Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Jest zielone światło od władz gminy, teraz potrzeba tylko chętnych. Przy Szkole Podstawowej nr 1 w Słubicach ma powstać specjalna klasa sportowa. Dyrekcja szkoły i nauczyciele zapraszają rodziców i przyszłych uczniów na spotkanie informacyjne.

Jerzy Grabowski

Jerzy Grabowski od wielu lat walczył o utworzenie klasy sportowej

Klasa sportowa to spełnienie marzeń i oczekiwań wiele trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. O pomyśle mówiło się już dawna, jeszcze w trakcie kadencji poprzednich burmistrzów. Z różnych powodów nie doszło jednak do jego realizacji. Teraz ma być inaczej.

Pomóżmy sportowym talentom

O powstanie klasy sportowej walczył m.in. Jerzy Grabowski, nauczyciel w SP 1 i trener w UKS Jedynka Słubice, w którym zajmuje się szkoleniem młodych piłkarek ręcznych.

Zainteresowanie sportem wśród dzieci jest zdecydowanie mniejsze niż w czasach, gdy ja dorastałem – mówi. – Powstanie takiej klasy pomoże naszym dzieciakom rozwijać ich sportowe talenty, a nam te talenty wyławiać. To sprawdzone rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje w wielu miastach czy ośrodkach sportowych, nawet u naszych sąsiadów we Frankfurcie – dodaje.

Klasa sportowa to propozycja dla dzieci, które w tym roku kończą trzecią klasę szkoły podstawowej (rocznik 2010). Wg trenerów to odpowiedni wiek, aby zaszczepić w nich pasję do sportu i zacząć kształtować odpowiednie nawyki i umiejętności.

Klasa sportowa w Słubicach

Dzięki klasie sportowej łatwiej będzie wyłowić sportowe talenty

Sport bez kolizji z nauką

Niektórzy z rodziców mają jednak obawy, że zwiększony nacisk na sport odbije się negatywnie na rozwoju intelektualnym ich dzieci.

- To mit, gdyż dzieci z takich klas normalnie uczestniczą w zwykłych lekcjach i realizują naukę zgodnie z podstawą programową. Mają jedynie większą liczbę godzin ukierunkowanych zajęć sportowych - wyjaśnia Piotr Dmuchowski, wuefista z Jedynki i trener w UKS Polonia Słubice.

Ręczna dla dziewcząt, nożna dla chłopców

A konkretnie chodzi o 6 godzin więcej. Wiodącymi dyscyplinami będą piłka nożna dla chłopców i piłka ręczna dla dziewczynek. Obaj trenerzy podkreślają, że taka klasa stanowiłaby doskonałe zaplecze dla dwóch wspomnianych klubów i pomogłaby podnieść ich poziom sportowy. Ale zwracają uwagę także na inne, pozasportowe aspekty.

- Uprawianie sportu powoduje, że dziecko nie będzie szukało odreagowania emocji w inny sposób. Uczy się też zdrowych nawyków, które są przydatne podczas całego życia. Nie mówiąc o kształtowaniu charakteru czy po prostu lepszym dotlenieniu organizmu, co umożliwia efektywniejszą naukę innych przedmiotów – wylicza J. Grabowski.

Spotkanie dla rodziców

Teraz wszystko w rękach rodziców, bo to od ich zainteresowania zależy, czy klasa ruszy w nowym roku szkolnym. Miejsc jest aż 28 (14 dla chłopców i 14 dla dziewcząt).

Otwarte spotkanie informacyjne, organizowane przez dyrektor Aurelię Wolny, odbędzie się
3 marca o godz. 17:30 w Szkole Podstawowej nr 1 w Słubicach, sala nr 18.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.