Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gratka dla pasjonatów lokalnej historii (i nie tylko). Na portalu Słubice24.pl rusza nowy dział poświęcony słynnej bitwie pod Kunowicami. Serię fascynujących tekstów specjalnie dla naszych czytelników przygotował prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny.

Grzegorz Podruczny

W cyklu "Historia zabytkami pisana" ten ceniony naukowiec przybliży to, co działo się przed ponad dwoma i pół wiekami na polach między Drzecinem, Nowymi Biskupicami, Świeckiem i obecnymi Słubicami. A wszystko z perspektywy odnalezionych zabytków, których przez blisko 10 lat żmudnych badań wydobył z ziemi około dziesięciu tysięcy!

Zapraszamy na pierwszy tekst - na dobry początek będzie o pociskach artyleryjskich! KLIKNIJ

---

Kim jest Grzegorz Podruczny? To historyk, wykładowca akademicki i pracownik naukowy Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum. Jest profesorem UAM i posiada tytuł doktora habilitowanego.

Badawczo zainteresowany głównie najróżniejszymi przejawami militarnej kultury materialnej – twierdzami i ich historią, architekturą garnizonową, fortyfikacjami polowymi, polami bitew, pozostałościami po przeszłych wojnach. Zajmuje się również wpływem dawnych konfliktów zbrojnych na współczesne środowisko przyrodnicze.

Słubiczanom jest znany z zaangażowania w rekonstrukcję bitwy pod Kunowicami w 2009 roku oraz z badań pola bitwy, które prowadzi od niemal 10 lat. Zgromadził prawie 10 tys. eksponatów. Jest autorem 4 monografii poświęconych twierdzom oraz wielu publikacji naukowych.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.