Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wieczorami coraz ciemniej, doceniamy święcące w mieście lampy… a czy ktoś zauważył, że niektóre z nich się zmieniły? Już od kilku lat trwa modernizacja gminnego oświetlenia: te tradycyjne, sodowe wymieniane są systematycznie na ledowe. Zużywają mniej prądu, ale nie wszyscy są z nich zadowoleni.

led slubice
Gmina wymienia oświetlenie na ledowe (fot. T. Jakuszewicz)

Zmienia się miejska infrastruktura: coraz więcej ulicznych lamp w Słubicach to lampy ledowe, zamiast tradycyjnych sodowych. Pierwsze pojawiły się w 2011 roku, od tego czasu co roku systematycznie nasz magistrat kolejne wymienia na „nowszy model”.

Jak podaje Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach, w tym roku tego rodzaju oświetlenie pojawiło się już w parkach przy placu Wolności i placu Przyjaźni. W dalszej kolejności będzie montowane przy ulicy Akademickiej, na deptakach przy ul. Żeromskiego i Kochanowskiego. - W sumie w tym roku w miejscu dotychczasowych opraw w kształcie kul, będą zamontowane 62 nowe oprawy, za które gmina zapłaci 67 tys. zł – wylicza B. Bielecka.

Dlaczego magistrat inwestuje w ten rodzaj oświetlenia? - Powód jest jeden. Lampy ledowe są energooszczędne, w niektórych przypadkach zużywają nawet 70 proc. energii mniej niż oświetlenie starego typu – podkreśla rzecznik.

Niektórzy czytelnicy, w komentarzach pod naszymi wcześniejszymi publikacjami, zwracali uwagę, że ten rodzaj oświetlenia, zwłaszcza lampy o zimnym odcieniu, nie sprawdza się. - Te oświetlenie białe ledowe zimne jest kiepskie. Powinna być barwa ciepła która daje lepsze światło przyjemniejszą dla oka – komentował jeden z naszych czytelników.

B. Bielecka jednak nie zgadzam się z opinią, że lampy ledowe świecą gorzej. - Świecą intensywniej i oświetlają większy obszar niż znajdująca się w tym samym miejscu lampa sodowa - argumentuje. I dodaje, że proces modernizacji oświetlenia będzie trwał nadal.

Będziemy się temu przyglądać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Jarosław Grudzień 2017-11-07 15:42
Bani Batka, mówi to co chce jej pryncypał aby powiedziała. Lampy led sprawdzają się jako źródło światła tylko dla ozdoby, a nie do oświetlenia chodnika lub drogi. Faktycznie są łatwe do montażu, bo nie trzeba ciągnąć do nich sieci energetycznej. Od jesieni do wiosny świecą nie dłużej jak 3-4 godziny po zmroku, lub w ogóle w bardzo pochmurne dni. Jestem za lampami energooszczędnymi ale zasilanymi prądem z sieci. Jaka jest różnica między oświetleniem tradycyjnym a solarnym (led) można samemu sprawdzić np. dziś o 23:00 na ulicy Folwarcznej i np. na ulicy Północnej.
#2 jurek 2017-11-07 18:39
Kolego, mieszasz dwa różne systemy walutowe jak mawiał klasyk :)

Lampa LED, a solarna lampa LED to dwie pary kaloszy. Led podłonczony do sieci wali po oczach lepiej niż zwykła lampa. A żre mniej prądu. Ale pytanie o barwe jest zasadne. Należzy brak ciepłą.

Solary z tego co wiem po wioskach poinstalowali. Trza by ludzi popytać czy im nie za ciemno 8)
#3 widokowa 2017-11-07 21:50
LEDowa solarna która występuje na Zielonych Wzgórzach i Kunowicach. Bardzo dobra i przydatna jesienia oraz zimą.
Obecnie tak jak dziś oświetla mi dojazd do domu w godzinach 17-19:00.
Tak, 2h świecenia. Polecam.
#4 Kara 2017-11-07 22:52
Nie narzekaj @widokowa. Masz szczęście, że dziś było trochę słońca i miałaś aż 2-godzinną iluminację dojazdu do domu. Najważniejsze, że masz lampę i burmistrz może się pochwalić jakie to nowoczesne oświetlenie stawia... i będzie stawiał, co mu zrobisz? Brawo burmistrz!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.