Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Już po raz ósmy słubiczanie sprawdzali swoją wiedzę z ortografii podczas ogólnodostępnego dyktanda przygotowanego przez Collegium Polonicum. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią oraz wynikami w poszczególnych kategoriach.

Dyktando odbyło się 26 kwietnia w ramach "Dnia Otwartych Drzwi" na słubickiej uczelni będącego częścią Festiwalu Nauk i Sztuki UAM w Poznaniu. Autorem tekstu jest Jan Zgrzywa.

dyktando slubickie 2015

Treść dyktanda

Gżegżółka superratownik

Dyzma prowadził lokomotywę Pm36 wyprodukowaną w roku Pańskim 1937 w chrzanowskiej Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce, w Fabloku. Przyszła na świat wraz ze swoją współsiostrą, aby ciągnąć lekkie pociągi ekspresowe. Na próżno wypatrywać jej dzisiaj wśród składów Euro- lub InterCity, czego Dyzma okrutnie żałował. Swej fantasmagorii dał wyraz na łamach tygodnika „Po Szynach”. Teraz jednakże martwił się, czy uda mu się nią dotrzeć do stacji w Słubicach, gdyż zapasu wody w tendrze było     aby-aby. Przeżarty rdzą pływak zszedł po swoim bolcu prawie na sam jego koniec. Mechanik wiedział, że parowóz ochrzczony imieniem „Piękna Helena” może zatrzymać się w pół drogi i wtedy trzeba będzie go zholować ze szlaku. „Dlaboga!” – pomyślał – „coś muszę wskórać”. Maszyna huczała w tonacji As-dur, co nie wróżyło podróży happy endu i nie przypominało maestrii poloneza stalowowolskiego wirtuoza. Drżenie wzrastało i wtenczas Dyzmie przypomniało się o gżegżółce, którą przywiózł był ze wsi Grzegrzółki w powiecie szczycieńskim. Wśród dysharmonii tych nader pendereckich czy lutosławskich brzmień i wstrząsów siedziała sobie ona na jakimś wihajstrze dyndającym na dźwigni hamulca. Maszynista błyskawicznie skreślił na skrawku papieru krótką wiadomość tekstową, czyli w skrócie SMS, i wetknął kukułce w dziób zwiniętą w rurkę kartkę. Ten à la gołąb miał dotrzeć z wiadomością do dyżurnej ruchu w Węglińcu, niejakiej Mai, a może Lidii? Wierzmy, że ptaszka szlag nie trafi, pomoc na czas nadejdzie i w mediach ukaże się nie najgorsza sweet focia niemłodego już maszynisty z jego zazulą, która niedosłyszy.

Wyniki

MŁODZIEŻ
  1. Dorota Wleklak
  2. Joachim Wanago
  3. Julia Groenenboom
SENIORZY
  1. Maria Lechowicz
  2. Wojciech Obremski
  3. Barbara Denczew
CUDZOZIEMCY
  1. Snizhana Holotrepchuk
  2. Vitalii Schcerban
  3. Inna Mironova
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.