To nie jest styl dla lubiących ciepłe wnętrza, z kolorowymi dodatkami i dopieszczonym każdym detalem. Myśląc loft, słusznie pojawiają się skojarzenia betonowych ścian, cegieł, minimalistycznego chłodu. Dziś to jeden z popularnych stylów urządzania kuchni, szczególnie jeśli salon z kuchnią jest połączony. Jak urządzić serce domu w takim stylu, czy sprawdzi on się w małej kuchni w bloku?
Instalacje i rury na wierzchu
Styl loftowy, inaczej industrialny, jest bardzo specyficzny i nie sposób pomylić go z innym. Świetnie sprawdza się w różnych przestrzeniach, w blokach i w domach jednorodzinnych. I choć wnętrze wygląda na surowe, minimalistyczne, to jest w pełni dopracowane i funkcjonalne. Decydując się na ten styl przy urządzaniu kuchni z salonem bądź jeśli mamy salon z aneksem, nie musimy obijać rur i instalacji płytami. To one są jednym z charakterystycznych elementów loftów z lat 60. ubiegłego wieku. A świetnym pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu jest barek, który idealnie wpisuje się w lofty. Beton, cegła, drewno, metal, minimum kolorów, prostota, niewiele dodatków, uporządkowana przestrzeń- tak można opisać loftowy styl.
Nie łatwo jest urządzić mieszkanie od developera w tym stylu (określa się go wówczas soft loft), natomiast producenci podsuwają nam szereg gotowych rozwiązań, dzięki którym bez problemu przywołamy klimat zeszłego wieku.
Piękna i estetyczna, ale specyficzna
Zanim zapadnie decyzja o urządzeniu domowej przestrzeni w tym stylu, wyobraź ją sobie. Lofty są piękne, estetyczne, sentymentalne, nowoczesne, ale dla osób z wyrazistą osobowością. Nie każdy będzie dobrze się czuł patrząc na beton. Poza tym industrialna aranżacja nie sprawdzi się w każdym domu. Loftowy styl to duża przestrzeń, wysokie sufity, jak najmniej drzwi i pomieszczeń. Po prostu przestrzeń. Jeśli jesteś na etapie aranżacja małej kuchni, to niekoniecznie styl industrialny jest dobrym wyborem. Jednym z powodów brak przestrzeni. Małe kuchnie lubią jasne kolory, pastele, dodatki. Dzięki czemu wyglądają na większe.
W stylu loftowym jest dużo szkła, betonu i metalowych dodatków. Ten chłód ocieplimy wykorzystując cegłę bądź jej imitację i drewno. W stylu loftowym przeważają jasne kolory, odcienie szarości, przełamywane cegłą. Oczywiście wnętrze, salon, można ożywić nieco dodatkami, choćby poduszkami w kolorze zielonym.
Lokum, które jest faktycznie stare, jak choćby mieszkanie na poddaszu, nie wymaga wielkich nakładów finansowych, by urządzić je w stylu loft (określanym wówczas hard). A meble można kupić na pchlim targu.
[artykuł partnerski]