Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dla miłośników i znawców, ale również dla tych, którzy lubią literaturę lub interesują się nauką, etnografią, czy polityką, szykuje się wielkie wydarzenie. Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie od 3 do 5 grudnia organizuje konferencję naukową poświęconą życiu polskiego powieścio- i dramatopisarza Jana Graf Potockiego.

Etnologowie, historycy, literaturoznawcy, teatrolodzy przez trzy dni od 3 do 5 grudnia będą przybliżać postać i znaczenie twórczości hrabiego Jana Potockiego. Mnóstwo wykładów i dyskusji, prowadzonych w języku polskim, niemieckim i francuskim, wyjaśnią znaczenie jego pracy, zwłaszcza w dziedzinie estetyki, polityki i nauki. Konferencja nosi tytuł: „Mozaika i labirynt: życie i dzieło Jana Potockiego”.

Kim był Jan Potocki?

Jan Potocki, tworzył w języku francuskim i pod pseudonimem Graf. Sławę, niestety pośmiertną, przyniosła mu jego powieść – labirynt „Rękopis znaleziony w Saragossie”. W tym roku przypada dwusetna rocznica śmierci znakomitego pisarza, polityka, a przede wszystkim podróżnika i etnografa.

Polski arystokrata wyjechał z kraju jako dziecko, by pobierać nauki za granicą. Uczył się w Genewie i Lozannie, bardzo często bywał w Paryżu. Tam doskonale nauczył się języka francuskiego. Kiedy wstąpił do wojska, rozpoczęła się jego podróżnicza i dyplomatyczna przygoda. Był oficerem w służbie habsburskiej i maltańskiej.

Hrabia Potocki podróżował po całym świecie. Ze swych wypraw sporządzał drobiazgowe i pełne cennych informacji notatki i dzienniki. Zajmował się głównie badaniami etnograficznymi i językoznawczymi. Zasłużył się dla poznania śladów byłych i ówczesnych form kultur słowiańskich.

Co w programie?

Wykład inauguracyjny konferencji: „Jan Potocki i wolność myślenia“, wygłoszony zostanie przez autora biografii Potockiego  - prof. dr François’a Rosset z Uniwersytetu w Lozannie (3 grudnia, godz. 16.45). Tego samego dnia (godz. 20.00) w kinie Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury można będzie obejrzeć film „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1965), w reżyserii Wojciecha Hasa. Wstęp na seans jest wolny.

- Zarówno powieść Potockiego jak i nakręcony na jej podstawie film o tym samym tytule, składają się z opowieści głównej, z której wyłaniają się kolejne historie - jest to tak zwana kompozycja szkatułkowa. Wokół samego autora, który zginął śmiercią samobójcza, jak i jego najsłynniejszego dzieła, krąży wiele historii. Tym bardziej warto poznać go bliżej – zachęcają organizatorzy.

Zobacz kompletny program

Uczestnictwo
Wszystkie wykłady i dyskusje będą tłumaczone symultanicznie. Konferencja odbędzie się w Sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, przy ulicy Logenstraße 12 we Frankfurcie nad Odrą. Swój udział należy zgłosić mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
Organizatorzy
Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce oraz Katedra Historii gospodarczej i społecznej Europy, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Uniwersytet Humboldta w Berlinie.
Konferencja wspierana przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki oraz Viadrina Center B/ORDERS IN MOTION.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.