Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wiele informacji na temat historii Słubic skrywa się w prywatnych archiwach - piwnicach, strychach i szufladach. Chodzi m.in. o albumy rodzinne słubickich rodzin. Zapraszam do obejrzenia starych fotografii z rodzinnych zbiorów Joanny Kapińskiej i Karola Duera.

Kto odgadnie, gdzie wykonano zdjęcia nr 8 i 9?

Z albumu rodzinnego Joanny Kapińskiej

Zdjęcie nr 1. Skrzyżowanie ul. Mickiewicza i ul. Jedności Robotniczej. Okolice dzisiejszej apteki i salonu odzieżowego naprzeciwko kina „Piast”. W głębi widać narożną kamienicę przy ul. Jedności Robotniczej 8.

stare-slubice-cz1-01

Zdjęcie nr 2. Restauracja „Odra” przy Placu Przyjaźni 3, jeszcze z reklamą zewnętrzną typu neon szczególnie popularną w epoce PRL.

stare-slubice-cz1-02

Zdjęcie nr 3. Szpital przy ul. Nadodrzańskiej, wówczas ul. Wilhelma Piecka.

stare-slubice-cz1-03

Zdjęcie nr 4. Tyły ul. Żeromskiego, gdzie istniało wiele działek i ogródków.

stare-slubice-cz1-04

Z albumu rodzinnego Karola Duera

Zdjęcie nr 5. Widok na ul. Nadodrzańską, wówczas ul. Wilhelma Piecka, w kierunku północnym. Od lewej widać zachodnią fasadę domu przy ul. Jedności Robotniczej 1 oraz kamienice przy ul. Nadodrzańskiej 1 i 2.

stare-slubice-cz1-05

Zdjęcie nr 6. Postój taksówek w okolicach mostu na Odrze.

stare-slubice-cz1-06

Zdjęcie nr 7. Widok z wału przeciwpowodziowego przy ul. 1 Maja. W głębi dostrzec można kamienicę przy ul. Jedności Robotniczej oraz nieistniejący już Bar „Rondo”, w miejscu którego powstał później budynek główny Collegium Polonicum.

stare-slubice-cz1-07

Zdjęcie nr 8. Jeden z postojów taxi w Słubicach okresu transformacji ustrojowej. Na podstawie starych fotografii można zauważyć dominację marek, tj. Fiat, Polonez i Mercedes.

stare-slubice-cz1-08

Zdjęcie nr 9. Jeden z parkingów na terenie Słubic. Kto odgadnie, gdzie znajduje się ukazane poniżej miejsce?

stare-slubice-cz1-09

Za udostępnienie powyższych zdjęć dziękuję Joannie Kapińskiej i Karolowi Duerowi, a jednocześnie zapraszam również innych do dzielenia się własnymi zdjęciami lub wspomnieniami na łamach działu „Słubice wczoraj i dziś”!
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 takietam 2013-07-11 11:04
ostatnie zdjęcie nie jest przy dzisiejszej ul. Kupieckiej? Kierując sięw prawo nie dojechalibyśmy na cmentarz?
#2 Łenkes 2013-07-11 13:38
Ul.Kupiecka
#3 bell 2013-07-12 08:02
A które to dokładnie lata?
#4 vcf 2013-07-12 09:39
zdjęcia 5-9 wykonano wczesną wiosną 1990 lub 1991
#5 Lechita 2013-07-17 15:09
Zdjęcie nr 8 to chyba ul. Sportowa i z lewej strony łąki PGR-u gdzie znajdował się początkowo bazar. Zdjęcie nr 9 to prawdopodobnie skrzyżowanie ul. Sportowej z Folwarczną
#6 Joasia5 2013-07-18 08:30
Ostatnie zdjecie jest przy moim domu na ul sportowej ,to wjazd na stadion i dzisiejszy wjazd na golfplac -teraz jest tam boisko do gry w piłke ,sa też po boku ulicy drzewa .Dzis za nimi znajduje sie sciezka i ogrodzenie .
#7 1waldi 2013-07-21 16:39
Zdjęcie nr 8 - wykonane jest na ul. Sportowe u zbiegu ul. Folwarcznej w kierunku cmentarza komunalnego. Po prawej stronie znajdował się teren nieużytek - łąka a w głębi parking TIR - aktualnie znajduje się parking w budowie bazaru,i bazar, natomiast po lewej stronie jak widać znajdował się tymczasowy bazar który w późniejszym okresie został przeniesiony na dotychczasowe miejsce.
Zdjęcie nr 9 wykonane jest prawie w tym samym miejscu z tym, że z innego ujęcia - od strony ul.
1 Maja na skrzyżowanie ulic Sportowej i Folwarcznej - po lewej stronie, na wprost łąka w kierunku byłego PGR Czerwone lekko w prawo również w głębi widoczny tymczasowy bazar który został przeniesiony z ulic miasta.
#8 kotek 2014-02-23 02:22
Chyba się starzeję,bo te zdjęcia wprawiają mnie w zachwyt:)i przypominają o dzieciństwie.
Zdjęcie nr 7 przywołało wspomnienia o niedzielnej wyprawie na galaretkę w "BARZE RONDO".
Kiedyś,kiedyś była tam typowa dla tamtych czasów kawiarnia i chyba nazywała się "IRENA"zanim została "BAREM RONDO"Ależ ,to były czasy!!Kto dzisiaj chodzi na galaretkę po niedzielnym spacerze?dziękuję za zdjęcia z tamtych chwil i urok tamtych chwil:)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.