Uczniowie mają w tym roku mały powód do radości. Nie pójdą do szkoły 1 września, a ich wakacje będą nieco dłuższe. Rok szkolny rozpocznie się dopiero trzy dni później. Sprawdziliśmy dokładnie gdzie i kiedy.
W tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej nieznacznie wydłużyło wakacje. MEN ogłosił, że rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych odbędzie się dopiero 4 września. Jest to możliwe, jeśli 1 września wpada w piątek lub dzień wolny od pracy – wtedy rok szkolny rozpoczyna się w pierwszy poniedziałek września. Taką sytuację mamy właśnie w tym roku.
Kiedy rozpoczęcie roku?
Oficjalna gminna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, z udziałem władz Słubic i zaproszonych gości, odbędzie się 4 września o godz. 10:30 w Szkole Podstawowej w Golicach. Pozostałe słubickie szkoły – podstawowe, gimnazja i średnie - zapraszają na uroczysty początek roku szkolnego tradycyjnie o godz. 9.00 (jedynie w Gimnazjum nr 1 godzina rozpoczęcia jeszcze nie jest ustalona).
Normalne zajęcia lekcyjne rozpoczną się we wtorek, 5 września. Uczniowie ruszą rano do szkół z plecakami i odkryją, że sporo się w nich zmieniło. Szkoły podstawowe i gimnazja zostały wyremontowane, powstały w nich nowoczesne pracownie dydaktyczne (pisaliśmy o tym tutaj). A w szkołach średnich zacznie funkcjonować e-dziennik (więcej na ten temat tutaj).
Trochę statystyki
Ilu młodych ludzi będzie w tym roku odwiedzać szkolne mury? Jak informuje Jolanta Skręty, dyrektor Zespołu Administracyjnego Oświaty, rok szkolny 2017/2018 rozpocznie 1395 uczniów szkół podstawowych (w Słubicach, Golicach i Kunowicach). Swoją szkolną przygodę po raz pierwszy rozpocznie 190 pierwszoklasistów.
W związku z reformą edukacji, po raz pierwszy od dłuższego czasu, w podstawówkach będą uczyły się klasy 7 – liczą one w sumie 221 uczniów. Gimnazja to obecnie klasy 2 i 3, uczy się w nich 330 uczniów. Rok szkolny razem z uczniami rozpocznie również 220 nauczycieli.
A ilu uczniów pójdzie do szkół średnich? Jak informuje Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Słubicach, od września naukę rozpocznie 813 młodych ludzi. W tej liczbie są uczniowie Zespołu Szkół Licealnych (w tym Miejskiego Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą), Zespołu Szkół Ekonomiczno - Rolniczych (od nowego roku jako CKZiU), Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim (tylko klasy 3-4).
Ta ostatnia placówka, po zmianach, prowadzi nabór jako Szkoła Specjalna w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii (do klas 5-7), który trwa cały rok. Podobnie, wciąż zgłaszają się uczniowie do szkół działających w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W tej chwili przyjęto 96 osób. Nabór trwa również do Ochotniczego Hufca Pracy działającego przy słubickim ZST.
Skoro piszemy o początku roku szkolnego, nie wypada nie wspomnieć o... wolnych dniach od nauki. Pierwszy taki dzień to tradycyjnie 1 listopada, który wypada w środę. A jak wygląda to w kolejnych miesiącach?
Kiedy wolne?
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2017/2018 opublikowanym przez MEN, ferie świąteczne rozpoczną się 23 grudnia, w sobotę, i potrwają do 31 grudnia. Wolny od nauki jest również 1 stycznia (poniedziałek). Niestety, w przyszłym roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli wypada w sobotę, co nie daje uczniom dodatkowego dnia wolnego od nauki.
Na ferie zimowe poczekamy w tym roku najdłużej. Województwo lubuskie będzie miało wolne w ostatnim terminie, czyli od 12 do 25 lutego 2018 r. Wiosenna przerwa świąteczna związana z Wielkanocą potrwa niemal tydzień: od 29 marca do 3 kwietnia.
Byle do wakacji
Koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych zaplanowano na 22 czerwca 2018 roku. Uczniowie w przyszłym roku szkolnym spędzą w ławkach dokładnie 187 dni. Nieco mniej, bo 178 dni będą mieli wolnych, łącznie z feriami i wakacjami.