Jaka przyszłość czeka pomnik przy pl. Bohaterów?
W Polsce, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmienia się patronów wielu ulic i placów, ale też znika wiele pomników poświęconych nie tylko Armii Czerwonej, ale i Ludowemu Wojsku Polskiemu. Niektóre gminy bronią się przed takim działaniem, bo często chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek miast i lokalną kulturę pamięci.
- Z kolei w Brandenburgii regularnie dba się o radzieckie pomniki, a rząd landu ustanowił 8 maja, czyli tzw. dzień wyzwolenia, oficjalnym dniem pamięci. Obie strony regionu przygranicznego obchodzą się zatem z tymże dziedzictwem w sposób skrajnie odmienny. Jak do tego doszło i co to oznacza dla naszej pamięci o roku 1945? – zastanawia się Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.
Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się 9 lipca Collegium Polonicum. Jego tytuł brzmi „Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków”.
Całość będzie moderowana przez Jana Musekampa (Instytut Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą), a specjalne wprowadzenie wygłosi Nancy Waldmann (również z tegoż instytutu, reprezentująca także organizację Sieć Ziem Zachodnich i Północnych).
Wśród uczestników dyskusji będą m.in. dr Mischa Gabowitsch (Einstein Forum Potsam), Leszek Kania (Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze), dr Eryk Krasucki (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim) oraz wspomniany Roland Semik (Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą).
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.
Termin: 9.07.2018, godz. 18:15. Miejsce: Collegium Polonicum, sala nr 13.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.