Jak naukowcy wykorzystują dane przestrzenne w badaniach naszego pogranicza? Co z nich wyczytują? O tym mowa będzie podczas wykładu, który wygłoszą dr Aleksandra Ibragimow z Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy oraz dr Lech Kaczmarek ze Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach. Kto chce posłuchać?
Naukowcy z Collegium Polonicum w swoich badaniach polsko-niemieckiego pogranicza korzystają w swoich badaniach z różnego rodzaju materiałów, na przykład z danych przestrzennych, takich jak np. mapy z XIX i XX wieku oraz nowoczesne dane ze skaningu powierzchni ziemi.
- Dane przestrzenne to wszelkie dane odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do określonego położenia lub obszaru geograficznego - tłumaczy dr Aleksandra Ibragimow z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego. - Obejmują one nie tylko trwałe obiekty naturalne i sztuczne, ale także zjawiska przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne. Stąd znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach działalności człowieka – służą analizie, wizualizacjom, modelowaniu lub przewidywania przestrzennych procesów i zjawisk - dodaje badaczka.
Wykład wygłosi wspólnie z dr Lechem Kaczmarkiem ze Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach. Jego dokładny tytuł brzmi: „Zastosowanie cyfrowych danych przestrzennych w badaniach interdyscyplinarnych polsko-niemieckiego pogranicza”.
Podczas wykładu naukowcy przedstawią wybrane zasoby dostępnych danych przestrzennych w Polsce i w Niemczech, opowiedzą o sposobach ich udostępniania, a także podadzą konkretne przykłady zastosowań w interdyscyplinarnych badaniach nad polsko-niemieckim pograniczem.
Wstęp jest wolny.
Termin: 10.05.2018, godz. 14. Miejsce: Collegium Polonicum, sala nr 11.