Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Historia lokalna to historia konkretnych miejsc i ludzi. Źródła na jej temat znajdziemy  w fachowych opracowaniach, ale wcale nie mniej informacji wyczytamy z pojedynczych fotografii, które to rozproszone znajdują się w różnego rodzaju archiwach. Wśród tego rodzaju zdjęć szczególnie ciekawe wydają się te dotyczące stadionu w Słubicach.

Jak mówi popularne chińskie przysłowie, jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów. Zapraszam więc do obejrzenia 10 zdjęć, które dotyczą stadionu w Słubicach a z wyjątkiem dwóch pierwszych nie ukazały się w żadnej z dotychczasowych książek na temat historii Słubic.

Zdjęcie nr 1. Pierwsze prace ziemne przy budowie Stadionu Wschodniomarchijskiego (Ostmarkstadion), znanego dziś jako stadion SOSiR w Słubicach. Do pracy na dawnym żwirowisku zaangażowano rosyjskich jeńców wojennych, pojmanych po bitwie pod Tannenbergiem i osadzonych w obozie Gronenfelde pod Frankfurtem nad Odrą.

W prawym górnym rogu zdjęcia dostrzec można kontur wieży Kleista, wzniesionej w latach 1891-1892 dla upamiętnienia Ewalda Christiana von Kleista, śmiertelnie rannego w bitwie pod Kunowicami.

01

Zdjęcie nr 2. Rosyjscy jeńcy wojenni przy pierwszych pracach nad budową Stadionu Wschodniomarchijskiego. Obecność żołnierzy carskich potwierdzają m.in. czapki uszanki noszone przez niektórych robotników widocznych na fotografii.
Drzewo widoczne w prawym górnym rogu to prawdopodobnie dąb szypułkowy - do dziś stojący na terenie kompleksu sportowego i uznany w późniejszym czasie za pomnik przyrody.

02

Zdjęcie nr 3. Targi rzemieślniczo-rolnicze regionu Marchii Wschodniej, czyli „Ostmarkschau für Gewerbe und Landwirtschaft”, w skrócie OGELA. Wielka impreza wystawiennicza zgromadziła w okolicach stadionu około 100 tysięcy gości. Uwagę zwracają eleganckie stroje doby lat 20-tych XX w. Wszyscy mężczyźni widoczni w garniturach, a dodatkowo wszyscy uczestnicy bez wyjątku - w nakryciu głowy, co do dzisiaj stanowi jedną z żelaznych zasad dress code'u podczas tego typu wydarzeń. Zdjęcie wykonano 30 czerwca 1924 r.

03

Zdjęcie nr 4. Mistrzostwa prowincji Brandenburgia (Provinzmeisterschaften). Z trybuny przemawia dyrektor szkoły Narmann. Zdjęcie wykonano 27 sierpnia 1928 r.

04

Zdjęcie nr 5. 24 Lekkoatletyczny Festyn Powiatów Brandenburgii (24. Brandenburgisches Kreis-Turnfest). Zdjęcie wykonano w czerwcu 1930 r.

05

Zdjęcie nr 6. 24 Lekkoatletyczny Festyn Powiatów Brandenburgii (24. Brandenburgisches Kreis-Turnfest). Zdjęcie wykonano w czerwcu 1930 r.

06

Zdjęcie nr 7. Uroczysty zjazd katolików z obszaru biskupstwa berlińskiego (Kirchentag des Bistums Berlin). Zdjęcie wykonano 18 albo 19 czerwca 1932 r., a w uroczystościach brał udział ówczesny biskup Berlina Christian Schreiber (1872-1933).

07

Zdjęcie nr 8. Szkolna drużyna sportowa na jednym z boisk bocznych. Dokładna data wykonania fotografii nie jest wprawdzie znana, ale widoczne stroje świadczą na II połowę lat 30-tych lub I połowę lat 40-tych XX wieku.

08

Zdjęcie nr 9. Jedno z ewangelickich świąt, tj. Dzień Modlitwy o Błogosławioną Pracę (Bittag um gesegnete Arbeit). Na płycie stadionu głównego postawiono specjalną „palmę”, a w tle widać m.in. podwójną wieżę kościoła Pokoju – najstarszego kościoła we Frankfurcie nad Odrą. Zdjęcie wykonano 1 maja 1937 r.

09

Zdjęcie nr 10. Trybuna honorowa Stadionu Wschodniomarchijskiego. Uwieczniona balustrada istnieje do dzisiaj, jednak po wojnie między poszczególnymi szczebelkami niestety usunięto sylwetki sześciu sportowców, m.in. piłkarza, biegacza, łucznika i dyskobola. Na podstawie archiwalnej fotografii można pokusić się o przywrócenie balustrady w jej oryginalnym kształcie. Zdjęcie wykonano w 1942 r.

10
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.