Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Słubice i Frankfurt realizują drugi etap projektu, który ma uatrakcyjnić lokalną ofertę turystyczną. Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na budowę wieży Kleista. W przyszłym roku zmieni się również most graniczny, który zostanie podświetlony na niebiesko i zielono. Mamy zdjęcia projektu iluminacji.

most3

Umowa na dofinansowanie budowy wieży Kleista została podpisana w marcu, o czym wtedy informowaliśmy. Inwestycja ta od samego początku wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców. A jej powstanie coraz jest coraz bliżej.

To jeden z elementów projektu, który wspólne realizują Frankfurt i Słubice. W pierwszym etapie został odbudowany Dom Bolfrasa we Frankfurcie, a w drugim w Słubicach powstanie wieża widokowa. Zmieni się także wygląd mostu granicznego, który zyska dwukolorową iluminację.

Burmistrzowie popierają

15 maja w Domu Bolfrasa odbyło się spotkanie, podczas którego można było dowiedzieć się więcej na temat tego, jak będzie realizowane całe przedsięwzięcie. Burmistrz Tomasz Ciszewicz podkreślił, że ten projekt jest dla niego bardzo ważny. – Zmieni wiele w dziedzinie współpracy polsko-niemieckiej, jeszcze bardziej połączy nasze miasta, dzięki czemu powstanie tu nowy szlak turystyczny. Będzie można obejrzeć we Frankfurcie Dom Bolfrasa, przejść podświetlonym mostem do Słubic i udać się na wieżę Kleista – mówi T. Ciszewicz.

W podobnym tonie wypowiadał się Rene Wilke, nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą. – Ten projekt jest interesujący z tego powodu, że na fundamentach historii budujemy coś nowego. Patrzymy w przyszłość i mamy ambicje rozwijać naszą współpracę. A podświetlony most będzie jej symbolem, latarnią dla całej Europy, którą będzie widać z daleka – mówił R. Wilke. Również on podkreślił, że dzięki temu wzrośnie atrakcyjność turystyczna dwumiasta.

Przetarg już niedługo

A kiedy będzie można udać się na taką wycieczkę, o której mówili burmistrzowie? Realizację zaplanowano na lata 2018-19. – W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji do przetargu, który zostanie niedługo ogłoszony – mówił T. Ciszewicz. Również strona niemiecka przygotowuje się do zainstalowania iluminacji, tu do rozwiązania są problemy natury prawnej związane z tym, że połowa, liczącego 280 m mostu jest polska, a połowa niemiecka. Jednak zdaniem Adreasa Reina, kierownika wydziału ds. zarządzania projektami z frankfurckiego ratusza, te trudności są do rozwiązania.

Podczas spotkania najważniejsze informacje na temat samego projektu przedstawiła Christa Moritz, dyrektor zarządzający spółki Arle, partnera projektu. Jego łączny budżet to ponad 1,56 mln euro. Wkład własny obu miast wynosi 233 tys. euro (15 proc.), a resztę dokłada Unia Europejska. Największy koszt stanowi budowa wieży Kleista i zagospodarowanie terenu wokół - 1,05 mln euro. Z kolei lluminacja mostu pochłonie 172,5 tys. euro.

Formalnie projekt rozpoczął się w lutym 2018 roku, a zakończy dokładnie dwa lata później. Jego liderem jest gmina Słubice, natomiast partnerami miasto Frankfurt, niemiecka spółka Arbeiten und Leben in historischen Gebäuden oraz spółka Messe und Veranstaltungs z Frankfurtu.

Historia wieży Kleista

Podczas spotkania o historii wieży Kleista, zniszczonej wiosną 1945 roku, przypomniał prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego z Collegium Polonicum. – Wieże widokowe to fenomen europejski, który sięga czasów renesansu, jednak prawdziwy boom na nie wybuchł w II poł. XIX w., wtedy powstawały masowo, głównie na obszarze niemieckojęzycznym – mówił G. Podruczny.

Ich fundatorami byli mieszczanie, którzy powoływali w tym celu towarzystwa (we Frankfurcie było to Frankfurckie Towarzystwo Upiększania Miasta). Były wznoszone z jednej strony po to, żeby podziwiać krajobraz, a z drugiej przy okazji pełniły funkcje pomnika upamiętniającego ważne wydarzenie lub osobę.

spotkanie most_wieza_2

We Frankfurcie był nią oficer armii pruskiej i poeta Ewald Christian von Kleist. Jak opowiadał G. Podruczny, wieża pierwotnie miała być poświęcona 125 rocznicy bitwy pod Kunowicami (w której Kleist został śmiertelnie ranny). Do jego postaci i samej bitwy również odniósł się G. Podruczny, wskazując, że nie tylko sama wieża nosi jego imię, ale przede wszystkim wzgórze, na którym stanęła.

A jak będzie teraz?

Kilka miesięcy temu pokazywaliśmy już wizualizacje wieży Kleista. Ma wznosić się na wysokość 30 m, główną oś konstrukcyjną tworzy osiem żelbetonowych słupów skręconych na całej długości o kąt 90 stopni, obłożonych płytką klinkierową. Na wysokości 25 m będzie okrągła platforma widokowa z centralnie umieszczonym przeszkleniem o średnicy 3 m. Wejść na górę będzie można po dwóch wachlarzowo ułożonych schodach.

