Uczennice z gimnazjum w Rzepinie biorą udział w nietypowej rywalizacji – na to która będzie prowadziła zdrowszy tryb życia. Pomaga im w tym specjalna opaska, monitorująca na bieżąco np. to ile chodzą, ile śpią, jaki mają puls. I aplikacja podpowiadająca, co zdrowego mogą dziś zrobić.
A wszystko to dzieje się w ramach projektu ,,Zdrowa Ja” realizowanego w całej Polsce przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Bierze w nim udział 1200 dziewcząt z 48 szkół z 16 województw – i właśnie w tym gronie znalazło się również 25 uczennic z gimnazjum Zespołu Szkół w Rzepinie.
Organizator chce propagować zdrowy trybu życia wśród nastolatek, nakłonić je do zmiany złych zachowań, które niekorzystnie wpływają na zdrowie, a dzięki temu także podnieść ich samoocenę.
I wykorzystuje do tego nowoczesne gadżety. Bo dbanie o siebie to wyzwanie, które nie musi być nudne. Uczennice otrzymały nietypową „pomoc dydaktyczną”: opaskę, która na bieżąco monitoruje np. puls, przebyty dystans, ilość zrobionych kroków oraz czas snu. „Policzymy kroki polskich nastolatek” – chwalą się organizatorzy projektu. I nie są to czcze przechwałki.
Opaska jest zsynchronizowana z aplikacją mobilną, którą każda z uczestniczek zainstalowała na swoim telefonie. I teraz codziennie dostaje prozdrowotne polecenia. Aplikacja np. opracowuje dla nich zestaw ćwiczeń, przypomina o spacerach albo rzuca wyzwania typu: „dziś zjedz zdrowy posiłek z rodziną” lub „umów się na fitness po szkole z innymi uczestniczkami projektu”.
Co dają podpowiedzi "wirtualnego asystenta"? Jest w tym element rywalizacji, a dokładnie „grywalizacji”. Tak nazywa się zakładka, która zachęca, motywuje, rzuca wyzwania, a potem przyznaje punkty i odznaczenia. I umożliwia przejście na wyższe poziomy.
Prócz monitoringu gimnazjalistki biorą udział również w spotkaniach, podczas których dyskutują o zagrożeniach wynikających z siedzącego trybu życia i o motywacji do uprawiania wszelkiego rodzaju ruchu. I zachęcają do tego swoich rówieśników, przygotowały dla nich ekspozycje pt. „Ruch to zdrowie” oraz „Żyj sportowo”.
Trzymamy kciuki za pozytywne efekty podjętego wyzwania!