Dzieci niepełnosprawne też chcą się bezpiecznie bawić (fot. archiwum)
Wszystkie dzieci lubią place zabaw, huśtawki, karuzele czy lepienie babek w piaskownicy, również te niepełnosprawne. Niestety, wymagają nieco innych urządzeń, dopasowanych do ich potrzeb, żeby zabawa była dla nich bezpieczna.
Przy okazji pobyt na placu jest nie tylko zabawą – ale również rehabilitacją. Rodzice dzieci niepełnosprawnych chcieliby, żeby w naszym mieście powstał plac z urządzeniami dopasowanymi do potrzeb ich dzieci.
– Pomysł wziął się z tego, że mój syn Kacper po reformie będzie miał nauczanie indywidualne w domu. To ograniczy mu dostęp do takich obiektów jak sala zabaw, sala gimnastyczna itp. w szkole. A ćwiczenia i rehabilitacja są u niego jedyną szansą na powrót do zdrowia i normalnego samodzielnego funkcjonowania – wyjaśnia Katarzyna Stanilewicz, mama 11-letniego Kacpra, który jest po ciężkiej operacji usunięcia ogniska napędowego z mózgu. Cierpi na padaczkę lekooporną, porażenie mózgowe oraz niedowład lewostronny kończyny górnej.
- Trudno jest dziecku wytłumaczyć, dlaczego nie może iść bawić się na plac, Kacper nie raz spadł z huśtawki, bo nie był w stanie utrzymać lewą ręką łańcucha. Większość rodzin, które mają niepełnosprawne dzieci nawet nie wychodzi z domów, bo gdzie? – mówi K. Stanilewicz.
Dlatego razem z dwiema mamami, Izabelą Maćkowiak i Katarzyną Królak, postanowiły złożyć wniosek do budżetu gminy Słubice, żeby powstał u nas plac zabaw dostosowany do potrzeb ich dzieci. Co prawda druga z nich mieszka w gminie Cybinka, ale jej niepełnosprawny syn uczęszcza do szkoły w Słubicach i na terapie do naszego Stowarzyszenia Po PROstu. Do wniosku chcą załączyć podpisy – żeby pokazać, że również inni popierają ich inicjatywę.
Mamy mają trzy pomysły na lokalizację bezpiecznych urządzeń: pl. Bohaterów, który będzie remontowany, lub rozbudowa placów przy ul. Kochanowskiego albo al. Niepodległości. Chodzi o postawienie bezpiecznych urządzeń, takich jak huśtawka dla dzieci na wózkach, piaskownica, bocianie gniazdo, karuzela czy zamki, na które można wjechać wózkiem inwalidzkim. … Podobny plac zabaw od 2012 roku działa w Przemyślu. ZOBACZ
Ważna jest również powierzchnia. Powinna być utwardzona, żeby można było poruszać się po niej wózkiem. – To ważne także dla rodziców niepełnosprawnych, którzy chcą być na placu ze swoimi sprawnymi dziećmi, ale nie mają jak się po nim poruszać – zwraca uwagę K. Stanilewicz. Do jej inicjatywy przyłączyło się wiele osób, które zbierają podpisy na listach.
Gdzie można popisać wniosek? Listy są dostępne w kilkunastu miejscach na terenie miasta, są to m.in.: sklep Kardamon, Styl-DOM, Centrum Medyczne Brandmed, salon fryzjerski Sensuele, sklep medyczny (przychodnia), Połam Język, Endorfina, Re-GRAN, sklep papierniczy przy ul. Piłsudskiego, Pyszna Chata, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Słubice, Klub Prowincja, Hotel Baranowski, Lakiernictwo Lechowscy, księgarnia Tetris, Siłownia Activ Gym Słubice.
Co sądzicie o tym pomyśle? Taki plac powinien powstać w Słubicach? Dajcie znać w komentarzach.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.