpracy. Pani minister też obiecała pomóc. Myślę, że będzie dobrze – powiedział.
Leszek Bajon - nowy starosta słubicki
O potrzebnie współpracy wspomniała również E. Rafalska, który zabrała głos podczas sesji. – Wszystkim wybranym radnym życzę sił i wytrwałości, bo nie są to łatwe obowiązki. Gratuluję nowemu staroście i prezydium. Przed wami trudne wyzwania, z pewnością będzie wiele pracy – mówiła do zgromadzonych.
Zwróciła też uwagę na brak obecności w prezydium przedstawicieli swojej partii, która zdobyła tę samą ilość mandatów co PO. – Byłabym bardziej usatysfakcjonowana, gdyby byli w nim także przedstawiciele naszego klubu, bo takie z reguły obowiązują standardy. Ale oczywiście rada powiatu jest w tym względzie autonomiczna – mówiła.
Panią minister zapytaliśmy, czy jest możliwa skuteczna współpraca na linii starosta-wojewoda w tym nowym rozdaniu, niezależnie od politycznych szyldów? – Sprawność współpracy zależy od ludzi. W poprzednim układzie nieraz zgrzytało. Myślę, że tym razem nie powinno tak być – powiedziała E. Rafalska.
A co o nowo wybranych władzach powiatu sądzi poprzedni starosta? Marcin Jabłoński, który był obecni na sesji, nie krył satysfakcji z wyników głosowania. – Są to osoby, które znam i szanuję. Wybór padł na ludzi odpowiedzialnych. Ze swojej strony jestem do dyspozycji. Jako członek zarządu województwa składam deklarację współpracy nie tylko z samorządem powiatowym, ale i poszczególnymi gminami – podkreślił M. Jabłoński w rozmowie z naszym reporterem.
Skład zarządu powiatu uzupełnili jeszcze dwaj społeczni członkowie, również wybrani spośród radnych. Zostali nimi Sebastian Łukaszewicz (SLD), obecnie piastujący stanowisko sekretarza gminy Cybinka, oraz Damian Utracki (PO), w minionej kadencji przewodniczący Rady Miejskiej w Rzepinie.
Była też możliwość wybrania jeszcze jednego członka zarządu, etatowego, ale na razie to stanowisko pozostało wolne. Nowy starosta argumentował ten fakt chęcią oszczędności. Zadeklarował również, że w razie potrzeby i podjęcia szerszej współpracy, funkcja ta może zostać obsadzona także przez kogoś z radnych spoza koalicji.
Całej radzie i nowemu zarządowi powiatu gratulujemy i życzymy efektywnej pracy. O ich działaniach będziemy informować.
Komentarze
To niedługo pewnie się dowiemy że dyrektorem naszego szpitala zostanie idealny kandydat, dyrektor do spraw inwestycji w wielu szpitalach "Twój Burmistrz".
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.