Polscy i niemieccy strażacy wspólnie ćwiczyli na Odrze jak usuwać z wody zanieczyszczenia, np. plamy oleju. Ćwiczenia są potrzebne, ponieważ specjalistyczny sprzęt nie jest używany zbyt często. I oby za szybko się nie przydał.
Ćwiczenia zorganizowane zostało w ramach Grupy Roboczej G3 „Zanieczyszczenia awaryjne” Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem. Komisja ta składa się z delegacji trzech krajów, przez które przepływa Odra: Polski, Niemiec i Czech.
4 września, nad Odrą na wysokości Ratzdorf, spotkali się strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Słubicach, Komendy Miejskiej PSP z Gorzowa Wlkp. oraz ich koledzy z niemieckich jednostek powiatowych. Zadaniem polskiej ekipy było rozstawienie zapory pomostowej na rzece i zebranie uwolnionej substancji ropopochodnej z wykorzystaniem skimera i separatora oleju.
Jak tłumaczy Michał Borowy, rzecznik PSP w Słubicach, tego rodzaju drogim i specjalistycznym sprzętem dysponuje grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego w Gorzowie, stąd ich obecność na tych ćwiczeniach. - Tego rodzaju sprzęt jest rzadko używany, dlatego nie ma potrzeby, żeby był w każdej komendzie powiatowej. Jednak musimy umieć obchodzić się z nim na wypadek pojawienia się zagrożenia. Stąd pomysł na takie ćwiczenia – mówi rzecznik.
Jak podkreśla M. Borowy, ważne jest, aby tego typu akcje były przeprowadzane wspólnie z kolegami zza Odry. - Nasza rzeka to dobro wspólne i w przypadku poważnych zagrożeń, kluczem do dobrego efektu jest sprawne współdziałanie - wyjaśnia.
Niemcy testowali jeszcze nowocześniejsze wyposażenie: zaporę elastyczną, wykorzystującą boję nastawą, a właściwie jej prototyp, stworzony w oparciu o rozwiązania stosowane na wodach otwartych, czyli morzach i oceanach. Firma, która planuje wprowadzenie jej na rynek, prezentowała sposób montażu, wprowadzania w nurt rzeki i oczywiście - skuteczność tego nowego narzędzia.
Wśród obserwatorów ćwiczeń nie zabrakło przedstawiciela Biura Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Słubicach. A podsumowanie odbyło się dzień później, podczas konferencji dotyczącej problematyki zanieczyszczeń wód, która miała miejsce w Collegium Polonicum w Słubicach. Tam strażacy, wspólnie z ekspertami z zakresu bezpieczeństwa, omawiali sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom oraz ich skutecznej likwidacji. Dyskutowano także na temat wpływu środków gaśniczych na wody powierzchniowe.