Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wieża Kleista na prawobrzeżnym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą była popularnym motywem zdjęć i pocztówek okresu przedwojennego. Jak dokładnie wyglądało jednak jej wnętrze i otoczenie w I połowie ubiegłego stulecia?

18 kwietnia podczas sesji nadzwyczajnej Rada Miejska w Słubicach podjęła uchwałę w sprawie zawarcia przez Gminę Słubice porozumienia partnerskiego ze spółką użyteczności publicznej „Pracować i żyć w historycznych budynkach” z o.o. oraz miastem Frankfurt nad Odrą i Stowarzyszeniem Turystycznym we Frankfurcie nad Odrą na realizację projektu dotyczącego powstania Domu Bolfrasa i Wieży Kleista.

W tym kontekście przyjrzyjmy się bliżej otoczeniu tej nietuzinkowej atrakcji turystycznej przedwojennych Słubic...

Zdjęcie nr 1. Wieżę dla upamiętnienia Ewalda Christiana von Kleista, śmiertelnie rannego w bitwie pod Kunowicami (1759), wzniesiono w latach 1891-1892 na najwyższym wzniesieniu Dammvorstadt, czyli na tzw. Wzgórzu Kleista 60 m n.p.m.

1

Zdjęcie nr 2. Równie ważne, co bajkowy wygląd wieży, były jednak jej otoczenie i wnętrze, do którego każdego roku przybywały tysiące turystów... Drogę w kierunku wieży nazywano pierwotnie Birkenallee (aleja Brzozowa), następnie Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg na rzecz jednego z Niemców hszczególnie zasłużony dla popularyzacji sportu i kultury fizycznej. Dzisiaj to po prostu ul. Sportowa. Zdjęcie wykonano w 1916 r.

2

Zdjęcie nr 3. Inne ujęcie tej samej drogi, tym razem kolorowe. Zauważalny jest brak Stadionu Wschodniomarchijskiego, który powstał nieco później na terenie miejscowego żwirowiska.

3

Zdjęcie nr 4. Pobliski teren nie był aż tak mocno zalesiony jak teraz, ale mimo wszystko można tu było znaleźć ciszę i spokój wśród zieleni i śpiewu ptaków. Przebieg ważniejszych alejek pokrywa się ze stanem pierwotnym. Grupa sosen u stóp wieży Kleista (1908), wydawnictwo Franz Köhler we Frankfurcie nad Odrą.

4

Zdjęcie nr 5. Zmęczeni turyści mogli odpocząć na drewnianych ławkach, które jak dzisiaj tak i wówczas padały czasem łupem wandali. Zdjęcie wykonano w 1912 r., wydawnictwo Richard Schenker we Frankfurcie nad Odrą.

5

Zdjęcie nr 6. Wnętrze restauracji u stóp wieży było wprawdzie dość proste, ale przy tym schludne i zadbane. Gotowość na przyjęcie gości sygnalizowała flaga powiewająca na szczycie wieży.

6

Zdjęcie nr 7. Z czasem restauracja uległa rozbudowie a dużą dozę światła zapewniały szeroko przeszklone ściany.

7

Zdjęcie nr 8. To już widok ze szczytu wieży, na który prowadziło 99 schodków. Szybko można dostrzec, że miejscowe drzewa nie były jeszcze tak gęste i wysokie jak obecnie. Zdjęcie wykonano w 1920 r., wydawnictwo L. Haase & Co. we Frankfurcie nad Odrą.

8

Zdjęcie nr 9. Okolice wieży nieopodal placu zabaw. Zdjęcie pocztówkowe z około 1907 r., wydawnictwo Richard Schenker we Frankfurcie nad Odrą.

9

Zdjęcie nr 10. Miejscowa ludność spędzała tu wolne chwile nie tylko, gdy było ciepło, ale i wtedy, gdy warunki sprzyjały sportom zimowym. Podwójny tor saneczkowy w ujęciu z 1942 r., wydawnictwo Deutscher Nationalverlag.

10

Zdjęcie nr 11. Wśród zimowych bywalców okolicy przodowały dzieci zjeżdżające z górki. Tak było również po wojnie, choć pobliskie drzewa przyczyniły się do kilku poważnych wypadków, w tym - ze skutkiem śmiertelnym... Zdjęcie wykonane przed 1929 r., wydawnictwo Paul Driesener we Frankfurcie nad Odrą.

11

Czas pokaże, jak to miejsce zmieni się w najbliższych latach...
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lubusz 2013-05-07 12:27
Pierwszy raz widzę wnętrze restauracji przy wierzy Kleista :-)
Do serii zdjęć związanych z tą wieżą zamieszczam pocztówkę z mojego zbioru "Wzgórze z widokiem na wieżę Kleista"
s7.directupload.net/file/d/3248/8lj3d4sw_jpg.htm
#2 z.woleja 2013-05-24 08:10
Super fotografie :) Ciekawe, czy po planowanej odbudowie powstanie restauracja tak klimatyczna jak ta na zdjęciach 6-7... Oby nie było jakieś prowizorki po najmniejszej linii oporu.
#3 z.woleja 2013-05-26 14:09
Uzupełnienie: we Frankfurcie tematem zajęto się bardzo profesjonalnie i pod dawnym domem Bolfrasa nieopodal ratusza przeczesywany jest każdy metr sześcienny ziemi mogący wnieść coś nowego do wiedzy o historii lokalnej: www.moz.de/artikel-ansicht/dg/0/1/1149058/

Niechaj będzie to także wskazówką dla słubickiego samorządu, by teren fundamentów byłej wieży Kleista również dokładnie przebadać przez rozpoczęciem odbudowy i to nie przez budowlańców, tylko zawodowych archeologów. Na pewno nie brakuje tam pamiątek przeszłości.
#4 Lubusz 2013-05-31 15:50
Pomysł ten jest świetny, w miejscu tym na pewno będzie można natrafić na pamiątki przeszłości. W porówniu z piwnicą domu Bolfrasa we Frankfurcie, gdzie na głębokości około 4 m prowadzone są prace archeologiczne wraz z odbudową w/w budynku (wspieranego finansowo przez UE), to w przypadku naszej wieży Kleista zalegająca warstwa ziemi jest pewnie mniejsza.

W artykule "Powrót do starego Frankfurtu" jest napisane, że na podwórzu domu Bolfrasa natrafiono na warstwę ze śladami, które przypisywane są epoce późnego żelaza albo wczesnego brązu, Tę epokę wyliczono na dobre 1000 lat ?
Ktoś musiał się tutaj grubo przeliczyć, ponieważ epoka wczesnego brązu to jest około 4000 lat ;-)
#5 slubfurt79 2013-07-21 00:41
Ruinen von Kleist Turm in Slubice(Frankfurt/Oder - Dammvorstadt)
www.youtube.com/watch?v=hIAIOY89ax4
#6 arle ggmbh 2013-08-08 10:09
@slubfurt79: link niestety nie dziala :-(. Informacje na temat projektu "Dom Bolfrasa i Wieża Kleista" znajdziecie też na stronie www.bolfras-kleist.eu.
#7 slubfurt79 2013-08-08 14:32
arle ggmbh: dziekuje za info, powinien juz dzialac))

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.