Jest coraz zimniej, a niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Tak jak w latach ubiegłych, słubiccy policjanci będą sprawdzać miejsca, w których mogą oni przebywać. Apelują również do wszystkich o zwracanie uwagi na osoby starsze i samotne.
O tym, jak nasze służby szykują się do nadejścia zimy, informowaliśmy już w listopadzie. Pisaliśmy wtedy o pomocy dla osób bezdomnych przygotowanej przez gminę Słubice. Teraz temperatura jest coraz niższa, pada śnieg, deszcz, wieje zimny wiatr i takie osoby mogą faktycznie potrzebować pomocy.
W te działania tradycyjnie włączają się także słubiccy policjanci. Wzorem lat ubiegłych, będą sprawdzać miejsca, w których mogą nocować bezdomni. Są głównie to altany działkowe, pustostany, klatki schodowe czy piwnice. Bardzo często osoby, które chronią się tam przed zimnem, rozpalają ogniska, co jest również bardzo niebezpieczne.
Funkcjonariusze proponują osobom, które zastaną w takich miejscach przewiezienie do ośrodków, w których mogą uzyskać pomoc. Współpracują w tym zakresie z samorządami miejskimi i gminnymi i opieką społeczną.
Policjanci przypominają, że zima jest groźna nie tylko dla bezdomnych, ale również osób starszych, zwłaszcza żyjących samotnie. - Jeśli znamy kogoś starszego, samotnego czy schorowanego nie wstydźmy się sprawdzić i spytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna – zachęca Magdalena Jankowska, rzeczniczka słubickiej komendy.
Mróz jest groźny również dla tych, którzy pili alkohol i znajdują się na dworze. O tym również warto pamiętać. A co powinniśmy zrobić, kiedy zobaczymy kogoś, kto leży na ławce czy ulicy.
- Jeśli zauważysz człowieka leżącego na chodniku, nie przechodź obok niego obojętnie. Podejdź do osoby, zobacz, czy oddycha, czy unosi się klatka piersiowa. Jeżeli jest przytomny zapytaj, czy potrzebuje pomocy. Wezwij na miejsce pogotowie bądź policję. Nie przechodź obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu – przypomina M. Jankowska. I dodaje, że taka szybka reakcja może uratować komuś życie.
Numery telefonów alarmowych znają już przedszkolaki: to 997 i 112. Ale zimą przyda się jeszcze jeden: 0 800 109 160 to numer bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego, gdzie osoby bezdomne i potrzebujące pomocy mogą uzyskać informacje o miejscach noclegowych oraz punktach wydawania posiłków i odzieży.