Ale wieża to nie wszystko. Oprócz niej w parku SOSiR ma powstać parking na 49 miejsc, chodniki, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, przyrządy gimnastyczne, stołu do tenisa, wiaty piknikowe oraz cała infrastruktura, jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. W planach jest również budowa ścieżki rowerowej o długości 95 m z drewna sosnowego.

Dwukolorowy most

Most graniczny przejdzie swego rodzaju „tunning”. Jego oświetlenie będzie składało się z dwóch segmentów, mających swoją symbolikę. Sam most na całej długości zostanie podświetlony zielonymi diodami LED, co ma symbolizować „harmonię i wspólne życie naszych narodów w zjednoczonej Europie”. A iluminacja na łukach będzie niebieska, co podkreśla „lojalność i przyjacielskie współistnienie”. Oba te kolory pochodzą ze wspólnego logo Słubic i Frankfurtu. Poniżej wizualizacje udostępnione przez Urząd Miejski w Słubicach.Nowe atrakcje turystyczne

O tym, że zarówno wieża Kleista, jak i podświetlony most mają szanse stać się nie tylko lokalnymi atrakcjami, przyciągającymi turystów, mówili Stephan Felsberg, kierownik marketingu miejskiego Frankfurtu nad Odrą, i Aneta Szczęśniewicz z Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej. – Tymi produktami będziemy się promować podczas różnych targów czy wydarzeń, będą naszą wizytówką – podkreślali. Ale zdradzili, że chcą nie tylko przyciągać turystów, ale również przygotują propozycje zwiedzania naszych miast dla samych mieszkańców, na przykład dla rowerzystów czy rodzin.

Oprócz nowych inwestycji przygotowane zostaną również zachęty do odkrywania dwumiasta na nowo, na przykład dni projektowe dla polskich i niemieckich uczniów, aplikacja do gry miejskiej na temat Kleista, szkolenia dla przewodników czy cyfrowy plan miasta ze ścieżką Kleista.

Do tematu będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Pirlo 2018-05-16 16:19
Przecież takie podświetlenie można byłoby wykonać bez konieczności wznoszenia jakiejś wieży i ładowania w to horrendalnych kwot. CO za piramidalna bzdura !
#2 Pirlo 2018-05-16 17:06
Tak samo park- można byłoby go bez problemu uatrakcyjnić (polecam zajrzeć do Kórnika pod Poznaniem i zobaczyć, jak to się robi), ale bez wznoszenia tej kretyńskiej wieży. Ani my nic żadnemu Kleistowi nie zawdzięczamy, ani i widok z wieży się roztaczający nikogo na kolana nie powiali. Będzie można sobie co najwyżej popatrzeć na korki, bo przez osiem lat rządów Ciszewicza w temacie obwodnicy to rzeczywiście "bardzo dużo" zrobiono.
#3 Dr. Sommer 2018-05-16 18:36
Tak trzymac Burmistrzu! Wieza i iluminacja mostu prezentuja sie znakomicie. Oby jak najszybciej wystartowac z realizacja.
Rowerzysci z przyszlosciowego szlaku BlueVelo beda mogli tutaj zrobic przyjemna i ciekawa przerwe lub tez przenocowac.

