Impreza odbywała się w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, macierzystą uczelnię "Colpolu". Od samego rana korytarze Collegium Polonicum wypełniły się młodymi ludźmi. Organizatorzy dnia otwartego mieli dla nich kilka niespodzianiek.
Największą ciekawość wzbudziły przede wszystkim niebanalne warsztaty. O rzece jako najważniejszym elemencie naszego środowiska przyrodniczego opowiedziała dzieciom z Polski i Niemiec dr Aleksandra Ibragimow. Przy pomocy pasjonata fotografii i naszego redakcyjnego kolegi Adama Czerneńko zabrała młodych ludzi także w magiczny świat cyfrowego i analogowego obrazu uświadamiając ich jak ważna rolę w procesie "pstrykania fotek" odgrywa właśnie chemia.
Z pomieszczeń laboratorium krótka droga do uczelnianej auli, a tam także sporo się działo. Najpierw wszyscy chętni zmierzyli się w walce o tytuł mistrza fotografii w ósmej już edycji słubickiego dyktanda (o tym pisaliśmy w osobnej publikacji). Następnie przyszedł czas na językowe zmagania w turnieju "Na miejsca, fertig, go" przygotowanym przez Astrid Kapler i Agnieszkę Skwarek. Tu młodzi ludzie nie zawiedli i w lingwistyczne szranki stanęło aż 7 szkół z całego woj. lubuskiego. Najlepiej wypadła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie. Reprezentacja słubickiego "Ogólniaka" była trzecia.
Ci, co mają sporą wiedzę o istniejącej już 25 lat słubickiej uczelni, mogli sprawdzić się w specjalnym quizie o Collegium Polonicum. Dla zainteresowanych zaplanowano także wykład informacyjny oraz zwiedzanie placówki. Było też coś o nowych technologiach i internetowym świecie, w który wprowadziła sluchaczy Izabella Michalska. Z kolei Antonina Balfanz i Corinna Krieger przygotowały interaktywną zabawę pt. "Niemcy, jakich nie znasz", dzięki której w niebanalny sposób można było poznać zwyczaje i mentalność naszych sąsiadów.
Oczywiście najistotniejszą sprawą było poznanie oferty edukacyjnej Collegium Polonicum o co zadbała rzecznik prasowy uczelni Ewa Bielewicz-Polakowska. Od przyszłego roku akademickiego na chętnych do studiowania w Słubicach czekają prawo oraz germanistyka. Są też studia II stopnia. Możliwości nauki uzupełnia oferta partnerskiego Uniwersytetu Viadrina, który także zaprezentował się podczas dnia otwartego w CP. O tym co można studiować po drugiej stronie Odry opowiadała Agnieszka Schmid.
Organizatorów ucieszyło duże zainteresowanie wydarzeniem. Z oferty Collegium Polonicum skorzystali uczniowie z całego województwa, m.in. ze Zbąszynka, Skwierzyny, Nowej Soli, Świebodzina, Dębna oraz oczywiście młodzież ze Słubic.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu zainteresowania naszą ofertą edukacyjną zainteresowania i frekwencji. Odwiedzili nas uczniowie w różnym wieku, nie tylko Ci co już za kilka miesięcy rozpoczną studia. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za aktywny udział w naszym dniu otwartym. Gratulujemy laureatom konkursów i oczywiście zapraszamy do studiowania w Collegium Polonicum - podsumowała E. Bielewicz-Polakowska.
Poniżej fotorelacja z Dnia Otwartego w Collegium Polonicum.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/10263-dzien-otwarty-w-collegium-polonicum-foto#sigProId0232248754
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/10263-dzien-otwarty-w-collegium-polonicum-foto#sigProId0232248754