Rusza nowy projekt opracowany przez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Planowane na kolejne 3 lata działania mają polepszyć współpracę i wpłynąć na integrację mieszkańców. Czego możemy spodziewać się w ramach przedsięwzięcia?
Projekt pod nazwą "Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Słubice & Frankfurt nad Odrą” został oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 marca w Domu Bolfrasa we Frankfurcie. Najważniejsze założenia przedstawili osobiście włodarze obu miast - Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke.
Projekt przede wszystkim ma za zadanie wzmocnić współpracę pomiędzy administracją Słubic i Frankfurtu a rozmaitymi instytucjami z dziedziny edukacji, kultury, sportu i turystyki. Zgodnie z jego założeniami w najbliższych latach możemy spodziewać się więcej ofert i wydarzeń o charakterze transgranicznych. Urzędnicy liczą także na większą integrację mieszkańców obu miast. Chodzi tu przede wszystkim o zwiększenie liczby gości z obu krajów odwiedzających rozmaite wydarzenia organizowane u sąsiadów.
Czego konkretnie mogą spodziewać się mieszkańcy Słubic i Frankfurtu nad Odrą?
- W planach mamy m.in. zorganizowanie jarmarku bożonarodzeniowego w Słubicach, pikniku organizacji pozarządowych, międzynarodowego dnia dziecka, wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z obu stron Odry czy też Dnia Europy. Wspólnie opracujemy plan nowych transgranicznych wydarzeń sportowych na lata 2018-2019 - wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słubicach.
Ważnym aspektem będzie stworzenie specjalnej grupy roboczej ds. kształcenia, turystyki i marketingu turystycznego. Jednym z efektów współpracy ma być powołanie nowego organizmu pod nazwą Słubicko-Frankfurckie Forum Sportu, który koordynowałby sport w wymiarze transgranicznym.
To jednak nie wszystko. Sporo atrakcji czeka amatorów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Będą wspólne spacery, wycieczki rowerowe i rejsy statkiem po Odrze. Ciekawie zapowiada się cykl spotkań na temat różnic między Polską i Niemcami, szczególnie w zakresie prawnym i kulturowym. Ponadto urzędnicy z obu miast będą się uczyć języka sąsiada.
- Projekt nie tylko pozwoli rozwinąć dotychczasową współpracę, ale wyznaczy też nowe kierunki działania – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz. Obaj włodarze sięgają też nieco szerzej. - Chodzi o taką ofertę, która zachęci do uczestniczenia w wydarzeniach organizowanych wspólnie przez oba miasta, jeszcze więcej mieszkańców pogranicza - konkluduje nadburmistrz dr Martin Wilke.
Działania związane z realizacją projektu ruszają 1 kwietnia 2017 roku i potrwają do 31 grudnia 2019. Łączna kwota środków do wykorzystania na działania w ramach projektu to prawie 1,2 mln euro. Aż 85% tej kwoty finansowane jest z programu Brandenburgia-Polska INTERREG VA na lata 2014-2020.
Głównymi partnerami w projekcie są gmina Słubice, miasto Frankfurt nad Odrą i Europejski Uniwersytet Viadrina. Działania będą wspierać także Brandenburska Orkiestra Państwowa Frankfurt nad Odrą, Słubicki Miejski Ośrodek Kultury i Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Komentarze
Ta cała Unia, to jest [***] piękna sprawa!
Już pół wieku temu znali takie numery.
www.youtube.com/watch?v=m1uWTrOjIus
---
Po raz ostatni prosimy Cię o uszanowanie zasad netykiety i kultury wypowiedzi na naszej stronie. Wyrażaj do woli swoje zdanie, ale bez używania przekleństw. W przypadku, gdy kolejny raz będziesz używać wulgaryzmów w postach i komentarzach, Twój wpis zostanie usunięty a konto zablokowane. [Administrator]
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.