www.gazetawroclawska.pl/komunikacja/rowerzysci/a/po-obu-stronach-odry-powstanie-droga-rowerowa-pojedziemy-nia-za-trzy-lata,13100686/
#4 bajb1 2018-05-16 18:40
Musisz pirlo zabrać się za porządkowanie działki za domem, boteraz wszyscy będą mogli Ci zaglądnąć w posesję...
#5 Pirlo 2018-05-16 18:45
Spokojnie @bajb - mam nadzieję, że szybciej Twój pryncypał lub idol (niepotrzebne skreślić) wyleci z urzędu i to na dobre. Oby następca wziął się za porządki, zrobił solidny audyt (z dokładnym prześwietleniem zwłaszcza realizacji inwestycji wieży Kleista) i zaczął SKUTECZNIE zabiegać o realizację obwodnicy Słubic.
#6 Rob 2018-05-17 10:04
O witam Pana Pirlo, pierwszego krytykanta w Słubicach. A mnie się te projekty bardzo podobają :)
#7 bajb1 2018-05-17 10:40
Anito mój pryncypał ani idol. Moim zdaniem są to dobre projekty. A to co napisałem to był przytyk w Twoją stronę Pirlo. Bo odnoszę wrażenie, że w tej Twojej mało konstruktywnej krytyce chodzi tylko o to że wieża będzie postawiona w tej a nie innej lokalizacji. Ale Ameryki raczej nie odkryłem.
#8 Pirlo 2018-05-17 10:57
Ta wieża nie powinna akurat stać w żadnej lokalizacji. Trzeba być kompletnym maniakiem (by nie powiedzieć dosadniej) by wywalać pieniądze publiczne na takie nieprawdopodobne absurdy :)
#9 Pirlo 2018-05-17 11:04
Ciekawa też sprawa...Urząd zapewniał, że nie będzie wycinać drzew pod tę inwestycję, a tu bęc- ma powstać parking na 49 miejsc :))) Banda szkodników- tylko tak można Was nazwać drodzy Państwo.
#10 Rob 2018-05-17 11:37
Pirlo, człowieku weź ty się opamiętaj, t masz jakąś obsesję na punkcie tej wieży i obecnych władz tego miasta. To jest chore.
#11 Pirlo 2018-05-17 11:47
@Rob.Chore i kompletnie nieracjonalne jest to co wyprawiają Twoi ulubieńcy. Jako mieszkaniec tego miasta (jak i również wyborca) mam prawo do negatywnej oceny działań burmistrza i jego popleczników. Mam nadzieję również, że sytuacja ulegnie zmianie już po najbliższych wyborach samorządowych. Liczę w przyszłości na rozsądne, potrzebne lokalnej społeczności inwestycje i dialog z mieszkańcami, a nie na realizacje (za publiczną kasę, a jakże!) absurdalnych fanaberii. Mam nadzieję, że Wasz koniec jest już bliski.
#12 bajb1 2018-05-17 12:15
Z tego co zdążyłem zauważyć negatywnie jesteś nastawiony do wszystkiego. Masz do tego prawo oczywiście.
#13 Pirlo 2018-05-17 12:18
Na pewno nie do wszystkiego, ale rozumiem- jesteś uprzedzony do mnie i stąd taka, a nie inna opinia.
#14 bajb1 2018-05-17 12:59
Nie nie jestem w żadnym wypadku. Ja ogólnie lubię ludzi i ich szanuje, jednak czasami irytuje mnie ten wszędobylski hejt i nie merytoryczne krytyki, wrogowie, lepszy i gorszy sort, zdradzie kie mordy, lewaki i zdrajcy. Kultura rozmowy i różnienia się zeszła do poziomu rynsztoku. Teraz nie można się różnić, trzeba się nienawidzić....
#15 Pirlo 2018-05-17 13:07
Wybacz @bajb, ale Twój burmistrz zrobił naprawdę bardzo wiele, aby mieć dziś do niego pretensje. Moim zdaniem zupełnie zresztą uzasadnione, bo np. w kwestii wieży nie było żadnych konsultacji społecznych, a protest mieszkańców olano. Tak więc postępowanie Ciszewicza jest zgoła inne od zapewnień, które składał jeszcze w 2010 roku, gdy mówił, że jest "zwolennikiem demokracji szwajcarskiej". Osobiście czuję się przez tego Pana po prostu ohydnie oszukany i jak już napisałem powyżej- liczę na zamiany.
#16 Pirlo 2018-05-17 13:13
Oszukani się też mogą czuć ludzie, którzy liczyli nie na budowę wieży, tylko np. na skuteczne działania w kwestii budowy obwodnicy. I uważam, że jest to normalne, iż dziś burmistrz jest z tego rozliczany i za durne wybory i decyzje piętnowany.
#17 bajb1 2018-05-17 13:26
Daruj już sobie te wrzutki "Twój burmistrz".Jeśli o to Ci chodzi to nie głosowałem na Pana Ciszewicza, ale jest moim burmistrzem bo tak wybrała większość. To tak ad extremum.
#18 Dr. Sommer 2018-05-17 13:39
Ciagle ten pic o obwodnicy. Co ma jedno do drugiego? Czy planujac wycieczke niedzielna szuka sie obwodnic czy miejscowosci, ktore maja cos nadzwyczajnego do zaoferowania?
#19 Pirlo 2018-05-17 14:00
Nie "pic o obwodnicy" misiu, tylko obwodnica powinna być akurat najważniejszą i priorytetową inwestycją, Rozumieją to niemal wszyscy- od lewicy po prawicę.
#20 Olala 2018-05-17 17:37
Najważniejsze, żeby się błyszczało, świeciło i dzwoniło. Szoł mast goł łon! Szkoda , że za nasze pieniądze.
Dlaczego żaden RADNY (bo przecież nie burmistrz, bo żaden ze Słubic nie jest) nie zrobi prostej ankiety, wśród mieszkańców ? Bo mieszkańcy mają banalne problemy: chodniki, śmietniki, bezpieczne ulice, woda deszczowa w piwnicach i na ulicach itp. Każdy z nas by znalazł pomysł na coś praktycznego, użytecznego, normalnego, z czego wszyscy by korzystali.
Ale my jesteśmy głupi i się nie znamy ba światowych biznesiarach. Władza wie lepiej czego nam potrzeba.
#21 Dr. Sommer 2018-05-17 20:56
Tak jest Olala. Ma swiecic i blyszczec. Bedzie bardziej atrakcyjne miasto to i obwodnica kiedys bedzie. Krok po kroku!
#22 Olala 2018-05-18 16:26
do Dr. Sommer
Od kiedy błyszczący most jest gwarantem obwodnicy?
Swoimi pieniędzmi tez tak dysponujesz? Wypasiona choinka , a karp w przyszłym roku ;-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.